komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 4 lipca 2020

Odona, Malwiny


[WIDEO] 700 lat kościoła św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich

poniedziałek, 21.10.2019 13:26 , komentarze: 3 , odsłony: 5238
kategorie artykułu:

Kościół św. Jerzego, który od kilkudziesięciu lat jest świątynią, cerkwią, parafii prawosławnej w Ząbkowicach Śląskich obchodził swoje 700-lecie.

 

Na uroczystość związaną z jubileuszem zjechali wierni i kapłani prawosławni z całego regionu z ordynariuszem diecezji wrocławsko-szczecińskiej abp. Jerzym na czele. Przybyli także samorządowcy, w tym posłanka Monika Wielichowska, wicestarosta Waldemar Wieja i burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek, księża katoliccy z sąsiednich parafii oraz mieszkańcy Ząbkowic Śląskich.

- 700 lat to bardzo dużo, przez cały ten czas ta świątynia wypełniona była ludźmi ludzie różnych narodowości i różnych wyznań. Przychodzili oni tutaj ze swoimi problemami,  swoimi troskami, ale także by podziękować Bogu za wszystko, czego doświadczali w swoim życiu. Ja ze swojej strony chcę zapewnić o modlitewnej pamięci o tych wszystkich, którzy przed nami się tu modlili – mówił o. hieromnich Spirydon Kuziak, proboszcz ząbkowickiej parafii prawosławnej.

-  To wydarzenie historyczne dla Ząbkowic Śląskich i diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Raduje się serce i moich poprzedników w biskupstwie, ale i wszystkich duchownych, którzy służyli  w tej parafii i modlą się tu dzisiaj, bowiem Ząbkowice żyją. To nieduża parafia, ale bardzo ważna przede wszystkim pod względem liturgicznym. Tam, gdzie sprawowana jest święta liturgia bije serce życia duchowego. Tam jest prawdziwe i realne życie. Żadna martwa świątynia nie jest w stanie dać tego, co daje nawet najbardziej zniszczona, najbardziej zapomniana, ale żywa świątynia, gdzie jest sprawowana święta liturgia. Właśnie dlatego w diecezji wrocławsko-szczecińskiej nigdy nie zaniechano tego, aby  w Ząbkowicach trwało życie liturgiczne – mówił ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej abp. JerzyZąbkowice  poza tym wymiarem liturgicznym i parafialnym, zwracają na siebie uwagę znanym freskiem św. Jerzego i historią tego miejsca. 

Świętowanie siedmiu stuleci od fundacji świątyni rozpoczęto od podniosłej modlitwy, molebienia dziękczynnego za łaski dla świątyni i modlących się w niej. Następnie Jerzy Organiściak wygłosił prelekcję na temat historii kościoła św. Jerzego i zabytkowych fresków przedstawiających sceny pasyjne i walkę św. Jerzego ze smokiem. Ukoronowaniem uroczystości był koncert chóru „Oktoich” pod dyr. ks. Grzegorza Cebulskiego. Chór wykonał szereg utworów muzyki cerkiewnej, wprowadzając słuchaczy w głębię prawosławnej mistyki i doświadczenia modlitewnego piękna. 

Po zakończeniu uroczystości wszyscy zebrani udali się na dziedziniec, gdzie przygotowany był wspólny poczęstunek. Przybyli na święto mogli zapoznać się z przygotowaną przez wrocławską Parafię śww. Cyryla i Metodego wystawą, dotycząca Apostołów Słowian i Prawosławia na Dolnym Śląsku. 

 

-------------------------------------------

Ząbkowicka cerkiew to dawna katolicka kaplica szpitalna. Szpital bożogrobców pw. św. Jerzego został ufundowany w 1319 roku przez ówczesnego wójta ząbkowickiego . W roku 1418 wzniesiono budynek szpitala. Utrzymywał on ponad 20 osób. W okresie wojny trzydziestoletniej kościół pw. św. Jerzego został spalony. Z pierwotnej świątyni zostało jedynie prezbiterium. Nawa główna początkowo została prowizorycznie odbudowana z drewna. Później była jeszcze wielokrotnie remontowana, m. in. w 1806, 1816, 1857 i w 1903 roku. Najbardziej widoczny był remont z lat 1816-1817. W 1931 roku podczas prac restauratorskich odkryto gotyckie malowidła na wschodnim przęśle południowej ściany prezbiterium tego kościoła. Od lat 60. świątynia jest własnością kościoła prawosławnego. W lecie 1998 roku przeprowadzono częściowy remont kościoła. Odbył się on z pieniędzy pozyskanych od konserwatora zabytków.

   Kościół św. Jerzego jest budowlą murowaną z kamienia i cegły, otynkowaną, orientowaną na planie prostokąta. Składa się z nawy głównej i prosto zamkniętego, oszkarpowanego prezbiterium. Wejście prowadzi przez gotycki portal, od strony północnej. Od południa do prezbiterium kościoła przylegają zabudowania dawnego szpitala, zwanego później domem burmistrza. Obecnie jest to budynek mieszkalny.

 

 

Wasze komentarze

Super materiał !
poniedziałek, 21.10.2019 17:26 autor: Rysiek
wspaniała uroczystość!
poniedziałek, 21.10.2019 15:33 autor:
niedziela, 7.6.2020 22:47
5
piątek, 8.5.2020 12:40
wtorek, 5.5.2020 09:34
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.