Akcja "Trzeźwy poranek" - 174 skontrolowanych kierowców, dwóch na "podwójnym gazie"

piątek, 9.12.2022 13:00 1624 1

Chcąc minimalizować liczbę zdarzeń na drogach i przypomnieć kierowcom o karach, jakie grożą za jazdę po spożyciu alkoholu lub substancji działających podobnie do alkoholu, policjanci cyklicznie prowadzą wzmożone działania prewencyjno-kontrolne. W poniedziałek 5 grudnia ząbkowiccy policjanci prowadzili jedną z takich akcji pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Od godziny 5.00 rano przez 4 godziny przebadali na stan trzeźwości 174 kierowców, z czego 2 było pod wpływem alkoholu.

- Przed godziną 7.00 policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Ząbkowicach Śląskich do kontroli kierującego samochodem opel corsa. 54-letni mężczyzna miał niecałe pół promila alkoholu w organizmie, odpowie więc za wykroczenie z artykułu 87§1 kw. Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu mieszkańcowi powiatu ząbkowickiego grozi wysoka grzywna lub areszt, oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat - mówi asp. szt. Katarzyna Mazurek z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich. 

Kolejny kierowca pod wpływem alkoholu został zatrzymany po godzinie 8.00 w gminie Ziębice.

- W tym przypadku kierujący fiatem punto miał ponad promil alkoholu w organizmie. 46-latek odpowie więc za przestępstwo z artykułu 178a§1 kk, za które grozi mu wysoka grzywna, kara ograniczenia wolności lub więzienia, a także kara pieniężna od 5000 złotych do 60 000 złotych  (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego będzie się również musiał pożegnać z uprawnieniami do kierowania pojazdami na okres od 1 roku do nawet 15 lat - informuje policjantka. 

Pamiętajmy, że pijani kierowcy nadal stanowią jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa na drogach.

-Jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Spożywany alkohol ma bowiem ogromny wpływ na ludzką świadomość i spostrzegawczość. Kierowca będący pod wpływem jego działania zachowuje się nienaturalnie. Niespodziewanie wykonuje różne manewry oraz nie jest w stanie panować nad pojazdem i własnym ciałem. Stwarza to ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia całego otoczenia. Problemu nietrzeźwości na drogach nie da się niestety całkowicie wyeliminować, jednak dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym i zaostrzeniu prawa można go znacząco ograniczyć - tłumaczy asp. szt. Katarzyna Mazurek. 

 

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

emi niedziela, 11.12.2022 20:36
do płonicy by się wybrali to by nałapali