komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 7 lipca 2020

Cyryla, Estery


[FOTO, WIDEO] Biskupi będą się zastanawiać, jak uchronić dzieci przed pedofilią w kościele

piątek, 14.6.2019 08:56 , komentarze: 9 , odsłony: 2611
kategorie artykułu:

Ochrona dzieci i młodzieży oraz program duszpasterski kościoła są głównymi tematami obrad  zebrania plenarnego Episkopatu, które odbywa się w Wałbrzychu i Świdnicy od 13 do 14 czerwca. Gościem zebrania będzie abp Charles Scicluna, arcybiskup Malty, zajmujący się pedofilią wśród duchownych, sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary, który przeprowadzi dzień studyjny. Biskupi wezmą także udział w obchodach 15-lecia diecezji świdnickiej.

383. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęło się w czwartek, 13 czerwca o godz. 11.00 w Wałbrzychu. W pierwszym dniu obrad biskupi zajmą się kwestią programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok liturgiczny 2019/2020. Zaprezentuje go abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. W tym samym dniu ks. dr Piotr Kroczek, Kościelny Inspektor Danych Osobowych przedstawi sprawozdanie z rocznej działalności KIOD. Biskupi podejmą również bieżące tematy związane z kwestiami rodziny, migracji oraz duszpasterstwa kobiet. Zapoznają się także z proponowaną parafiom aplikacją „Drogowskaz”.

- Kwestia ochrony dzieci i młodzieży jest bardzo ważna dla biskupów. Dlatego już w 2018 roku na zebraniu plenarnym w Diecezji Siedleckiej, były już pierwsze rozmowy o tym, aby zaprosić abp Scicluna na dzień studyjny. Tego dnia abp podzieli się swoim doświadczeniem dot. kwestii ochrony dzieci i młodzieży. Pracował on w tej dziedzinie wiele lat - mówił ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

W związku z upływem pierwszej kadencji pełnienia funkcji sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski przez bp. Artura G. Mizińskiego 13 czerwca zostaną przeprowadzone wybory. 

Głównym tematem drugiego dnia obrad będzie ochrona dzieci i młodzieży oraz spotkanie z abp. Charlesem Scicluną, arcybiskupem Malty, sekretarzem pomocniczym Kongregacji Nauki Wiary. Został on zaproszony przez Konferencję Episkopatu Polski w czerwcu ubiegłego roku, by podzielić się swoją wiedzą nt. kwestii wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych oraz przeprowadzić dzień studyjny. Biskupi tego dnia wysłuchają również abp. Wojciecha Polaka, delegata Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, który zrelacjonuje postanowienia Rady Stałej KEP z 22 maja dotyczące systemu prewencji oraz pomocy ofiarom oraz ks. prof. Piotra Majera, który omówi m.in. kwestie wdrożenia w życie Motu Proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”, obowiązujące w Kościele katolickim od 1 czerwca br.

383. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zostało zorganizowano w diecezji świdnickiej ze względu na rocznicę 15-lecia jej istnienia oraz ze względu na 800-lecie Bazyliki Nawiedzenia NMP w Wambierzycach. W związku z tym biskupi wezmą udział w Eucharystii w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, 13 czerwca o godz. 18.00. Uroczystościom tym przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Następnego dnia o godz. 7.30 będzie koncelebrowana Msza św. w Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego w Wałbrzychu, której przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, prymas Polski.

AKTUALNE INFORMACJE KEP:

1. Bp Artur G. Miziński wybrany ponownie sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski

2. Ks. dr Jarosław Mrówczyński ponownie zastępcą sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski

 

Wasze komentarze

u nas w nigdy tego nie było
środa, 19.06.2019 07:28 autor:
brawo, Jajo :)
sobota, 15.06.2019 18:19 autor:
Jedna wielka banda pedofili.
piątek, 14.06.2019 13:45 autor:
Kastracja
piątek, 14.06.2019 14:31 autor: M
Komentarz zbyteczny.
piątek, 14.06.2019 12:49 autor: Literat
dzisiaj, 8 godz temu
sobota, 4.7.2020 11:00
wtorek, 30.6.2020 20:28
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.