[FOTO] Obchody 300-lecia konsekracji kościoła w Żdanowie

poniedziałek, 4.7.2022 14:32 2590 4

Mieszkańcy Żdanowa, małej wsi w gminie Stoszowice, uroczyście uczcili 300-lecie konsekracji miejscowego kościółka pw. św. Sebastiana. Podczas tego święta lokalnej społeczności biskup świdnicki poświęcił pamiątkowy krzyż.

 Obchody, na których licznie zebrali się mieszkańcy Żdanowa i zaproszeni goście, rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem biskupa Marka Mendyka, którą ubogaciła muzyka sygnalistów myśliwskich „Odgłosy Kniei”. Po liturgii biskup diecezji świdnickiej poświęcił pamiątkowy krzyż, który wykonał rzeźbiarz Janusz Furmanek. Następnie świętowanie jubileuszu przeniosło się na boisko, gdzie na zebranych czekał festyn oraz  jadło, ciasto, napoje i atrakcje dla dzieci.

- Bardzo dziękuję za pomoc w przygotowaniu naszego święta Gminnemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Stoszowicach oraz sołectwu Budzów. Nasz jubileusz nie mógłby się odbyć w takiej formie, gdyby nie sponsorzy: wójt gminy Stoszowice, Paweł Gancarz, poseł Marcin Gwóźdź, prezes Banku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śląskich, Elżbieta Pieczonka, dyrektor KOWR Tomasz Krzeszowiec, prezes Uzdrowisk Kłodzkich Łukasz Czech, oraz firma Boczex z państwem Robertem i Joanną Zieleń na czele – mówi organizatorka wydarzenia, sołtys Żdanowa, Halina Bocan.  

Jak można się było dowiedzieć z przygotowanej przez mieszkańców wystawy, początki wsi Żdanów sięgają początku XIV wieku, kiedy wzmiankowana jest jako Herzoginwalde. Z nadania księcia ziemie te należały do cystersów z Henrykowa. To właśnie henrykowski klasztor ufundował w 1722 roku żdanowski kościół. W 1810 roku ziemie przejęło państwo pruskie.

- Kościół św. Sebastiana to niewielka budowla barokowa ufundowana i wzniesiona przez klasztor henrykowski w 1722 roku i remontowana w 1963 i 1975 roku. Salowy, przykryty sklepieniem kolebkowym i nakryty dwuspadowym dachem z drewnianą sygnaturką. Fasada zwieńczona prostym, trójkątnym tympanonem - czytamy z kolei na stronie internetowej gminy.

- W 1765 r. we wsi było aż 34 rzemieślników, głównie tkaczy chałupników. W 1802r. powstała w Żdanowie szkoła katolicka. W 1840 we wsi stało już 62 budynki. Działało tu 66 warsztatów tkających bawełnę. Po upadku tkactwa chałupniczego podupadła też wieś. W 2 poł. XIX wieku pewne ożywienie przyniosła turystyka, prowadziły tędy dość uczęszczane trasy turystyczne. Na początku XX wieku próbowano przekształcić wieś w uzdrowisko, planów nie zrealizowano. Dzięki budowie kilku obiektów wypoczynkowych, rozwinęła się jako letnisko. Podczas budowy kolejki sowiogórskiej nie powstała tu stacja, co spowodowało powolny odpływ ludności - informuje dalej oficjalna strona gminy.

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Ala poniedziałek, 24.10.2022 21:53
To wszystko dzięki pani sołtys- dziekujemy
Ola czwartek, 07.07.2022 22:08
Gratulacjie- piękna uroczystość. Mała wioska a tak wiele zrobili.
Zuzanna wtorek, 05.07.2022 10:07
Uroczystość była przepiękna wprost rewelacyjna. Katolicy to wysoka ...
wtorek, 05.07.2022 10:53
Katolicy potrafią kochać każdego człowieka a w szczególności zwyroli...