[FOTO] II Powiatowy Kongres Kobiet Wiejskich w Mąkolnie

niedziela, 16.10.2022 15:53 3154 6

Po raz drugi kobiety mieszkające na wsi w powiecie, zrzeszone w KGW, radach sołeckich lub innych organizacjach społecznych spotkały się w Mąkolnie, by dyskutować na ważne dla nich tematy.

II Powiatowy Kongres Kobiet Wiejskich odbył się w sobotę 15 października w świetlicy wiejskiej w Mąkolnie pod hasłem „Kobieta Zdrowa i Zadbana”. Na kongres przybyły działaczki KGW, członkinie rad sołeckich i innych wiejskich stowarzyszeń, a także zaproszeni goście: prelegenci biorący udział w panelach dyskusyjnych, przedstawiciele instytucji związanych z wsią, radni i samorządowcy, w tym starosta ząbkowicki Roman Fester i burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk, oraz posłowie: Monika Wielichowska i Władysław Kosiniak-Kamysz, który pełni także funkcję prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Kiedyś miałam przyjemność być na takim spotkaniu kobiet wiejskich i pomyślałam, a dlaczego nie mielibyśmy zorganizować czegoś takiego w naszej niewielkiej wsi? Spotkać się, porozmawiać, podyskutować na interesujące nas tematy, a później wymienić się doświadczeniami – mówiła Janina Frankowicz, witając w szczególny sposób wszystkie przedstawicielki KGW i rad sołeckich, a także panie zaangażowane w życie wsi na różne sposoby.
 

Kongres zorganizowało stowarzyszenie „Mak Mąkolno Aktywne Kreatywne”, przy współudziale miejscowego KGW i trzeba przyznać, że panie stanęły na wysokości zadania.

- Bardzo serdecznie dziękuję za waszą inicjatywę, bo jest to wyraz odpowiedzialności za miejsce, w którym się żyje. Podejmowanie tematów, które dają do myślenia, ale też dają określone wyzwania, szczególnie w tym obszarze zdrowia jest wielką sprawą, wielką odpowiedzialnością. MAK - Mąkolno Aktywne i Kreatywne zostało powołane, jak ja to rozumiem, do pokazania piękna i możliwości, jaką daje polska wieś, ale też by odpowiedzieć na te problemy i trudności, które się wiążą ze wsią i często spadają na kobiety: i w rodzinie i w społeczności, sołectwie czy w gminie  – mówił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, rozpoczynając swoje wystąpienie, w którym podejmował temat profilaktyki nowotworów kobiecych (15 października to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi). Szef ludowców apelował o dostępność badań ginekologicznych na wsi i prosił, by znalazło się to w końcowych postulatach po kongresie. Kosiniak-Kamysz zwracał również uwagę na kwestię finansowania Kół Gospodyń Wiejskich i potrzebę ujednolicenia wsparcia dla wszystkich takich organizacji niezależnie w oparciu o jakie przepisy działają.

Myślą przewodnią kongresu było zwrócenie uwagi na wagę badań profilaktycznych, szeroko rozumianego zdrowia, ale także relaksu, zadbania i tzw. chwili dla siebie w życiu kobiet wiejskich.

- Mąkolno to niewielka miejscowość w naszej gminie, ale dzięki ogromnej aktywności babci Jasi, niesamowitej sołtys, Uli Wróbel, szefowej Koła Gospodyń Wiejskich, Barbarze Charęzie, wspaniałych kobiet tu mieszkających, mam, gospodyń, które aktywnie angażują się w życie sołeckie wieś znana jest nie tylko  powiecie ząbkowickim i na Dolnym Śląsku, ale też w wielu miejscach naszego kraju – mówiła podczas otwarcia kongresu burmistrz Złotego Stoku, Grażyna Orczyk -  Te niesamowite kobiety pokazują, że można łączyć wiele ról i nikt, tak jak kobieta, nie potrafi jednocześnie wykonywać wielu czynności, skupiając całą percepcję na tym co najważniejsze. Nie zapominając o tym, że oprócz pracy zawodowej czy pracy na wsi, ważne są relacje międzyludzkie, emocje, uczucia, a żeby wszystko  domu i rodzinie funkcjonowało prawidłowo, to matka i kobieta musi zdrowa. Bo jeśli matka, kobieta jest zdrowa, to również w zdrowy sposób potrafi prowadzić swoją rodzinę.

Jak dodawała burmistrz, w tak małych miejscowościach, nie tylko w Mąkolnie, ale w całej gminie Złoty Stok, od dawna nie ma gabinetu ginekologicznego, ograniczony jest dostęp do opieki stomatologicznej i jeśli to się nie zmieni, jakość życia będzie gorsza.

- Niejednokrotnie namawiam kobiety do korzystania z badań profilaktycznych i niestety nadal, w XXI wieku, w świadomości wielu kobiet funkcjonuje takie nastawienie, że „nie będę się badać, bo jeszcze coś mi wyjdzie”, „po co się badać”, a to jest prosta droga prowadząca do nieszczęścia. I temu musimy przeciwdziałać. Te stereotypy zabierają wiele ofiar – przekonywała burmistrz – Nasze kobiety wiejskie, które będą jeszcze dyskutowały o zdrowiu podczas tego kongresu, wiedzą, że zdrowie to jest to, czym oddychamy, co pijemy i co jemy.

Miłym akcentem kongresu była nagroda dla młodego akordeonisty i członka zespołu „Wesołe Nutki” z Mąkolna oraz życzenia urodzinowe z okazji okrągłego jubileuszu dla przewodniczącej Rady Miejskiej Złotego Stoku i członkini PSL, Elżbiety Ruszkowskiej oraz życzenia urodzinowe dla  Marka Świątka, wiceprezesa Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, prezesa zarządu miejsko-gminnego PSL w Ząbkowicach Śląskich.

 

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

Organista niedziela, 16.10.2022 19:26
Ten Wójt Stoszowic lepiej niech się zajmie dystrybucję węgla ,...
Ja poniedziałek, 17.10.2022 09:49
Może ma Ci jeszcze w piecu napalić? Od zabezpieczenia...
Zdzicho poniedziałek, 17.10.2022 16:00
Zapalić to nie ale popiół to możesz wynieś
Grzesiu poniedziałek, 17.10.2022 10:45
W stoszowicach Im gorzej tym lepiej dla wójta
znam ich niedziela, 16.10.2022 23:19
Monika Wielichowska i Władysław Kosiniak-Kamysz- bez komentarza.
Gość poniedziałek, 17.10.2022 09:51
Poseł Marcin Gwóźdź też był zaproszony, ale nie znalazł...