komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 21 kwietnia 2019

Anzelma, Bartosza

[WIDEO] Społem – Sztaba – Srebrna Góra

czwartek, 24.1.2019 13:14 , komentarze: 5 , odsłony: 4723
kategorie artykułu:

Proste, wykonane z drutu krzesło stało w niemal każdym ogródku piwnym, kawiarni czy barze w okresie PRL-u. Produkowane w Srebrnej Górze, zwane „krzesłem Sztaby” zostało ikoną peerelowskiego designu. Było też punktem wyjścia do napisania książki „Społem – Sztaba – Srebrna Góra”, która w sobotę 19 stycznia w srebrnogórskim Aniołku miała swoją promocję.

Jak mówił podczas premiery wydawnictwa współautor książki profesor Tomasz Przerwa, wszyscy przez lata patrzyliśmy na nie i używaliśmy słynnych „krzeseł  Sztaby”: przy lodziarniach, kawiarniach, barach. Przy czym nie mieliśmy w ogóle świadomości, że pochodzą one ze Srebrnej Góry. Teraz jest to jedna z ikon designu peerelowskiego i przyczynek do powstania książki, która opowiada o jego twórcy Henryku Sztabie, ale także o zakładzie, jego historii i funkcjonowaniu oraz życiu w małym miasteczku w czasach PRL-u.  

Henryk Sztaba przez blisko 25 lat był dyrektorem zakładu Produkcji i Usług Technicznych "Społem" w Srebrnej Górze. W zakładzie tym nie tylko produkowano to najsłynniejsze siatkowane „krzesło Sztaby”. „Społem” i  jego załoga mieli także wpływ na rozwój Srebrnej Góry.

- Okazało się, że jak zaczniemy się wgłębiać w tę historię, to dzieją się tu fascynujące rzeczy. Jak na przykład to, że pierwsze domki kempingowe w Niechorzu postawiło właśnie srebrnogórskie Społem, a ośrodek rozwinął się w sumie właśnie dzięki temu zakładowi. Nie należy także pomijać wkładu zakładu w ożywienie miasteczka. W czynie społecznym uratowano kościółek ewangelicki, angażowano się w akcję harcerską na Twierdzy Srebrna Góra – dodawał Tomasz Przerwa.

Historia zakładu to działalność i życie jego załogi w trudnym komunistycznym czasie w prowincjonalnym miasteczku.

- Ludzie niewykształceni w kierunku projektowania, czy designu siadali, kreślili i tworzyli na przykład to słynne siatkowane krzesło. Wszystko, co powstawało w Srebrnej Górze było wielką improwizacją, tak przynajmniej ja na to patrzę, jako względnie młody człowiek – mówił Przerwa – Drut wykorzystywany do produkcji, trzeba było prostować przy użyciu gwoździa, gdzie przybijało się końcówkę i ciągnęło traktorem. To są historie, które pokazują, jaki to jest czas. Na pewno niełatwy.

Po krótkim wprowadzeniu w tematykę książki, podziękowano wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania. Każdy uczestnik spotkania otrzymał darmowy egzemplarz, a autorzy podpisywali je na prośbę stojących w długiej kolejce czytelników.

Więcej ciekawostek na ten temat w wideo.

 

Wasze komentarze

Tak naciagales,że naciagles kilka krzeseł,do domu i znajomym.
poniedziałek, 04.02.2019 05:51 autor: Syn swego ojca
Super, nie wiedziałam o tym :)
czwartek, 24.01.2019 14:25 autor: extra

piątek, 7.12.2018 16:08
piątek, 3.8.2018 11:49
czwartek, 26.7.2018 15:19
wtorek, 10.7.2018 09:52
wtorek, 10.7.2018 09:27
czwartek, 5.7.2018 12:52
wtorek, 3.7.2018 12:28
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC