#SOLIDARNIZUKRAINĄ – aktualne informacje z województwa dolnośląskiego

wtorek, 15.3.2022 09:08 499 0

#SOLIDARNIZUKRAINĄ – aktualne informacje z województwa dolnośląskiego

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, od 24 lutego do Polski dotarło ponad 1,7 mln uchodźców, na Dolny Śląsk przyjechało ponad kilkadziesiąt tysięcy osób.

 

Punkt informacyjny

Od ponad 2 tygodni na wrocławskim dworcu PKP działa punkt informacyjny prowadzony przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia. Wsparcia udzielają także przedstawiciele Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego,  a także wolontariusze i podmioty prywatne. Dziennie do punktu informacyjnego zgłasza się kilka tysięcy osób. Pomoc w zakresie zakwaterowania udzielana jest każdej osobie, która takiej pomocy potrzebuje.

Dla osób oczekujących na przesiadkę do innych pociągów uruchomione zostały i uruchamiane są kolejne miejsca odpoczynku (m.in. w galerii BWA czy sali sesyjnej zlokalizowanych w budynku dworca). Specjalne miejsce wydzielone zostało także dla matek z dziećmi. Takie miejsca wyposażone są m.in. w łóżka i zabawki dla przebywających tam najmłodszych. W budynku dworca udostępnione zostały także toalety. Punkt na dworcu udziela również informacji dotyczących pobytu w naszym kraju, a także wsparcia medycznego i psychologicznego. 

 

Punkty recepcyjne

Na Dolnym Śląsku działają dwa punkty recepcyjne:

  • Akademik T-16 Politechniki Wrocławskiej, przy ulicy Wittiga 4-6
  • Dawny wrocławski terminal lotniczy, przy ulicy S. Skarżyńskiego 36

 

Do punktów recepcyjnych przewożone są osoby, które w punkcie informacyjnym zadeklarowały potrzebę otrzymania pomocy w zakresie zakwaterowania. Do ich dyspozycji są łóżka, sanitariaty wyposażone w podstawowe kosmetyki oraz środki higieny osobistej, punkt medyczny oraz kącik zabaw dla dzieci z dostępem do bajek ukraińskojęzycznych. Z punktów recepcyjnych uchodźcy na bieżąco relokowani są zorganizowanym transportem do miejsc docelowych, przygotowanych na terenie całego Dolnego Śląska.

Dodatkowo, w Zgorzelcu uruchomiony został punktu recepcyjno-przesiadkowy dla uchodźców z Ukrainy, którzy z różnych powodów, w tym m.in. rodzinnych,  chcą udać się bezpośrednio do Niemiec lub innych krajów zachodnich.

Wojewódzkie Centrum Magazynowe i regionalne subhuby

Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu koordynuje działanie 9 regionalnych subhubów, w których zbierane są dary z gmin, powiatów oraz z firm z województwa dolnośląskiego, które trafiają do Wojewódzkiego Centrum Magazynowego, a stamtąd poprzez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych do potrzebujących na Ukrainie. Do tej pory udało się zebrać ponad 150 palet darów. Ich transport możliwy jest dzięki zaangażowaniu firmy spedycyjnej Sennder oraz Fundacji Wspólnota Pokoleń. Regionalne subhuby zlokalizowane są w Bolesławcu, Głogowie, Jeleniej Górze, Legnicy, Lubinie, Świdnicy, Kątach Wrocławskich, Trzebnicy oraz w Wałbrzychu.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

Zgodnie z zapisami ustawy, obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Będzie to dotyczyć osób, które przybyły do Polski bezpośrednio z Ukrainy i zadeklarowały zamiar pozostania na terytorium naszego kraju. Ustawa zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Rozwiązanie to pozwoli na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób.

Przewidziano pomoc obywatelom Ukrainy udzielaną przez wojewodów i samorządy. Może ona polegać m.in. na zakwaterowaniu czy zapewnieniu całodziennego wyżywienia zbiorowego. Każdy podmiot, w szczególności osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną, będzie mogła otrzymać świadczenie na podstawie wniosku złożonego w gminie. Świadczenie to będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez 60 dni, a jego wysokość zostanie określona w rozporządzeniu Rady Ministrów.

 

Ważne linki:

Koordynacja działań pomocowych: pomagamukrainie.gov.pl

Informacje dla obywateli Ukrainy: ua.gov.pl

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/583

Ważne kontakty:

Infolinia Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego dla uchodźców z Ukrainy: +48 71 701 11 00

Pomoc rzeczowa: pomocdlaukrainy@duw.pl

Wolontariat: wolontariat@duw.pl

 

Ważne adresy:

Punkt informacyjny: Dworzec Główny PKP, ul. J. Piłsudskiego 105 Wrocław

Punkt recepcyjny: Akademiki Politechniki Wrocławskiej, ul. E. Wittiga 4-8 Wrocław, dawny terminal lotniczy, ul. S.Skarżyńskiego 36, Wrocław

Informujemy, ze bieżące informacje publikowane są na profilu FCB Wojewody Dolnośląskiego i Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu oraz na stronie internetowej urzędu: www.duw.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)