[FOTO] Świdniczanie i ząbkowiczanie zdominowali Igrzyska Sportowe Seniorów – Ziębice 2022

wtorek, 6.9.2022 09:42 1646 1

W pierwszy weekend września - 3-4 września - do Ziębic przybyło blisko 200 seniorów gotowych do rywalizacji w ramach 10 dyscyplin sportu podczas Igrzysk Sportowych Seniorów zorganizowanych przez Fundację „Teraz Ziębice”. Była to czwarta edycja tej imprezy.

 

W sobotę, 3 września, w pierwszym dniu Igrzysk, w Ziębickim Centrum Kultury odbyły się zawody brydża sportowego. Po kilkugodzinnych zmaganiach, spośród 12 par wyłonieni zostali zwycięzcy:

1. miejsce: Maja Siwińska-Mester / Świdnica i Henryk Bohuszewicz / Świdnica

2. miejsce: Ryszard Nosol / Oborniki Śl. I Andrzej Najwer / Żmigród

3. miejsce: Elżbieta Ruszkowska / Złoty Stok i Jerzy Kowalski / Złoty Stok

Zawody przeprowadził i sędziował ziębiczanin Grzegorz Tarka, który z Igrzyskami Sportowymi Seniorów związany jest od pierwszej edycji. Warto przy okazji dodać, że dzień przed tegorocznymi zawodami seniorów Grzegorz Tarka (wraz z brydżowym partnerem) wygrał Turniej Amatorów zorganizowany w ramach brydżowych Mistrzostw Świata we Wrocławiu.

W niedzielę, 4 września, na Stadion Miejski w Ziębicach przybyło prawie 200 seniorów z całego Dolnego Śląska. Najliczniejsze reprezentacje przyjechały ze Świdnicy, Ząbkowic Śl. oraz Strzelina. Ziębice gościły także przedstawicieli Obornik Śl., Wrocławia, Żmigrodu, Wałbrzycha, Złotego Stoku, Sieroszowa, Świebodzic i Przeworna. Na Igrzyskach nie zabrakło również mieszkańców gminy Ziębice.

Najstarsza uczestniczka Igrzysk miała 82 lata, a uczestnik – 84.

Sportowców-Seniorów powitała Janina Lacel, prezes Fundacji „Teraz Ziębice” oraz Burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz. W roli konferansjera wystąpił Adrian Rajczakowski.

W drugim dniu Igrzysk uczestnicy mieli do wyboru dziewięć dyscyplin sportu. Zawody tenisa ziemnego przeprowadził  Tadeusz Kruszelnicki – paraoplimpijczyk, reprezentant Polski na kluczowych zawodach tenisa ziemnego na wózkach na całym świecie. Wsparcie organizacyjne tenisowych zawodów zapewnił Ziębicki Klub Tenisowy. Sędzią głównym zawodów siatkówki był Paweł Dobrzański, były zawodnik 2-ligowych klubów: Bielawianki Bielawa i Juve Głuchołazy, a obecnie czynny sędzia siatkarski Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej oraz trener i zawodnik Klubu Piłki Siatkowej Faraon Ziębice. Członkowie Faraona wsparli zawody siatkarskie Seniorów od strony organizacyjnej.

Zawody piłki nożnej przeprowadził Radosław Korchan – prezes MKS Sparta Ziębice, trener drużyny seniorów i aktywny zawodnik. Z klubem związany jest nieprzerwanie od 1998 r. – grał w młodzikach, trampkarzach, juniorach, seniorach, będąc kapitanem w każdej z tych grup wiekowych. Za zawody lekkoatletyczne  odpowiadała Leonarda Zdrojkowska, instruktor lekkiej atletyki Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, trener przygotowania motorycznego oraz instruktor rekreacji ruchowej. Medalistka Mistrzostw Polski w skoku wzwyż i wieloboju.

Opiekunem rozgrywek w bule (petanque) była Barbara Jankowiak, a zawody sędziował Mirosław Bilat z Towarzystwa Przyjaciół Ziębic „Ducatus”, które od kilkunastu lat propaguje grę w bule w Ziębicach. Zawody zostały przeprowadzone przy wsparciu członków tego stowarzyszenia. Bokserskie zmagania seniorów sędziował Franciszek Jaszczyszyn– członek Zarządu Polskiego Związku Bokserskiego oraz współzałożyciel i pomysłodawca Ziębickiego Klubu Bokserskiego JASKINIA LWA, który organizacyjnie wsparł zawody bokserskie seniorów. Opiekunem zawodów badmintona był Marek Matkowski – absolwent wydziału Turystyka i Rekreacja na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Od 30 lat nauczyciel wychowania fizycznego w ziębickich szkołach średnich.

W tym roku, po rocznej przerwie, na Igrzyska powrócił armwrestling, czyli siłowanie się na rękę, którego opiekunem był Wiesław Jabłoński, mistrz Europy oraz brązowy medalista Mistrzostw Świata z 2016 r. Na Igrzyskach pojawiła się też nowa dyscyplina – tenis ziemny, a sędzią głównym zawodów był Tomasz Polak, zawodnik ziębickiej sekcji tenisa stołowego, w której gra od 17 lat, biorąc udział w turniejach organizowanych w regionie.

Wśród uczestników najlepszymi w poszczególnych dyscyplinach okazali się:

ARMWRESTLING

Kobiety:

1. miejsce: Maria Geczki / Świdnica

2. miejsce: Ewa Szczecińska / Ząbkowice Śl.

3. miejsce: Marianna Kaszewska / Ziębice

Mężczyźni:

1. miejsce: Leszek Święcicki / Świdnica

2. miejsce: Henryk Kolenda / Świdnica

3. miejsce: Jan Steczkowski / Ząbkowice Śl.

BADMINTON

Kobiety:

1. miejsce: Dorota Góra / Świdnica

2. miejsce: Halina Kurowska / Strzelin

3. miejsce: Agnieszka Szmid / Świdnica

Mężczyźni:

1. miejsce: Jerzy Fitrzyk / Świdnica

2. miejsce: Edward Żołnierczyk / Świdnica

3. miejsce: Henryk Dymniecki / Świdnica

BOKS

Kobiety:

1. miejsce: Jolanta Piętoń / Ząbkowice Śl.

2. miejsce: Jadwiga Michałek / Grochowa

3. miejsce: Maria Elżbieciak / Świdnica

Mężczyźni:

1. miejsce: Waldemar Mikosz / Świdnica

2. miejsce: Franciszek Ciempka / Ziębice

3. miejsce: Leszek Rogowski / Świdnica

BULE

Kobiety:

1. miejsce: Kazimiera Michałowska / Świdnica

2. miejsce: Halina Gryzan-Skrzypczak / Strzelin

3. miejsce: Zdzisława Jaśkiewicz / Strzelin

Mężczyźni:

1. miejsce: Wiesław Kwiatkowski / Sieroszów

2. miejsce: Stanisław Nadolski / Świdnica

3. miejsce: Henryk Kolendra / Świdnica

LEKKOATLETYKA

Kobiety:

1. miejsce: Irena Kwiatkowska / Sieroszów

2. miejsce: Stanisława Stanny / Ząbkowice Śl.

3. miejsce: Jola Mieńko / Świdnica

Mężczyźni:

1. miejsce: Kazimierz Babczyszyn / Strzelin

2. miejsce: Stanisław Nadolski / Świdnica

3. miejsce: Jan Walczak / Świdnica

PIŁKA NOŻNA

Kobiety:

1. miejsce: Stanisława Smaciarz / Ząbkowice Śl.

2. miejsce: Grażyna Chałupa / Ząbkowice Śl.

3. miejsce: Elżbieta Łęczyńska / Ząbkowice Śl.

Mężczyźni:

1. miejsce: Tadeusz Ichmucki / Witoszów Dolny

2. miejsce: Ryszard Kielar / Świdnica

3. miejsce: Marian Baran / Jegłowa

SIATKÓWKA

Kobiety:

1. miejsce: Zuzanna Buła / Ząbkowice Śl.

2. miejsce: Irena Kwiatkowska / Sieroszów

3. miejsce: Krystyna Szmidt / Witoszów Dolny

Mężczyźni:

1. miejsce: Marek Żmuda / Zebrzydów

2. miejsce: Tadeusz Szmidt / Witoszów Dolny

3. miejsce: -

TENIS STOŁOWY

Kobiety:

1. miejsce: Mariola Uczkuronic / Świdnica

2. miejsce: Mirosława Śliwowska / Świdnica

3. miejsce: Katarzyna Przystaś / Henryków

Mężczyźni:

1. miejsce: Jan Starek / Świdnica

2. miejsce: Wiesław Łabęcki / Świdnica

3. miejsce: Marek Żywicki / Świdnica

TENIS ZIEMNY

Kobiety:

1. miejsce: Katarzyna Przystaś / Henryków

2. miejsce: Zuzanna Buła / Ząbkowice Śl.

3. miejsce: Maria Miernikiewicz / Świdnica

Mężczyźni:

1. miejsce: Wiesław Kwiatkowski / Sieroszów

2. miejsce: Bogusław Wojtal / Świdnica

3. miejsce: Edward Żołnierczyk / Świdnica

 

Po sportowych zmaganiach na seniorów czekały występy artystyczne. Na scenie wystąpiły cheerleaderki-seniorki – Cza-czaderki z Ząbkowic Śl. Wystąpił również Jan Lalak, znany jako ziębicki Krzysztof Krawczyk, z repertuarem – oczywiście – Krzysztofa Krawczyka. Był też blok edukacyjny, podczas którego Katarzyna Mazurek z ząbkowickiej Policji przestrzegała Seniorów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.

Wydarzeniem towarzyszącym Igrzyskom Sportowym Seniorów było ExpoZdrowie – wystawa na temat zdrowego stylu życia połączona z badaniami, które pozwalały ustalić wiek biologiczny. Na poszczególnych „przystankach” można było zbadać tkankę tłuszczową, poziom BMI, pojemność płuc, ciśnienie krwi, przeprowadzano wysiłkowy test harwardzki, przedstawiano rolę wody w organizmie oraz przeprowadzano komputerowe badanie wieku biologicznego. Było też stoisko konsultacji ds. uzależnień, stoisko z literaturą na temat zdrowia, a także konsultacje dietetyczne, degustacja potraw wegetariańskich oraz pokazy, jak sporządzić lecznicze preparaty i napary ziołowe. Na końcu, na podstawie badań przeprowadzonych na wcześniejszych stanowiskach, można było porozmawiać z lekarzem. Bezpłatnie przebadało się ponad 100 osób.

 

Igrzyska Sportowe Seniorów to inicjatywa Fundacji „Teraz Ziębice”. Jednak w ich organizację co roku zaangażowanych jest wiele osób reprezentujących lokalne kluby sportowe i stowarzyszenia, wolontariusze, sponsorzy oraz przedstawiciele ziębickich instytucji. Niewątpliwie bez ich wsparcia ta sportowa impreza nie odbyłaby się.

W tym roku, oprócz wymienionych już opiekunów poszczególnych dyscyplin sportu i organizacji, które reprezentują, wsparcie finansowe i organizacyjne zapewnili: Gmina Ziębice, Daryl i Kerstin Meyers, Maciej Łoś – Żabka Ziębice, Powiat Ząbkowicki, Bank Spółdzielczy w Ząbkowicach Śl., Gminne Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach, Ziębickie Centrum Kultury, ubezpieczenia-ziebice.pl – Weronika Dziekańska-Lech i Piotr Lech, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Ziębicach, Zakład Usług Komunalnych, PARTNER – zarządzanie nieruchomościami i usługi księgowe, Pracownia Pod Lasem, Borówka Henrykowska, Auto-Komis, wypożyczalnia – OPTIMA – Agnieszka Szlachta, Fryzjerstwo – Genowefa Torończak, Wulkanizacja FHU JARO – Jarosław Gniewczyński, KWIATY – Anna Pasternak, FIRGANG – Materiały budowlane, POLMAK, AKITA – sklep zoologiczny – Joanna Skalska, Danuta Łukasiewicz – Wrocław, AGROWIEC, ANMAR – sklep spożywczy i z art. chemicznymi – Irena Kumaszka, Mirosław Kumaszka, Daniel Kumaszka, Firma Handlowa MARKUR – Marek Kuriata, Sprzedaż art. fotograficznych – Waldemar Osiński, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, Cafe Malina, Nauka i Sztuka – Janina Lacel, OSP Krzelków, SOPBUD Edyta i Jan Sopuch, Wszystko dla domu – Aldona Kurek, Sklep Tekstylno-Odzieżowy – Franciszka Cieślak, Wiesława Sudacka, Kornelia Lacel – Radca Prawny, MUNDI, Usługi krawieckie – Izabela Kopcińska, Wersus-Nauka, L-COMP – sklep komputerowy,AUROOM – Jubiler, Złotnictwo – Adam Baryła oraz AVON – Jolanta Szumna.

 

Więcej informacji o Igrzyskach Sportowych Seniorów znajduje się na stronie www.iss.ziebice.info oraz www.facebook.com/IgrzyskaSportoweSeniorow.

Agnieszka Rzepka

wiceprezes Fundacji „Teraz Ziębice”

fot. Piotr Pęcak, Agnieszka Rzepka

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Społecznik wtorek, 06.09.2022 11:52
BRAVO i jeszcze raz BRAVO dla organizatorów , uczestników ,...