[FOTO] Dożynki gminy Bardo w Dzbanowie

poniedziałek, 5.9.2022 11:53 2286 0

W niedzielę 4 września w Dzbanowie gmina Bardo obchodziła Święto Plonów, podczas którego najpierw dziękowano za tegoroczne zbiory, a później świetnie się bawiono do późnych godzin.

Dożynki rozpoczęły się od dziękczynnej mszy świętej polowe, która została odprawiona na terenie rekreacyjnym przy boisku sportowym. Następnie kapłan przekazał poświęcony bochen na ręce starostów dożynek, Katarzyny Kucharskiej i Mateusza Stachowicza, a ci z kolei burmistrzowi Barda, Krzysztofowi Żegańskiemu oraz przewodniczącej Rady Miejskiej, Barbarze Strzelec, po czym chleb - uświęcony symbol obfitych plonów i dożynek - rozdano wśród zebranych.

- Dziś gmina Bardo najważniejsze i najpiękniejsze święto w roku, Święto Plonów. Gospodarzem tegorocznych uroczystości jest sołectwo Dzbanów wraz z panem sołtysem Jerzym Zyskowskim oraz radą sołecką i wszystkimi jego mieszkańcami. Szczerze podziwiam przygotowane dekoracje, a także wieńce dożynkowe, przygotowane przez 9 sołectw gminy Bardo, stanowiące nieodzowny  symbol dzisiejszego święta. Wieniec dożynkowy i bochen chleba są wyrazem sensu ludzkiej pracy i chrześcijańskim symbolem tego, co jest niezbędne do życia - mówił burmistrz Barda, Krzysztof Żegański.

Po Misterium Chleba przyszedł czas na część rozrywkową. Zebranych bawili "Przełomiacy" i "Wiolinek" oraz "Łap Trio", a strażackie potyczki przygotowali druhowie z OSP Dzbanów. Panie z rady sołeckiej przygotowały przepyszne jedzonko, nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, jak dmuchańce czy malowanie twarzy. 

Dożynki zwieńczyła zabawa taneczna i pokaz sztucznych ogni.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)