[FOTO] Kamieniecki Klub Seniora odwiedził Zamek Sarny i zakończył sezon tradycyjnym posiłkiem pstrąga
Członkowie Kamienickiego Klubu Seniora udali się na swój 81. wyjazd, odwiedzając malowniczy Zamek Sarny. Wyjazd ten zamknął tegoroczny sezon eskapad, jak zwykle kończony uroczystym posiłkiem z pstrągiem. Ten kulinarny akcent stał się już tradycją klubu, a sama wyprawa była perfekcyjnie zorganizowana dzięki współpracy – Marii Kacik, odpowiedzialnej za stronę organizacyjną, oraz przewodnika turystycznego Marka Jechny, który zapewnił turystyczne atrakcje.
Zamek Sarny, położony na granicy polsko-czeskiej, w dolinie rzeki Ścinawki, między Górami Sowimi a Stołowymi, stanowi niezwykle interesujący przykład historycznego kompleksu pałacowo-folwarcznego na Dolnym Śląsku. Jego bogata historia sięga czasów renesansu, kiedy powstał główny dwór z kaplicą. Następnie, w XVIII wieku, rodzina von Götzen, ówcześni właściciele, rozbudowała posiadłość, wznosząc m.in. Pałac Letni.
Ciekawostką jest, że w 1866 roku na zamku urodził się Gustaw Adolf hrabia von Götzen, późniejszy kolonialny gubernator Niemieckiej Afryki Wschodniej. Po 1945 roku, po przemianowaniu niemieckiego Scharfeneck na Sarny, zespół pałacowy przeszedł w ręce Skarbu Państwa, a następnie, od 2014 roku, trafił w prywatne ręce, obecnie będąc stopniowo rewitalizowanym przez Fundację Odbudowy Dworu Sarny.
Odwiedzający Zamek Sarny mogą cieszyć się nie tylko pięknem architektury, ale i bogatym dziedzictwem kulturowym. Kaplica Św. Jana Nepomucena, z malowidłami z 1738 roku, jest dostępna do zwiedzania codziennie, a od 2019 roku zamek jest jednym z miejsc goszczących Festiwal Góry Literatury, organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk.
Niezwykłym atutem kompleksu jest także angielski park krajobrazowy, zaprojektowany przez słynnego architekta ogrodów Eduarda Petzolda. Park ten, przekształcony z barokowego ogrodu w naturalistyczną kompozycję, stanowi unikat na skalę światową. W 2020 roku, na terenie zamku, założono Europejskie Centrum Sztuki Ogrodowej, które dba o rozwój sztuki ogrodowej i promowanie dziedzictwa Petzolda.
Zwieńczeniem wyprawy był tradycyjny posiłek, który tym razem odbył się w Łowisku Pstrąga „Złota Woda” w Łomnicy. To jedno z ulubionych miejsc nie tylko mieszkańców Wałbrzycha, ale i okolicznych miast. Położone w malowniczym, zacisznym otoczeniu, wśród bujnej zieleni, Łowisko „Złota Woda” przyciąga nie tylko smakoszy, ale również miłośników przyrody. Na miejscu można samodzielnie złowić rybę na obiad lub poprosić o pomoc obsługę. Cisza, spokój i wyjątkowy klimat tego miejsca sprawiają, że jest ono doskonałą lokalizacją do zakończenia sezonu – nie tylko dla kamienieckich seniorów, ale dla wszystkich, którzy cenią smaczne jedzenie i piękno natury.
Ostatnia wyprawa Seniorów to nie koniec działań, gdyż oprócz cotygodniowych spotkań szykuje się tradycyjna Wigilia, będąca okazją do wspomnień i planowania wypraw w 2025 roku.
/foto: Zdzisław Torzecki, tekst: Krzysztof Woliński/
Komentarze (0)