Armia Czerwona rozstrzelała 17-letniego niemieckiego żołnierza ukrywającego się w Głębokiej. POMOST zbadał jego grób i ekshumował szczątki

czwartek, 22.12.2022 10:22 2118 5

8 grudnia pracownia "POMOST" prowadziła prace ekshumacyjne w miejscowości Głęboka, w gminie Ziębice. Szukano tzw. „grobu nieznanego żołnierza”, który znajdował się tuż za kościołem pw. Wniebowzięcia NMP.

- Miejsce to przez wiele lat było pod opieką miejscowej ludności. Na usypanej mogile stał brzozowy krzyż, na którym przez kilka powojennych lat wisiał niemiecki hełm. Późniejsze remonty świątyni sprawiły, iż naziemne pozostałości grobu przestały być widoczne. We wskazywanym przez świadków miejscu odkryliśmy częściowo zniszczony pochówek niemieckiego żołnierza. Według mieszkańców Głębokiej był to 17-letni chłopak, który ukrywał się w jednym z gospodarstw. Po wykryciu jego kryjówki przez czerwonoarmistów został przez nich rozstrzelany. Następnie miejscowa ludność niemiecka pochowała jego ciało przy kościele. Niestety przy jego szczątkach nie odnaleźliśmy znaku tożsamości - informuje pracownia POMOST. 

Pracownia „Pomost” realizuje swoje zadania na zlecenie polsko-niemieckiej Fundacji Pamięć oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej.

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazywanie wszelkich informacji (zdjęć, planów, szkiców, wspomnień, relacji i dokumentów) na temat niemieckich grobów wojennych na terenie Polski. 

Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Pracownia POMOST prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków ofiar II wojny światowej. Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych. Pracownia POMOST realizuje swoje zadania na zlecenie Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej. 

Osoby posiadające informacje o grobach wojennych z okresu II wojny światowej prosimy o kontakt: 601 469 494, pomost@pomost.net.pl

 

foto: POMOST

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Balcer czwartek, 22.12.2022 19:58
Powinni stracić czarnucha z wąsem za to co zrobił z
czwartek, 22.12.2022 12:43
Niemcy też strzelali do Młodzieży w powstaniu warszawskim IPN nie...
Adam czwartek, 22.12.2022 18:25
Nie rozczulajmy się nad Niemcami hitlerowcy uważali na za podludzi...
Robert czwartek, 22.12.2022 19:06
To prawda, tylko skąd wiesz, że ten 17 latek był...
czwartek, 22.12.2022 12:23
Chyba z nudów to robią