Budżet "Aktywny Dolny Śląsk" czeka na pomysły Dolnoślązaków!

piątek, 18.3.2016 12:42 886 0

17 marca we wrocławskiej hali sportowej Orbita odbył się briefing prasowy marszałka Cezarego Przybylskiego i Jerzego Michalaka, Członka Zarządu Województwa, dotyczący podsumowania konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego "Aktywny Dolny Śląsk" i wejścia Programu w kolejny etap - zgłaszania projektów przez Dolnoślązaków. 

Zakończyliśmy pierwszy, ważny etap Programu Aktywny Dolny Śląsk – konsultacje społeczne. Efektem sześciotygodniowych spotkań z Dolnoślązakami jest wspólnie wypracowana formuła pilotażu Budżetu Obywatelskiego – programu, który w tym roku zrealizujemy w obszarach sportu i turystyki. Stworzenie budżetu obywatelskiego to jedna z naszych programowych inicjatyw. Jesteśmy jednym z pierwszych województw, które się na to zdecydowały. Po pilotażu, który dotyczy sportu i turystyki, postaramy się rozszerzyć program na inne dziedziny, np. politykę młodzieżową oraz kulturę. Realizacja zwycięskich projektów pierwszej edycji Budżetu rozpocznie się z początkiem sierpnia i potrwa do końca 2016 roku - mówił podczas briefingu marszałek Cezary Przybylski

Od 16 marca br. do 6 kwietnia (przez trzy najbliższe tygodnie) zbieramy pomysły mieszkańców Dolnego Śląska. Projekty będzie można zgłaszać: osobiście, pocztą i za pośrednictwem strony internetowej Aktywny Dolny Śląsk. Również na stronie internetowej Programu znajdują się dokumenty tj. Regulamin i wzory wniosków potrzebnych do zgłaszania projektów. Projekty o charakterze wydarzeń sportowych, turystycznych lub sportowo-turystycznych zgłaszają pełnoletni mieszkańcy Województwa, załączając do wniosku listę 50 podpisów poparcia. Po ich zebraniu każdy pomysł zostanie poddany odpowiedniej weryfikacji i – jeśli uzyska pozytywną opinię Wydziału Sportu UMWD – otrzyma numer, przyznany chronologicznie w zależności od czasu złożenia propozycji. Zgłaszający, w oparciu o przyznany numer, będzie mógł informować i zachęcać  do oddawania głosu na jego projekt - począwszy od początku etapu działań informacyjnych, czyli od 25 kwietnia do ostatniego dnia głosowania do 22 maja.

Regulamin, który oddaliśmy w ręce Dolnoślązaków po konsultacjach społecznych jest efektem propozycji i sugestii zebranych telefonicznie, mailowo i wreszcie – co chyba stanowi największą wartość – osobiście, podczas kilkunastu spotkań, które odbyły się na terenie całego Dolnego Śląska. Konsultacje społeczne miały otwarty charakter. Podczas konsultacji na których przez sześć ostatnich tygodni spotykaliśmy się z Dolnoślązakami, fanami sportu i turystyki odbyliśmy mnóstwo dobrych rozmów, otrzymaliśmy wiele trafnych uwag i wspólnie wypracowaliśmy formułę programu Aktywny Dolny Śląsk – mówił podczas briefingu inicjator budżetu Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Program Aktywny Dolny Śląsk jest skierowany przede wszystkim do mieszkańców Dolnego Śląska, których kreatywność i aktywność – we współpracy z wykonawcami projektów (organizacjami pozarządowymi) będziemy pobudzać przez najbliższe miesiące. Mam nadzieje, że budżet obywatelski Aktywny Dolny Śląsk stanie się na poziomie regionalnym ważną płaszczyzną wspólnej pracy środowisk obywatelskich aktywnych w dziedzinie sportu i turystyki oraz samorządu - dodał członek zarządu Jerzy Michalak.


Briefing prasowy odbył się przy okazji rozpoczynającego się 39. Młodzieżowego Turnieju Szermierczego Challenge Wratislavia, którego organizację wspiera Dolny Śląsk. Jest to największe wydarzenie szermiercze na świecie, kuźnia talentów szermierczych – podczas tej imprezy pierwsze poważne kroki w szermierce stawiała m.in. Sylwia Gruchała czy Tomasz Motyka. W turnieju wystartują wszystkie polskie kluby szermiercze. Turniej odbywa się w trzech subdyscyplinach: szpada, szabla i floret. W tej wielkiej sportowej imprezie udział weźmie blisko 2500 zawodników z 35 państw z całego świata.

Budżet sportowo-turystyczny Aktywny Dolny Śląsk to pilotażowy program budżetu obywatelskiego dla inicjatyw sportowych i turystycznych. Po raz pierwszy Dolnoślązacy mają możliwość zgłaszania swoich pomysłów, dyskusji o nich, a następnie wyboru najlepszych rozwiązań w głosowaniu. Aktywny Dolny Śląsk to 600 tysięcy złotych, które przeznaczone będą na projekty z zakresu upowszechniania sportu i promowania oferty turystycznej Dolnego Śląska. Celem programu jest wzmacnianie identyfikacji z regionem poprzez tworzony wspólnie budżet.

źródło: UMWD

Dodaj komentarz

Komentarze (0)