[WIDEO] Zamek w Ciepłowodach ma nowego właściciela. Szansa na uratowanie zabytku?

środa, 12.5.2021 08:20 4399 2

Od marca 2021 r. zamek w Ciepłowodach wraz z otaczającym go parkiem ma nowego właściciela. Być może w jego historii rozpoczął się nowy, dobry rozdział. Jest to już trzeci prywatny właściciel zabytku.

- Zamek rycerski w Ciepłowodach, określany również jako zamek wodny, to obiekt wyjątkowy na mapie Dolnego Śląska. Jego początki giną w mrokach dziejów - mówi Kamil Pawłowski z Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków.

W miejscu dzisiejszego obiektu, już w XIII w., mógł potencjalnie istnieć bliżej nieokreślony obiekt mieszkalno-obronny, należący do pierwszego, potwierdzonego źródłowo właściciela wsi Ciepłowody, rycerza Alberta z Brodą. W 2 ćwierci XIV w. powstać miała tu murowana wieża mieszkalna, która mocno przebudowana w kolejnych stuleciach przetrwała do dziś. W wieku XVI przy wieży powstają zabudowania mieszkalne. Z tego okresu zachowały się fragmenty wykonanych z piaskowca opasek okiennych i portali. W tym też okresie wokół zamku projektuje się system obronny, w postaci fos i wałów ziemnych. Na początku XVIII w. zamek był w bardzo złym stanie technicznym.

- Kiedy w wyniku małżeństwa panienki Anny Caroline von Srreyvogel – córki bogatego, wrocławskiego kupca i właściciela miejscowych dóbr z Georgiem von Schweinichen, zamek przeszedł w posiadanie starego, śląskiego roku von Schweinichenów, zostaje on przekształcony na skromną rezydencję. Niestety, obiekt spłonął w 1809 i 1841 r. Prace przy odbudowie znacznie zatarły jego pierwotny charakter. W 1836 r. obiekt został sprzedany przez Emila von Schweinichen Wilhelmowi II von Oranien-Nassau, bratu Marianny Orańskiej, pani na Kamieńcu Ząbkowickim. W wyniku małżeństwa jego córki Sophie z Karlem Aleksandrem von Sachsen-Weimar-Eisenach, dobra w Ciepłowodach stały się własnością rodziny książęcej aż do 1945 r. (były częścią Majątku Henrykowskiego, którego centrum stanowiły zabudowania poklasztorne w Henrykowie) - opowiada Kamil Pawłowski. 

Na przestrzeni wieków zamek w Ciepłowodach był własnością kilku znamienitych rodów szlacheckich, takich jak rodzina von Seydlitz, von Rothkirch und Panthen czy von Schweinichen.

Dziś obiekt pozostaje w stanie ruiny. Zachowała się czterokondygnacyjna wieża mieszkalna, do której przylegają półkoliste, dwukondygnacyjne zabudowania mieszkalne. Po II wojne światowej, zamek w Ciepłowodach wraz z przylegającymi do niego zabudowaniami gospodarczymi wykorzystywany był przez Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hodowli Roślin i Nasiennictwa – Stacja Hodowli Roślin w Bobolicach.

- Już wówczas Wojewódzki Konserwator Zabytków informował właściciela zabytku i jego pogarszającym się stanie i natychmiastowej konieczności podjęcia prac zabezpieczających. Po zlikwidowaniu Gospodarstwa Rolnego Skarbu Państwa, zamek wraz z zespołem folwarcznym przeszedł pod zarząd Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W dniu 5 sierpnia 1991 r. zamek wraz z parkiem zostały sprzedane w drodze przetargu dwóm osobom prywatnym, w 2006 r. stał się własnością spółki z Wrocławia - dodaje historyk. 

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu

 

CZYTAJ TAKŻE: Zamek rycerza-rabusia w Ciepłowodach z lotu ptaka (WIDEO, FOTO)

 

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

han czwartek, 13.05.2021 11:19
A pamietam jak sie tam fajnie brykalo w dziecinstwie tak...
Artur poniedziałek, 17.05.2021 12:04
Te "nasze" zabytki na Dolnym Śląsku sa piękne jak "zagraniczne",...