[FOTO] Keda, gruzińskie miasteczko, nowym partnerem Barda

wtorek, 13.9.2022 15:01 1053 3

Wymiana doświadczeń samorządowych, wzajemna promocja turystyczna, współpraca urzędów, szkół, instytucji i organizacji - to główne założenia podpisanego w piątek  9 września porozumienia o współpracy pomiędzy gminą Bardo a gminą Keda.

Podpisanie porozumienia o współpracy partnerskiej pomiędzy gminami Bardo i Keda (Autonomiczna Republika Adżarii, Gruzja) miało miejsce podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Barda. Specjalnie na to wydarzenie do Barda przyjechała delegacja przedstawicieli Autonomicznej Republiki Adżarii w osobach: Przewodniczącego Najwyższej Rady Autonomicznej Republiki Adżarii Davita Gabaidze, Ministra Finansów i Gospodarki Jaby Phutakaradze, posła Ilia Verdzadze, posłanki Phati KHalvashi, burmistrza Kedy Rolandi Beridze, dyrektorów departamentów Rady Najwyższej Pheride Ustiashvili, Zuraba Tchurkveidze i Khatuny Nakeuri. Na uroczystości pojawił się także marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, senator Aleksander Szwed i poseł Marcin Gwóźdź.

- To dla gminy Bardo wielkie wydarzenie, czekaliśmy na nie prawie 4 lata od momentu, gdy w 2018 roku po raz pierwszy spotkaliśmy się z władzami Adżarii. Już wtedy wspomnieliśmy, że chcielibyśmy mieć partnerską gminę w Gruzji – mówił burmistrz Barda, Krzysztof Żegański.

- Jestem szczęśliwy, że możemy podpisać tę umowę o współpracy i liczę, że nie będzie ona tylko dokumentem, ale przekształci się we wspólne wydarzenia i spotkania – dodawał burmistrz Kedy, Rolandi Beridze.

Przewodniczący Najwyższej Rady Adżarii, Davit Gabaidze, zwracał uwagę, że przyjaźń między naszymi narodami budowana jest od stulecia. W dzisiejszych czasach pewnych wyzwań i zagrożeń taka przyjaźń, zaufanie i współpraca mają nowy wymiar i są bezcenne.

- Wiele mamy podpisanych umów o współpracy, ale pełną treścią wypełnione jest porozumienie z Adżarią. W ciągu sześciu lat od jego podpisania łatwiej wymienić te dziedziny, w których nie współpracujemy, niż te w których działamy wspólnie. Współpracują szpitale, teatry, szkoły i samorządy lokalne – wymieniał marszałek Cezary Przybylski.

Każda z gmin przedstawiła krótką prezentację, wskazując na historię i walory oraz ścieżki rozwoju. Keda to małe górskie miasteczko, które stawia na turystkę i produkcję wina. Władze stawiają na poprawę stanu infrastruktury i rozwój turystyki.

Keda dołączyła do innych miast partnerskich Barda: Tarnowa Podgórnego, Ceskiej Sklicy (Czechy), Tynu nad Wełtawą (Czechy) i Romanowa (Ukraina).

Zgodnie z założeniami podpisanego porozumienia, współpraca między gminami ma w szczególności polegać na wymianie doświadczeń między samorządami, wzajemnej promocji, wykorzystywaniu środków finansowych pochodzących z funduszy europejskich oraz programów międzynarodowych, na współpracy między szkołami podstawowymi (wymiana, kształcenie), instytucjami kultury i organizacjami.  W celu ułatwienia rozwoju współpracy stwarzane będą warunki do organizowania cyklicznych spotkań promocyjnych, kulturalnych i samorządowych.

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

mieszkaniec środa, 14.09.2022 22:02
Uważam, że powinien być ustawowy zakaz nawiązywania współpracy gmin typu...
czwartek, 15.09.2022 08:46
oj tam, oj tam Chodzi o to, że będzie miał...
Majster czwartek, 15.09.2022 17:30
A Gruzinki to fajne kobitki bardo pomysłowe i do tego