24 marzec - Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

niedziela, 24.3.2019 08:00 1703

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą obchodzony jest corocznie 24 marca, wyznaczony przez Światową Organizację Zdrowia w rocznicę poinformowania świata nauki o wyizolowaniu prątka gruźlicy przez Roberta Kocha w 1882 r.

Gruźlica jest chorobą zakaźną, którą wywołują Gram-dodatnie bakterie (Mycobacterium tuberculosis) zwane pałeczkami lub prątkami Kocha. Głównym źródłem zakażenia jest chory człowiek, rzadziej prątkiem gruźlicy można zakazić się od chorych zwierząt. 

 - Zachorowania dotyczą osób w każdym wieku – mówi lekarz Ewa Socha, specjalista chorób płuc, kierownik  Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc RSS „LATAWIEC” w Świdnicy – Do grupy osób z wysokim ryzykiem zachorowania na gruźlicę należą osoby w podeszłym wieku, diabetycy, palacze, uzależnieni od alkoholu, narkomani, osoby niedożywione oraz osoby z obniżoną odpornością w związku z innymi schorzeniami.  W 2018 roku odnotowaliśmy 15 nowych zachorowań na gruźlicę (5 kobiet i 10 mężczyzn). W 2017 było to 14 osób, w 2016 – 18, w 2015 – 27, w 2014 roku – 27, w 2013 - 26 osób, a więc można powiedzieć, że nie ma tendencji wzrostowej. Obecnie do marca tego roku mamy 5 nowych osób zarejestrowanych z powodu tbc i niestety zarejestrowaliśmy 2 zgony z powodu tej choroby. W roku 2018 mieliśmy zarejestrowanych w naszej poradni 11.564 pacjentów, w tym 1842 kontrolowanych  po przebytej wcześniej  tbc, natomiast aktualnie leczonych jest 11 osób. W powiecie świdnickim liczba zachorowań rozkłada się równomiernie pomiędzy miastami, nie można jednoznacznie określić miejscowości, w której  tych zachorowań jest więcej, czy też mniej, jednak warto podkreślić, że z terenu gminy Strzegom dodatkowo gruźlica współistnieje z pylicą krzemową płuc, chorobą zawodową kamieniarzy.

- Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc ma ugruntowaną pozycję na terenie powiatu świdnickiego – podkreśla Grzegorz Kloc, dyrektor SP ZOZ w Świdnicy. -  Prowadzimy chorych od badań diagnostycznych, poprzez leczenie, dbając o utrzymanie ich dobrego stanu zdrowia w trakcie wizyt kontrolnych. Uzupełnieniem diagnostyki są  profilaktyczne badania płuc (zdjęcia radiologiczne klatki piersiowej oraz tomografia komputerowa) przeprowadzane w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej wyposażonym w nowoczesną aparaturę cyfrową. 

O GRUŻLICY: 

Gruźlica najczęściej atakuje płuca, ale może zająć praktycznie każdy narząd lub wiele z nich jednocześnie (postać rozsiana). Kaszląc, odkrztuszając, kichając, mówiąc, śmiejąc się wydalamy drobne kropelki wydzieliny dolnych dróg oddechowych (tzw. plwocina).  Plwocina osób chorych na gruźlicę płuc zawiera prątki gruźlicy – o takich chorych mówi się, że znajdują się w okresie prątkowania lub że mają „prątkującą gruźlicę płuc”. Ta postać gruźlicy jest zakaźna dla innych osób.

Najczęstsze wczesne objawy gruźlicy płuc:  kaszel utrzymujący się co najmniej kilka tygodni,  nawracające stany podgorączkowe,  nocne poty,   osłabienie i łatwe męczenie się,  brak apetytu i utrata masy ciała. 
W późniejszych stadiach nieleczonej gruźlicy mogą pojawić się: krwioplucie, bóle w klatce piersiowej, duszność. 

Jak można zarazić się gruźlicą? Gruźlicą można zarazić się od osoby chorej wdychając powietrze zawierające prątki, zwłaszcza jeśli osoba chora kaszle i odksztusza.. 

Jak zapobiegać gruźlicy? Tak jak w przypadku innych chorób przenoszonych drogą kropelkową (oddechową) nie ma skutecznej metody, która chroniłaby przed samym zakażeniem – przeniesieniem bakterii od osoby chorej. Można natomiast chronić siebie i swoich bliskich przed rozwojem choroby i zapobiegać jej konsekwencjom poprzez: szczepienie niemowląt, które chroni przed wystąpieniem ciężkich i śmiertelnych postaci choroby oraz  poprzez wczesne wykrywanie zachorowań, które pozwala wdrożyć skuteczne leczenie. Bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie zdjęć rtg klatki piersiowej,  głównie dla osób z grup ryzyka.

Zawsze należy jednak pamiętać, o metodach które mogą zmniejszyć ryzyko przeniesienia się chorób zakaźnych szczerzących się drogą oddechową: 

  1.     Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu kaszląc nie zasłania ust, odsuń się jak najdalej, odwróć głowę lub wyjdź do innego pomieszczenia.
  2.     Często wietrz pomieszczenia,  w których przebywasz z innymi osobami.
  3.     Prowadź zdrowy i higieniczny tryb życia.
  4.     Upewnij się że twoje  nowonarodzone dziecko zostało zaszczepione przeciwko gruźlicy.  

W jaki sposób zapobiegać rozprzestrzenianiu się gruźlicy?

  1.     W przypadku zaobserwowania u siebie objawów mogących wskazywać na gruźlicę koniecznie umów się na wizytę u lekarza.
  2.     W czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową.
  3.     Odkrztuszaj z dala od innych do chusteczki jednorazowej, którą od razu wyrzuć do kosza.