komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 11 lipca 2020

Olgi, Kaliny


Kulturalne Ziębice - kultura i sztuka powinny wyjść w przestrzeń miejską

środa, 12.6.2019 15:00 , komentarze: 1 , odsłony: 1545
kategorie artykułu:

Dotychczas w Ziębicach nie zainicjowano szerokiej debaty na temat kultury. A przecież w naszej gminie nie brakuje animatorów kultury, rękodzielników, malarzy, muzyków, plastyków, pisarzy, poetów - jednym słowem artystów. Zdaniem burmistrza Ziębic Mariusza Szpilarewicza, to kapitał, którego nie wolno nam zmarnować. Tak narodził się pomysł na – jak to roboczo nazwaliśmy - Ziębickie Forum Kultury. Głównym zamierzeniem było stworzenie miejsca, w którym można swobodnie wymienić doświadczenia, a także debatować o tym, jak urozmaicić i działać na rzecz rozwoju kultury w naszej gminie.

Po spotkaniu możemy śmiało ogłosić pierwszy sukces. Blisko 40 osób odpowiedziało na nasze zaproszenie i przybyło do sali bankietowej Zuzanka. Spotkanie otworzył burmistrz, który jako gospodarz przywitał zebranych.

- Bardzo się cieszę z pierwszego spotkania, które mam nadzieję będzie początkiem do szerszej dyskusji o kulturze w Ziębicach. Cieszę się także, że mamy tu dziś przedstawicieli wielu ośrodków kulturalnych.

Otwarta forma debaty umożliwiła swobodne wyrażanie poglądów. Pomimo prezentowania odmiennych form realizowania się w szeroko pojętej kulturze, udało się znaleźć wspólny język. Dla wszystkich twórców nadrzędnym celem jest praca na rzecz lokalnej społeczności. Wybrali Ziębice jako miejsce, w którym chcą żyć i tworzyć. A przy okazji zmieniać swoje otoczenie, na bardziej przyjazne, otwarte, przesycone tym, co kochają najbardziej - kulturą.

Największe sukcesy można osiągnąć poprzez współpracę. Burmistrz zapewnił, że "Ziębickie Centrum Kultury, Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, a także Wydział Promocji – to są te miejsca, gdzie mogą Państwo uzyskać pomoc w realizacji swoich wizji i planów".

Naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych, Rozwoju i Promocji opowiedział o bliskim i znaczącym wydarzeniu w naszej gminie, które zasięgiem medialnym obejmie całą Polskę. Mowa o obchodach 750-lecia zapisania pierwszego zdania w języku polskim w "Księdze henrykowskiej".

- Henryków 2020 (nazwa robocza) ma być dużą imprezą plenerową o zupełnie odmiennym charakterze niż wszystkie dotychczasowe. Chcielibyśmy, aby była miejscem alternatywnej kultury i myślę, że dla każdego z Was znajdzie się tam miejsce - mówił Mateusz Geroń.

Wspomniał także o trwającej przebudowie strony internetowej, która ma zyskać nowy, bardziej informacyjny charakter. Większość prac została już zakończona i weszliśmy w fazę testów. Nowy portal informacyjny będzie świetną okazją do zebrania informacji na temat artystów z terenu naszej gminy. Stąd prośba do wszystkich zainteresowanych, aby przesyłali nam zdjęcia i informacje o prowadzonych przez siebie inicjatywach i przedsięwzięciach.

Wszystko zaczyna się od pomysłu, ale nawet najlepszy potrzebuje wsparcia finansowego. W tym roku ogłoszono konkurs na organizację zadań związanych ze sportem i kulturą. Jak co roku, najwięcej zgłoszeń złożyły kluby sportowe.

- Mamy świadomość, że nie zawsze zainteresowani funduszami są w stanie przełożyć ideę na prawidłowo opracowany wniosek. W tej kwestii mogą Państwo liczyć na wsparcie urzędników. Jeśli ktoś ma jakiś problem, moi pracownicy pozostają do Państwa dyspozycji - zapewnił burmistrz. Biorąc pod uwagę kalendarz roku budżetowego następne spotkanie zaplanowano na połowę września. Wtedy też głównym tematem mają być właśnie finanse i planowane wydarzenia kulturalne na rok 2020.

Ziębickie Forum Kultury to spotkanie różnych ludzi, różnych wizji i doświadczeń. Ale wszystkim przyświeca jeden, nadrzędny cel – zmiana. Rolą kultury jest łączenie, a także wzbogacanie społeczeństwa. Stąd na przykład większość uczestników poniedziałkowego spotkania zgodziła się, że z kulturą i sztuką powinniśmy wyjść w przestrzeń miejską, poza mury tradycyjnych instytucji. Pierwsze pomysły padły podczas spotkania. Można śmiało powiedzieć, że nowo obrany kierunek na redefinicję kultury oraz sposobu jej dystrybucji jest krokiem niezbędnym. W końcu każdy ma prawo do dostępu do kultury, nie tylko masowej, ale także tej niszowej. Najważniejsze, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Coś interesującego i rozwijającego. Dziękujemy wszystkim za obecność i chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami oraz pomysłami.

UM Ziębice

 

Wasze komentarze

wczoraj, 5 godz temu
czwartek, 9.7.2020 16:27
środa, 8.7.2020 13:23
środa, 8.7.2020 09:02
wtorek, 7.7.2020 08:43
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec