komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 20 marca 2019

Klaudii, Eufemii

[WIDEO] Poseł Wojciech Murdzek o wprowadzeniu tzw. małego ZUS-u

poniedziałek, 7.1.2019 12:09 , komentarze: 0 , odsłony: 281
kategorie artykułu:

Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowej ulgi, tzw. „małego ZUS”. Osoby, które prowadzą działalność na niewielką skalę, będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości. 8 stycznia mija termin zgłoszenia takiego wyboru do ZUS-u.

Z nowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie można skorzystać nie wcześniej niż po ustaniu „preferencyjnych składek”. Jeśli ktoś opłacał składki preferencyjne to nie może skorzystać z „małego ZUS-u”. Co jest logiczne, bo również przy „małej działalności” najniższa podstawa ustalona w stosunku do przychodów z poprzedniego roku nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.

- Szacunkowo ta propozycja może być skierowana nawet to 200 tysięcy podmiotów, więc nie jest to panaceum dla wszystkich. Na pewno wprowadzenie ustawy będzie ograniczać działalność szarej strefy i uszczelnienie samego systemu. Wiele razy bowiem słyszałem głosy, że ludzie chętnie by prowadzili firmę, ale koszty samego ZUS-u ich przerastają. Rozwiązania te spowodują, że przedsiębiorcy będą mogli realizować swoje cele i marzenia gospodarcze. Co ważne, za przyjęciem tej ustawy, zagłosowali prawie wszyscy posłowie a zmiany w ciągu najbliższych 10 lat pozwolą zaoszczędzić ok. 10 miliardów złotych właścicielom firm - mówi poseł Wojciech Murdzek, który był wielkim orędownikiem zmian.

Co dla przedsiębiorcy oznacza „mały ZUS”?

Przedsiębiorca, którego przychody za ubiegły rok z działalności gospodarczej, prowadzonej przez cały ten rok, nie przekroczą trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. jest to 63.000,00 zł), będzie mógł opłacać obniżone - proporcjonalnie do przychodu składki na ubezpieczenia społeczne. „Mały ZUS" dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe). Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba będzie opłacać w pełnej wysokości. Jeśli w poprzednim roku przedsiębiorca nie prowadził działalności przez cały rok (np. zawiesił ją albo zamknął i ponownie rozpoczął), przy obliczaniu progu przychodu musi zastosować proporcję.

- Przedsiębiorcy mają czas do 8 stycznia, aby zmienić sposób rozliczania się z ZUS-em. Chcę także w tym miejscu zaapelować do właścicieli firm o przekazywanie mi poprzez biuro uwag dot. funkcjonowania ich podmiotów i wskazywanie kolejnych punktów do poprawy. To ważne dla procesu procedowania poszczególnych uchwał, a zwłaszcza dla pracy komisji - zachęca poseł Murdzek.

Mały ZUS przez 36 miesięcy 

Z „małego ZUS” będzie można korzystać przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Osoba, która spełnia warunki ustawowe i chce opłacać składki na nowych zasadach zobowiązana jest złożyć w terminie 7 dni dokumenty ZUS ZUA/ZUS ZZA z odpowiednimi kodami tytułu ubezpieczenia. Przedsiębiorca będzie mógł zrezygnować z tego uprawnienia w każdym czasie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa. Rezygnacja będzie nieodwołalna. Tym samym do końca roku kalendarzowego przedsiębiorca będzie zobowiązany ustalać podstawę wymiaru składek zgodnie z art. 18 ust. 8 ustawy o sus (czyli od kwoty nie niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonej na dany rok). To jednak nie wszystko. Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z „małego ZUS", ponieważ warunkiem płacenia niższych składek jest prowadzenie działalności gospodarczej przynajmniej przez 60 dni w poprzednim roku. Po rozpoczęciu działalności może jednak skorzystać z innych ulg – ulgi na start i/lub preferencyjnych składek ZUS. Korzystanie z nich wiąże się z mniejszą liczbą formalności.

 

Wasze komentarze


wczoraj, 17 godz temu
sobota, 16.3.2019 08:54
piątek, 15.3.2019 10:55
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC