150 lat Zakładu Sióstr Diakonis

czwartek, 21.4.2016 10:25 2433 0

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się w Wertheim nad Menem uroczystość 150-lecia istnienia domu sióstr ewangelickich diakonis - „Diakonisenmuterhaus Frankenstein”. Było to ważne wydarzenie również dla Ząbkowic Śląskich, bowiem część historii tego zgromadzenia jest osadzona w historii naszego miasta.

A zaczęło się wszystko w 1866 r., kilka lat po wielkim pożarze miasta (1858), gdy za sprawą pastora Hermana Gravego przybyły do Ząbkowic z Wrocławia siostry diakonisy i objęły budynek przy ul. Krzywej, położony naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 1. Zakład sióstr, w związku z różnorodnymi potrzebami mieszkańców Ząbkowic wkrótce rozrósł się, stąd zaszła konieczność zbudowania nowej siedziby przy ulicy Krzywej. Siostry prowadziły szeroką działalność edukacyjną, opiekuńczą i wychowawczą. Szczególny rozwój zakładu nastąpił w końcu XIX i na początku XX w., gdy w zakładzie pracowało blisko 400 sióstr. Wówczas uruchomiono m.in. nowoczesny jak na owe czasy szpital – „Betania” przy dzisiejszej ulicy Armii Krajowej. Działalność sióstr diakonis dobrze się zapisała w historii przedwojennych Ząbkowic.

Po zakończeniu wojny zakład wraz z tubylczą ludnością niemiecką został wysiedlony do Niemiec i kontynuował swoją działalność w miejscowości Wertheim w Badenii – Wirtembergii. Siostry od 2003 r. są bardzo aktywne na polu współpracy z Ząbkowicami i powiatem ząbkowickim. Przy dawnym „ogólniaku” powstał skromny pomniczek upamiętniający ich działalność w Ząbkowicach.

Siostry angażują się bardzo we  współpracę na polu wymiany młodzieży, praktyk i stypendiów. Od 6 lat finansują stypendia dla ubogiej ale uzdolnionej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr. 1. Obchody 150. lecia istnienia domu sióstr były bardzo uroczyste, brała w nich udział także delegacja Powiatu Ząbkowickiego.

Jerzy Organiściak

Dodaj komentarz

Komentarze (0)