[FOTO] HARMONIA* 2018 „Poznaj swojego sąsiada”

środa, 29.8.2018 12:47 6761 10

„Warto mieć marzenia i doczekać marzeń tych spełnienia...”
 
            
Ten cytat jest doskonałym, zdaniem autora, mottem do przedsięwzięcia, które zrealizowała po dwóch latach od pomysłu, mieszkanka Kamieńca Ząbkowickiego, MalgoShata QS. Znana, dotychczas z klimatycznych utworów, które przenoszą słuchaczy w niebywały świat, postanowiła go zmaterializować i podzielić się nim z innymi. Stworzyła urokliwe miejsce, które nazwała „Harmonią” i tworzy ją ciągle, bo o świat trzeba się troszczyć każdego dnia. Zaplanowała i zorganizowała wydarzenie, na które zaprosiła wszystkich.

 

Tak ogromne przedsięwzięcie wymagało pomocy i tej udzieliło Koło Gospodyń Wiejskich ze Starczowa, które zaznaczyło swój udział również występem artystycznym. Do pomocy zgłosiło się  bardzo wielu wolontariuszy, których autorka zaraziła swoim entuzjazmem i którzy włączyli się w tworzenie małej rewolucji: Mama Basia Kuś, Justyna Bierut, Karol Basiga, Michał Więgielewski, Ryszard, Ewa i Justyna Pawliccy, Wiesław i Dorota Bogus, Radek Dziedzic, Ludwik Sztangret, Ryszard Glina, Mateusz Gnaczy, Paulina Zielińska, Bartek Cisowski, Małgosia i Piotr Załęscy, Marek Waszczuk, Krzysztof Woliński, Basia Chodasewicz, Robert Szwarc, Krzysztof Kubański, Julita Lech, Marcin, Agnieszka i Laura Wydro, Ula Górska, Edi Poliński, Maciek Czemplik, Bartek Serafin
.  
********************
 W ostatnią sobotę wakacji gospodyni zaprosiła do swojego świata bliższych i dalszych sąsiadów i od rana do późnych godzin wieczornych, we wspaniałej  atmosferze, każdy kto się zjawił w magicznym świecie, nie chciał opuszczać tego urokliwego miejsca. Każdy, dosłownie, odcisnął swój ślad na specjalnie przygotowanej  tablicy.  
Do „Harmonii” przybyli artyści tworzący „produkty” dostarczające przeżyć artystycznych ale również artyści tworzący 
produkty konsumpcyjne: ser, miód, maliny, ciasta, owoce i warzywa oraz piwo.   

Dzięki artystom produktów dla ciała można było się rozsmakować Serami z  LutomierzaMiodami od panów Ryszarda Gliny i Henryka Różyckiego. W niezwykły sposób eksponowane były owoce i przetwory pochodzące z gospodarstwa „Maliny z Doliny”. Nie zabrakło eko-produktów z gospodarstw „Ekoosada” Pawła Kobielusa  z Opolnicy oraz państwa Ciciała ze Sławęcina. Były kultowe już produkty ząbkowickiego Browaru „Rebelia”. Nie mogło zabraknąć chleba, który dostarczyły: Piekarnia „Białas” oraz pani Maria Myśliwiec. Można było spróbować pierogów i ciast od p. Wiesi Lachman i p. Krysi Grószeckiej, wyśmienitych ciast pań z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starczowa oraz  przetworów Patryka z Osady Gaj.

Kosmetyki i mydełka „Z Natury Lepsze” od Ani Wijaszki otworzyły następny segment produktów, z których  mogli korzystać wszyscy sąsiedzi  odwiedzający „Harmonię”.  Na przygotowanych stoiskach zaprezentowały się „Filcowe Torby” Reginy Pusz, „Przytullalki” Kasi Zając, „Gang Bałwanków i Sów” Asi Serafin, rękodzieło „Scrubbooking” Małgorzaty Furtak, Ceramika Marty Mirynowskiej z Osady Gaj, Obrazy Pauliny BukowskiejAni Klozy-RozwadowskiejMałgorzaty Mirynowskiej z Osady Gaj. Można było również podziwiać wyroby rękodzielnicze Romy Bielawskiej oraz te, powstałe   w  Lawendowym Kąciku.

Wśród niezliczonych atrakcji można było skorzystać z usług gabinetu masażu Olgi Baszarkiewicz  oraz zapoznać się terapią dźwiękiem Niny Baszarkiewicz.               

Przez całe wydarzenie z otwartych stołów biesiadnych zjadano przetwory, sałatki i wypieki przygotowane przez sąsiadów. O niezwykłej smakowitości niech zaświadczy to, że   przez cały dzień „wyprodukowano” tylko niewielką ilość kompostu, gdyż wszystko było zjadane na bieżąco i ze smakiem. Pozostało zaledwie kilka biodegradowalnych produktów jednorazowego użytku. Wszystko zmieściło się w jednym wiaderku. To wielki, choć niezamierzony, sukces: osiągnięcie niewielkiej produkcji śmieci podczas takiego wydarzenia, na które przybyło kilkuset uczestników.
******************
 

Spośród wielu propozycji można było wysłuchać kilku wykładów. Jeden z nich, "Jak społeczności lokalne mogą wpływać na negatywne skutki suszy", wygłosił Paweł Kobielus - rolnik i ogrodnik ekologiczny, który 28 lat temu założył gospodarstwo ekologiczne „Brzozowy Gaj”, a obecnie współtworzy „Eko-osadę Opolnica” oraz buduje modelowe 2 -hektarowe „Siedlisko Natury”. Zajmuje się uprawą, przetwarzaniem warzyw, owoców i zbóż w jakości bio. Propaguje na co dzień samowystarczalność i zdrowy styl życia. 

 W drugiej części wykładu, Ryszard Glina opowiedział o znaczeniu ekologicznego uprawiania pól w obecnym systemie rolnictwa. Mówił o zarażaniu młodego pokolenia świadomością ważności przywracania równowagi w przyrodzie, rozumienia praw Natury, mówił o pszczołach i skutkach oprysków na polach i w przydomowych ogródkach. Podsumowaniem wykładów było zwrócenie uwagi na to, że każdy najmniejszy ogrodnik ma wielki wpływ na otaczającą nas rzeczywistość i należy bacznej wziąć odpowiedzialność za decyzje jakie podejmujemy w wyborach środków i sposobów uprawiania swoich nawet niewielkich przydomowych zielników czy kwietników.

 

*********************

Artystycznie, artystyczne popołudnie rozpoczął wernisaż Felicji Wołyńskiej, autorki 6 tomików wierszy i niezliczonej ilości obrazów malowanych i tworzonych zasuszonymi płatkami kwiatów. Autorka prezentowała swoje utwory przeplatając opowieściami z życia, które ubogacały spotkanie i wciągały uczestników do wspólnej zabawy. Na zakończenie goście otrzymali tomiki wierszy wraz z dedykacją Poetki.
                
Spotkanie w Harmonii zakończył koncert, który rozpoczęła, zaprzyjaźniona z gospodynią, Barbara Pachura, prezentując kilka swoich kultowych utworów. 

Finał pierwszego wydarzenia "Poznaj Swojego sąsiada" to prezentacja utworów z przygotowywanej płyty „Fenix”, które goście wysłuchali w wersji akustycznej.ShataQS, której towarzyszyli: Maciek Czemplik, czynnie związany z wrocławskim środowiskiem muzycznym gitarzysta, kompozytor Edi Poliński - perkusjonista i aranżer o południowych korzeniach, Ula Górska - perkusjonistka oraz Julita Lech na instrumentach etniczno-terapeutycznych. Autorka dzieliła się swoimi przemyśleniami i opowiadała historię powstawania poszczególnych utworów oraz opowiadała o genezie swojego pomysłu na powstanie i działanie „Harmonii”. Cytując Gospodynię zaczarowanego miejsca: „było pysznie, bogato, było z klasą i szacunkiem, było wzruszająco. Jestem szczęśliwa i wdzięczna za wydarzenie, dumna z wykonanej wspólnie pracy i jej efektów oraz usatysfakcjonowana z przestrzeni jaką oferuje „Harmonia”. Mimo, iż jest to niewielka przestrzeń, to jednak wystarczająco duża, by tworzyć magiczne wydarzenia.”

Pozwolę sobie na skorzystanie z jeszcze jednego komentarza Gospodyni, Autorki sobotniego wydarzenia „Poznaj swojego sąsiada”.

„... zostało z powodzeniem zrealizowane i z wielką radością chcę wykrzyczeć, że dokonaliśmy lekkiej rewolucji. Całe wydarzenie kosztowało 100 zł - koszt wydrukowania plakatów. Wszystko co nas otaczało, cała przestrzeń zbudowana została wspólnymi siłami, darowiznami, sąsiedzkim wsparciem oraz kreatywnym wykorzystaniem materiałów z odzysku. To co jedliśmy i piliśmy było darami z naszych ogrodów i gospodarstw. Dzieliliśmy się tym co mieliśmy. Pogoda dopisała, nad nami rozstąpiły się chmury i przez 12 godzin dane nam było w przemiłej atmosferze spędzać czas. To było magiczne wydarzenie. Udowodniliśmy, że człowiek może wiele, że w nas tkwi skarbnica nieskończonego bogactwa.”

 

I oczywiście „last but not least”, goście zostali zaproszeni na kolejne spotkanie sąsiadów, w roku 2019. 
 
                                                                                                         

 Tekst i foto:
                                                                                                          Krzysztof Woliński
 
_________

*/ Harmonia - ma bardzo wiele znaczeń, te znane i te mniej albo wcale i świadczy o tym, że na wiele sposobów można ten termin wykorzystać np.:  w mitologii greckiej i rzymskiej to  uosobienie ładu i symetrii, w mitologii greckiej jedna z najad, matka Amazonek. Jest to też  instrument muzyczny, także potoczna nazwa akordeonu, dyscyplina z zakresu teorii muzyki,  element kompozycji obrazu oraz rodzaj chrząszczy z rodziny biedronkowatych, rodzaj roślin z rodziny astrowatych, planetoida o numerze katalogowym 40,  figura retoryczna i jeszcze parę innych. To bogactwo znaczeń, w znacznym stopniu oddaje bogactwo miejsca i zdarzeń dziejących się w „Harmonii”. 

 

Przeczytaj komentarze (10)

Komentarze (10)

Misiek sobota, 01.09.2018 09:13
Kampania rozpoczeta
Wanda P. sobota, 01.09.2018 16:48
co ma piękne spotkanie przyjaciół do kampani przedwyborczej, ciągle ktoś...
Kubuś Puchatek niedziela, 02.09.2018 11:17
Robi się wszystko byle do korytka.....jak świnki....A później ciężko ...
Tygrysek poniedziałek, 03.09.2018 14:56
Nieładnie się podszywać pod tak sympatycznego misia i jeszcze wykorzystywać...
poniedziałek, 03.09.2018 08:57
Super ludzie powinni brać przykład z tej inicjatywy!!!!!!!!!!!Super
sobota, 01.09.2018 02:01
Basia na wójta!
Blondynka piątek, 31.08.2018 21:14
Pokazaliscie jak należy KOCHAĆ najbardziej potrzebujacego człowieka, szanować Go i...
Kubuś Puchatek czwartek, 30.08.2018 11:33
Brawo wszyscy Uczestnicy i super Brawo dla Organizatorki i Gospodyni
Marcin środa, 29.08.2018 21:17
Bravo Marek
Mieszkaniec środa, 29.08.2018 18:17
Brawo wy :)