komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

środa, 30 września 2020

Wery, Honoriusza

[FOTO] Miasto a wojny – kolejna publikacja o dziejach Ząbkowic Śląskich

czwartek, 23.1.2020 11:25 , komentarze: 1 , odsłony: 3794
kategorie artykułu:

Kamil Pawłowski oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie kolejny raz zaprosili miłośników historii na promocję książki badającej jeden z aspektów przeszłości Ząbkowic Śląskich - tym razem to wojny i konflikty zbrojne.

„Miasto a wojny” pod redakcją Kamila Pawłowskiego to wydawnictwo pokonferencyjne, zawierające referaty wygłoszone podczas sesji popularno-naukowej w marcu ubiegłego roku. Warto zaznaczyć, że jest to już kolejna pozycja wydana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie, a trzecia z serii „Wokół dziejów miasta”.  Jej wydanie nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy sp. z o.o.

Książka porusza wiele zagadnień, poczynając od pierwszego tekstu Jerzego Organiściaka, który pisze o bitwie pod Ząbkowicami  z 1335 roku oraz referat Anny Małachowicz o  miejskich murach obronnych, poprzez obszerny wykład Roberta Hesia o oblężeniu zamku i miasta w 1467 roku i ciekawy zarys dziejów ząbkowickiej szkoły podoficerskiej i policyjnej Stanisława Kolouszka. Sam Kamil Pawłowski przybliża dzieje miasta podczas I wojny światowej. Adela Kawecka natomiast opowiada o wojennych losach sióstr Klarysek i ich drodze z Lwowa do Ząbkowic Śląskich. Ostatni tekst Ewy Pazdioary, oparty w większości na bezcennych relacjach mieszkańców, porusza temat skomplikowanych relacji polsko-niemieckich w latach 1945-1948. Całość tworzy interesującą mozaikę dziejów miasta, często nieznanych jej aspektów, na pewno opartych na różnorodnych źródłach i okraszonych unikatowymi zdjęciami.

Spotkanie promujące trzecią część cyklu „Wokół dziejów miasta” cieszyło się wyjątkowo wysoką frekwencją, na sali wprost zabrakło miejsc, co niestety nie jest częste podczas spotkań kulturalno – historycznych.

Zarówno Kamil Pawłowski, jak i dyrektor biblioteki Helena Wolnik-Kliber, zapewnili, po deklaracji burmistrza o wsparciu finansowym przedsięwzięcia, że w tym roku odbędzie się czwarta konferencja poświęcona historii Ząbkowic Śląskich, a tematem przewodnim będzie sztuka, ale w zupełnie nowym aspekcie.

 

 

 

Wasze komentarze

Warto wspomnieć o dwóch bardzo dobrych tekstach tego tomu: Ewy...
poniedziałek, 27.01.2020 14:51 autor: Jerzy Organiściak
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec