[FOTO] Weekend z literaturą w Ząbkowicach Śląskich - za nami Festiwal Czas na Książki

poniedziałek, 3.10.2022 16:09 894 0

Miniony weekend w Ząbkowicach Śląskich upłynął pod znakiem z literatury, ciekawych rozmów, spotkań z pisarzami, a nawet koncertami. A wszystko za sprawą kolejnej edycji Festiwalu Czas na Książki.

Do Ząbkowic Śląskich przybyło liczne grono pisarzy i pisarek, którzy w ciągu dwóch dni spotykali się czytelnikami, także tymi najmłodszymi w szkołach, wymieniali się doświadczeniami i dyskutowali podczas kilku paneli. Dla mieszkańców i gości była to przede wszystkim okazja do poznania bliżej swoich ulubionych autorów i wysłuchania ciekawych rozmów. 

Z punktu widzenia mieszkańców naszego regionu szczególnie ciekawa była rozmowa z Maciejem Odolińskim, reżyserem, który w ostatnich dniach wydał książkę „24 dni – po drugiej stronie”, która opisuje tragiczną historię z początku lat 90., kiedy to dwóch młodych ludzi na 24 dni utknęło w szybie kopalni w Szklarach.

Zarówno oficjalne otwarcie festiwalu, jak i gala go kończąca miały uroczystą oprawę, którą wieńczyły koncert: w piątek w wykonaniu Jacka Wójcickiego, Julity Kożuszek, Ireneusza Miczka oraz Justyny Bacz – „Tych lat nie odda nikt…”, a w sobotę artysty pochodzącego z Ząbkowic Śląskich - Pawła Kowalczyka. 

Podczas gali końcowej, prowadzonej przez Jerzego Skoczylasa, wręczono nagrody: 

Za wkład w polską literaturę: Piotr Żyłka i Maria Paszyńska

Dla autora za największą ilość wypożyczeń w Bibliotece Publicznej: Magdalena Witkiewicz

Osobowość IV Festiwalu Czas na Książki: Agnieszka Lis

W tym roku zostały wręczone także nagrody dla czytelników, którzy w naszej bibliotece wypożyczyli najwięcej książek:

W kategorii dzieci i młodzież: FABIAN SOKOŁOWSKI

W kategorii dorośli: JÓZEFA DĄBROWSKA

Festiwal ten to efekt pracy pomysłodawczyni Sylwii Winnik i pracowników Centrum Kultury i Turystyki w Ząbkowicach Śląskich oraz Biblioteki Publicznej. 

- Dziękujemy za wsparcie i pomoc w organizacji festiwalu: Gminie Ząbkowice Śląskie i Burmistrzowi Marcinowi Orzeszkowi, Bankowi Spółdzielczemu – mecenasowi kultury w naszym mieście oraz naszym partnerom – księgarni merlin.pl, portalowi proanima.pl oraz salonowi PLAY Ząbkowice Śląskie, który ufundował nagrodę dla czytelnika, który wypożyczył najwięcej książek (czytnik) - mówią organizatorzy. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)