[FOTO] Spotykamy się, aby pamięć nie zginęła - powiatowa uroczystość kombatancka w Ziębicach

piątek, 23.9.2022 16:47 1624 5

Od ponad 20 lat w Ziębicach odbywają się powiatowe-gminne uroczystości kombatanckie. W tym roku obchody przypadły w 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej i po dwuletniej przerwie pandemicznej znów miały bardzo uroczystą oprawę z wojskowym ceremoniałem i z kompanią honorową wystawioną przez 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej w Kłodzku.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. odprawionej za zmarłych żołnierzy i za ojczyznę. Nabożeństwo koncelebrowali ks. Bogusław Wojnarowski, wikariusz parafii pw. św. Jerzego w Ziębicach, ks. mjr dr Krzysztof Deja, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, ks. Rafał Hoczek TChr, proboszcz parafii pw. św. św. Piotra i Pawła w Ziębicach.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli przez Rynek, a następnie wraz z orkiestrą dętą, kompanią wojskową, pocztami sztandarowymi szkół i organizacji kombatanckich, z asystą klas mundurowych, przeszli pod Pomnik Orła Piastowskiego.

- Wrzesień to szczególny miesiąc w historii naszego kraju, naznaczony historycznymi datami i bohaterskim zrywem narodu w czasie II wojny światowej. Wszystko zaczęło się 1 września 1939 roku. Dokładnie 83 lata temu. Dzień, który miał być jak każdy inny. Taki zwyczajny piątek. Ale to piątek, który zmienił bieg historii. Dzień, w którym życie naszych rodaków uległo dramatycznej zmianie. Napaść na Westerplatte, bój polskich żołnierzy i cierpienie cywilów, terror, zniszczenia miast, miasteczek i wsi, ucieczki ludności… Śmierć, strach, rozłąka z najbliższymi… To co jeszcze rok temu wydawało nam się tak odległe, dziś staje się po części udziałem naszych bezpośrednich sąsiadów. Dlaczego tu jesteśmy, dziś, pod piastowskim orłem, który z dumą i spokojem góruje nad naszym miastem? Bo ważne jest, żeby pamiętać. I trzeba pamiętać, żeby wiedzieć. Od przeszło 20 lat spotykamy się w Ziębicach, jak zawsze we wrześniu, mimo że odchodzą od nas kolejni kombatanci, ale spotykamy się, aby pamięć nie zginęła - powiedział burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz, witając przedstawicieli organizacji kombatanckich, wojska, instytucji publicznych oraz młodzieży.

Starosta ząbkowicki, Roman Fester, w swoim wystąpieniu odniósł się do dzisiejszej sytuacji i do wniosków, jakie powinniśmy wyciągnąć z dawnych wydarzeń. Po przemówieniach odczytany został przez por. Agatę Szczęch apel pamięci, a kompania honorowa 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej oddała trzy serie salwy honorowej. Na koniec poszczególne delegacje wieńcowe złożyły kwiaty na płytach, pod którymi złożona została ziemia z różnych pól bitewnych II wojny światowej.

Swoje stoiska informacyjne wystawiły Wojskowe Centrum Rekrutacji i 16. Dolnośląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej - była to okazja dla młodzieży do rozmowy z żołnierzami i zapoznania się z warunkami i przyjęciami do służby wojskowej.

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Zośka wtorek, 27.09.2022 22:12
CZEŚĆ Ich pamięci poległym za ojczyznę...
Orzeł sobota, 24.09.2022 11:01
Prawdziwa lekcja historii dla młodych ludzi ... Brawo
szofer poniedziałek, 26.09.2022 08:19
Popieram
rodzimy patriota niedziela, 25.09.2022 16:15
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM ..... DZIĘKUJEMY I PAMIĘTAMY...
Ziębiczanin sobota, 24.09.2022 13:27
Piękna uroczystość, dziękuję