[WIDEO/FOTO] Samorządowcy z Dolnego Śląska spotkali się w Twierdzy Srebrna Góra podczas tegorocznego Konwentu Powiatów

czwartek, 20.2.2025 16:06 1440 6

W czwartek, 20 lutego w Twierdzy Srebrna Góra zorganizowano Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego, który zgromadził samorządowców i przedstawicieli jednostek państwowych z naszego województwa. Uczestnicy prowadzili debatę na temat sytuacji gospodarczej na Dolnym Śląsku, obradowano również na temat działań popowodziowych, a także związanych z aktywizacją turystyczną regionu.

-Miło mi państwa gościć na Twierdzy Srebrna Góra, jednej z największych atrakcji turystycznych nie tylko gminy Stoszowice, powiatu ząbkowickiego, ale i całego Dolnego Śląska. Takich obiektów na świecie jest zaledwie kilka, to sama przyjemność tutaj przebywać, a prowadzenie tych obrad ma szczególny wymiar. Poza Srebrną Górą na terenie naszego powiatu mamy między innymi Złoty Stok, Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich czy Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. W każdej z siedmiu gmin mamy bardzo ciekawe miejsca, myślę że godne tego, żeby tam też się taki konwent odbył. Od Gór Bardzkich po Góry Sowie ciągnie się bardzo ciekawa część naszego powiatu, która wiąże się z wieloma atrakcjami związanymi z aktywnością fizyczną, spływy pontonowe czy trasy rowerowe - podkreślał starosta ząbkowicki Roman Fester.

- To miejsce stanowi przykład wielu atrakcji Ziemi Ząbkowickiej. Przyjechaliście Państwo z różnych zakątków Dolnego Śląska, bardzo się cieszę, że gościmy tu starostów z naszego województwa, ponieważ nasza współpraca jest nieodzowna. To wszystko wygląda pięknie, ale wiąże się to również z pewnymi wymagającymi sprawami i problemami. Przez trzy lata zainwestowaliśmy w twierdzę 54 miliony złotych, realizowaliśmy wówczas trzy projekty. Tym miejscem opiekuje się gminna spółka Twierdza Srebrna Góra. Jako gmina staramy się pozyskiwać środki europejskie na wiele inwestycji, zachęcać inwestorów. W międzyczasie pojawiło się wiele trudności, w tym powódź, która oczywiście nie dokonała takich zniszczeń jak w powiecie kłodzkim, ale wiele budynków ucierpiało, w tym te użyteczności publicznej. Oprócz zniszczeń powódź odbiła się rykoszetem na turystyce. Liczba odwiedzających spadła o 30 procent. Kiedy dzwonili do mnie zaprzyjaźnieni samorządowcy z pytaniem, czego jeszcze potrzebujemy, wymieniałam przede wszystkim turystów. Wszystkie gminy naszego powiatu w dużej mierze opierają się na turystyce, odwiedza nas wiele wycieczek szkolnych czy grup zorganizowanych. We wrześniu wiele rezerwacji zostało przesuniętych albo odwołanych. Przewidujemy, że w maju ruch turystyczny z powrotem "ruszy". W naszym powiecie dużą rolę gra także rolnictwo - mamy własne piekarnie, czy serowarnię w Lutomierzu. Dzisiaj Twierdza jest na pierwszym miejscu listy informacyjnej do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, łącznie z trzema innymi twierdzami na tak zwanej skale, budowanych na szczytach góry. To są dwie takie budowle we Włoszech i jedna w Niemczech. Trzymajcie Państwo kciuki, ponieważ na Dolnym Śląsku są obecnie tylko trzy obiekty na liście UNESCO - dwa Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy oraz Hala Stulecia. Wśród ubiegających się o to wyróżnienie jest również Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju - wyliczała wójt gminy Stoszowice Katarzyna Ruszkowska.

- 30 procent Dolnego Śląska stanowią lasy. Znajdujemy się w wyjątkowym regionie, ponieważ mówi się, że nasze województwo posiada idealne proporcje, jeśli chodzi o procent obszaru zalesionego, przeznaczonego na gospodarkę i na rolnictwo. Jeśli chodzi o zeszły rok, w Lasach Państwowych, to był to z pewnością rok trudny. Nastąpiło dużo zmian, przykładowo określone powierzchnie leśne zostały wyłączone z użytkowania. Problem na Dolnym Śląsku dotyczył tych drzewostanów, które są bardzo cenne - dębowych czy bukowych. Sami Państwo wiecie jako samorządowcy, że musieliśmy na nowo "spinać" cały plan naszego działania. Ministerstwo narzuciło na nas zorganizowanie procesu związanego z zagospodarowaniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej, czyli te dookoła aglomeracji, w naszym przypadku te w pobliżu Wrocławia. Jesteśmy jedynym regionem w skali kraju, któremu udało się dogadać w zakresie właśnie lasów społecznych. Kolejnym problemem z gospodarowaniem powierzchniami leśnymi są nowe, planowane rezerwaty z listy Shadow, czyli listy organizacji ekologicznych. Planowanych jest 200 nowych rezerwatów na terenie Dolnego Śląska. My, jako Lasy Państwowe daliśmy w zeszłym roku osiem nowych lokalizacji rezerwatów, na dniach prawdopodobnie będziemy otwierać pierwszy rezerwat na terenie Nadleśnictwa Świdnica. Kolejny temat to poszerzenie Karkonoskiego Parku Narodowego i pogłoski o poszerzeniu Parku Narodowego Gór Stołowych. W te sprawy również włączyli się samorządowcy, m.in. z powiatu karkonoskiego. Zgadzam się, że pewne tereny musimy chronić i ta powierzchnia drzewostanów chronionych musi być większa, ale jednocześnie musi to być w równowadze z gospodarką. Jako kraj znajdujemy się na 3. miejscu w produkcji mebli [w Europie - przyp. red.], nasz przemysł drzewny bardzo się rozwija, generuje on 3 procent PKB. Syców i Twardogóra to potentaci produkcji wyrobów z drewna. Gdyby tego wszystkiego było mało, we wrześniu przyszła powódź. Szacujemy, że straty w infrastrukturze leśnej wynoszą 100 mln złotych - podkreślał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Jan Dzięcielski.

WIDEO W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI TUTAJ

/foto: doba.pl/

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

autor dzisiaj, 3 godz temu
xyz,,dobrze piszesz,zwolnił się,wziął gigantyczną odprawę i funkcję sprawuje dalej,nie on...
rysiek baranowicz dzisiaj, 10 godz temu
grzywka jak zwykle,parcie na szkło,a starosta to jak,,emeryt i dalej...
Marek dzisiaj, 7 godz temu
Bo się przyzwyczaił że to etat ...! Jak go...
Xyz dzisiaj, 5 godz temu
Widać że słabo ogarniasz przepisy. Żeby przejść na emeryturę trzeba...
Desant czwartek, 20.02.2025 17:45
Czy szacowne grono wspomniało o konieczności uruchomienia całotygodniowego bezpośredniego połączenia...
Ćwiek dzisiaj, 7 godz temu
Siedź na dupie Warszawka nie dla ciebie