Coraz więcej pożarów sadzy w przewodach kominowych. Straż pożarny przypomina!

poniedziałek, 18.12.2023 10:19 1734 1

Jak informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich w ostatnim czasie odnotowano wzrost liczby pożarów sadzy w przewodach kominowych, w związku  z tym strażacy przypominają o kilku ważnych zasadach. 

Spalanie w piecu mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci i odpadów komunalnych oraz elementów z tworzywa sztucznego i gumy skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie.

Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego. 

Jak nie dopuścić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym?

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  •  co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  •  co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Ponadto pamiętajmy że Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Tyle i aż tyle wynika z przepisów prawa. Aby spełnić ten warunek należy wpuścić do domu kominiarza który zadba o usunięcie zanieczyszczeń z przewodu kominowego i wykona niezbędny przegląd. Pamiętajmy również że po czyszczeniu ,,sadza" musi zostać usunięta z dna przewodu.

Musimy zadbać również o stan naszego przewodu kominowego, tak aby nie miał pęknięć, aby wyczystki kominowe były szczelne a cegły powyżej dachu trzymały się na zaprawie a nie ,,na słowo honoru".

To wszystko uchroni nas przed przedostaniem się dymu oraz spalin do pomieszczeń które na co dzień użytkujemy. Pamiętajmy w dymie i spalinach znajdują się trujące oraz toksyczne substancje takie jak tlenek węgla czyli czad - cichy zabójca‼️

Pamiętajmy że pożar sadzy szybko może wydostać się z przewodu kominowego i przerodzić w pożar budynku

 

KP PSP w Ząbkowicach Śląskich oraz KG PSP

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

sg poniedziałek, 18.12.2023 12:28
Żeby tak jeszcze policja i straż miejska interweniowały gdy ktoś...