[WIDEO] Trwa największy remont w historii Twierdzy Srebrna Góra

czwartek, 25.8.2022 15:32 2362 0

Twierdza Srebrna Góra przechodzi właśnie największy od dziesięcioleci remont. Dzięki pozyskanym środkom z RPO i funduszy norweskich na realizację dwóch projektów przeznaczonych zostanie ponad 45 milionów złotych. Postępach prac mówi w wideo Grzegorz Basiński.

 Dotacja z RPO to prawie 10,5 miliona złotych, całość projektu 16 milionów złotych. 

Dotacja  z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego zostanie przeznaczona na adaptację wnętrz dawnych izb mieszkalnych twierdzy na miejsca noclegowe 58 osób, adaptację wnętrz na sale wielofunkcyjne, kuchnię wraz z jadalnią, biuro, pomieszczenia techniczne oraz ekspozycję muzealną związaną z turystycznym zagospodarowaniem Donjonu na przełomie XIX i XX w.

Dotacja z Funduszów Norweskich to ponad 15 107 000 zł, całość projektu 21 862 000 zł.

Zaadaptujemy dawne warsztaty rzemieślników fortecznych na sale edukacyjno-dydaktyczne, przestrzeń wystaw czasowych i stałych, toalety, pomieszczenie socjalne, pomieszczenie techniczne i magazyn. Dawny szpital forteczny będzie pełnić funkcję sali edukacyjno-dydaktycznej (do prowadzenia pokazów) oraz do organizacji konferencji, wydarzeń kulturalnych, wystaw czasowych. Dodatkowo na Wieży Górnej planowane jest umieszczenie kładki widokowej, co jak Grzegorz Basiński twierdzi, będzie najczęściej fotografowanym miejscem - mówiła po przyznaniu środków prezes Twierdzy Srebrna Góra, Emilia Pawnuk.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)