[FOTO] Młodzież będzie promować transplantacje

czwartek, 27.10.2016 09:19 742 0

Transplantolodzy biją na alarm - wciąż brakuje dawców organów, a liczba osób oczekujących na przeszczepienie rośnie. Dziś na nowe życie czeka 1707 osób. To dla nich młodzież z dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych będzie promować ideę świadomego dawstwa narządów. W Światowym Dniu Donacji i Transplantacji, konferencją prasowa rozpoczęła się pierwsza w województwie a dziewiąta w skali całego kraju, edycja kampanii społecznej "Drugie Życie".

 Do akcji przystąpiło 30 szkół średnich z regionu. Do kończ roku szkolnego ich uczniowie będą szerzyć wiedzę o przeszczepieniu organów w swoich środowiskach. Młodzież weźmie też udział w niezwykłym wyzwaniu młodych ludzi z kampanii Drugie Życie w całej Polsce - spróbują rozdać milion oświadczeń woli, symbolicznych zgód na pobrania narządów po śmierci.

Po konferencji na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego odbyła się symboliczna akcja sadzenia drzew życia i rozdawania oświadczeń woli przez młodzież, która zakwalifikowała się do pierwszej edycji kampanii Drugie życie. Uczniowie rozdadzą dokładnie 1707 oświadczeń - liczba jest symboliczna - właśnie tyle osób czeka teraz w Polsce na nowy organ. Inauguracja akcji była gestem solidarności z pacjentami. 

- Musimy pamiętać, że jeden dawca może ocalić życie czterem osobom, a kolejnym czeterem to życie wydłużyć. Ciesze się,  że po raz pierwszy w województwie dolnoślaskim będziemy prowadzić kampanię Drugie Życie, która będzie szerzyć wiadomości o transplantacji wśród młodych ludzi i w naszym społeczeństwie - mówiła dr n. med Dorota Kamińska, z klikniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersteckiedgo Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Kampania Drugie życie każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony szkół ponadgimnazjalinych  i samej młodzieży. 

- To dla nas bardzo ważne, aby o idei transplantacji rozmawiać w coraz szerszych środowiskach. Z jednej strony jesteśmy dumni, że do kampanii przystępują te województwa, które dobrze znają naszą akcję - jak np. po raz dziewiąty Wielkopolska. To dowód na to, że promocja przeszczepiania narządów nie jest jednorazowym wydarzeniem, a ciągłą, regularną pracą z młodzieżą, z roku na rok coraz lepszą. Szczególnie jednak doceniamy te regiony, które zdecydowały się w akcji wziąść udział po raz pierwszy - jak dziś województwo dolnośląskie - uważnie będą przyglądać sie dokonaniom młodzieży z tego regionu - tłumaczyła dr Teresa Dryl - Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska, organizator akcji


Foto.: Wojciech Bolesta - Doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)