[FOTO] Bardzka Noc Świętojańska

poniedziałek, 24.6.2019 15:15 3962 3

Tegoroczna Bardzka Noc Świętojańska, jak zawsze odbyła się w zielonej scenerii Parku za Nysą. Pogoda w tym dniu dopisała, jak również mieszkańcy i goście, którzy schodzili się już od godzin popołudniowych i zostali do późnych godzin nocnych.
Jednak sam początek wydarzenia wyglądał inaczej niż zwykle. Około godz. 15.00 spod Bazyliki do Parku za Nysą wyruszyła Parada Świętojańska z udziałem zespołu mażoretek „Prima” ze Świdnicy, Noworudzkiej Orkiestry Górniczej, bardzkich szczudlarzy oraz mieszkańców gminy z burmistrzem Krzysztofem Żegańskim na czele. Warto tu napisać, że świdnickie mażoretki „Prima” to zespół prezentujący różne choreografie z batonem (przemarsz, scena, solo, duo, trio i mini formacja) – co zresztą mogliśmy zobaczyć na żywo, a działa on przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Z kolei Noworudzka Orkiestra Górnicza działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie i w tej chwili zrzesza ok. 18 członków grupy.
Po przybyciu do Parku za Nysą Burmistrz Miasta i Gminy Bardo Krzysztof Żegański po krótkim przemówieniu, dokonał symbolicznego otwarcia Bardzkiej Nocy Świętojańskiej – wypuszczając wraz z najmłodszymi mieszkańcami balony ku niebu. 

Następnie był blok występów artystycznych: Balonowe Podróże – spektakl interaktywny dla dzieci, odbywały się warsztaty tańca świętojańskiego, wystąpiły dzieci z zespołu szkolno-przedszkolnego w Bardzie a także swój mini recital miał zespół Wiolinek.

O godz. 19.30 rozpoczęło się muzyczne show w wykonaniu grupy Maraquja. Tańce były pełne ekstrawagancji, szybkie, kolorowe i spontaniczne. Nie trzeba było lecieć za granicę, żeby zobaczyć na własne oczy gorącą brazylijską sambę, kankana, czy energetyczną muzykę w wykonaniu pań ubranych w piękna biżuterię i niezwykle barwne stroje. Nie zabrakło też rodzimych ludowych przebojów.

W międzyczasie rozlosowano nagrody świętojańskie wśród uczestników z wiankiem na głowie.
Przed głównymi obchodami nocy świętojańskiej wystąpił jeszcze zespół Enjoy – który już na dobre rozkręcił zabawę na płycie tanecznej parku. Mieszkańcy i goście bawili się przy utworach disco polo, dance i pop.

Nadszedł wreszcie kulminacyjny moment obchodów świętojańskich. Jak już zrobiło się zupełnie ciemno najpierw wystąpił zespół Przełomiacy, a później rozpoczął się magiczny spektakl związany z obrzędami świętojańskimi. Byliśmy świadkami niezwykłego wydarzenia, które w realistyczny sposób pokazało nam dawne zwyczaje i obrzędy letniego przesilenia. Był to aktorsko-muzyczny spektakl z ogniem, ogniskiem i spacerem nad wodę, by puścić wianki a później wypuścić lampiony szczęścia.
Tradycją już się stało, że na zakończenie części oficjalnej na niebie rozbłysły sztucznie ognie.

 

UMiG Bardo

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

kto to pisał wtorek, 25.06.2019 20:11
o matko jedyna, kto ten artykuł napisał, jakis niedorozwój czy
lili poniedziałek, 24.06.2019 17:42
taaa, a te tłumy widać na zdjęciach....
prawda wtorek, 25.06.2019 20:09
noo, gdyby nie rodzice występujących dzieci i sami występujący to...