[FOTO] Śrem dawniej i dziś

piątek, 17.9.2021 16:06 4416 2

W sobotę 11 września w Śremie, małej wiosce w gminie Kamieniec Ząbkowicki, odbyło się podsumowanie projektu " Śrem dawniej i dziś".

 Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Razem Zmienimy Przyszłość z Kamieńca Ząbkowickiego oraz KGW Śrem. 

- Swoje działania kierujemy do społeczności lokalnej w tym seniorów, dorosłych, młodzieży i dzieci. Naszą pracą staramy się pokazać między innymi różne warianty edukacji oraz przygotowanie mieszkańców Gminy Kamieniec Ząbkowicki do działań zespołowych, a tym samym do wzajemnej integracji. W swoich szeregach mamy osoby, które posiadają doświadczenie w zrealizowaniu i rozliczeniu projektów - mówi prezes stowarzyszenia, Małgorzata ZałęskaWspaniale jest połączyć pracę w Stowarzyszeniu i działania w KGW Śrem, w miejscu w którym się mieszka. Stąd zrodził się pomysł projektu „Śrem dawniej i dziś”, a dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska2021 razem z Pauliną Zielińska udało nam się go zrealizować, przy owocnej współpracy z mieszkańcami wsi Śrem, a w dużej mierze z niezastąpionymi paniami z KGW Śrem, na czele z Przewodniczącą Renatą Jankojć.

Wernisaż miał miejsce w świetlicy wiejskiej w Śremie, gdzie prezentowane były zdjęcia mieszkańców wsi sprzed kilkudziesięciu lat i rękodzieło będące efektem warsztatów prowadzonych w ramach projektu. Spotkanie rozpoczęło się wykładem Jerzego Organiściaka o historii Śremu, a zakończyło degustacją potraw kresowych i wspólną biesiadą. Każdy uczestnik spotkania otrzymał także album o historii wsi. 

- Bardzo cenimy sobie współdziałania z paniami z KGW, stąd kolejne projekty których inicjatorem jest KGW w Śremie przy naszym wsparciu. Wspólnie zrealizowaliśmy projekt „Rękodzieło – nasze dziedzictwo”, który współfinansowany był ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego,  obecnie realizujemy „Kamieniecką Kopertę Życia”, która współfinansowana jest ze środków Powiatu Ząbkowickiego czy Festyn w ramach Narodowego Programu Szczepień #Szczepimy się z KGW, który odbędzie się w najbliższą sobotę tj. 18 września br. W przyszłości czeka nas również realizacja projektu grantowego Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Qwsi” pt: „Śrem – wioska tradycji i szerokich horyzontów”, w ramach  poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - dodaje Małgorzata Załęska. 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

BIMBEREK poniedziałek, 20.09.2021 08:52
A GDZIE MIESZKANCY SREMU WGALERI ZDIEC TYLKO RODZINKA KOSZMIDOW/
poniedziałek, 20.09.2021 14:01
zapomniałeś dodać VON