Członkowie Klubu Seniora z Kamieńca Ząbkowickiego odwiedzili Karpacz

środa, 10.8.2022 10:29 477 0

Celem 72. wyprawy kamienieckiego Klubu Seniora, do którego swoich podopiecznych zabrała p. Maria Kacik, a uatrakcyjnianiem podróży,już tradycyjnie, zajął się profesjonalny przewodnik turystyczny p. Marek Jechna było urokliwe miasto o niezwykle bogatej i ciekawej historii – Karpacz. Uzdrowisko znane od dziesięcioleci wabiące klimatem i różnorodnością ofert dla turystów w każdym wieku.

Myślę, że jest wystarczająca zachęta do odwiedzenia tego miejsca i mam nadzieję, że udzieliła się to również kamienieckim seniorom.

Karpacz, perła Karkonoszy, miejscowość, która ma prawa miejskie od 1 stycznia 1960 roku, położona w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy, znana i popularna w Polsce i poza jej granicami, stanowiąca doskonałe miejsce do rozpoczęcia wycieczki na Śnieżkę. Opisanie wszystkich atrakcji kurortu, które posiada, nadwyrężyłoby cierpliwość Czytelników więc tylko te najważniejsze w celu zachęcenia do ponownych odwiedzin.  

Św. Wawrzyniec jest patronem uzdrowiska, który zachowało kameralną atmosferę. Sprzyja temu plątanina uliczek schodzących ku szumiącej po głazach Łomnicy i pamiętające XIX-stulecie pensjonaty tonące wśród kwitnących w maju rododendronów.

Najbardziej znanym obiektem Karpacza Górnego jest drewniany kościół Wang. Niezwykła historia wybudowanej przez Normanów świątyni zaczyna się w norweskim Wang pod koniec XII wieku. Dlatego tyle w niej ornamentów i elementów kojarzących się słusznie z łodziami Wikingów, a nawet zachowane fragmenty pisma runicznego.

Śnieżka jest niewątpliwie głównym magnesem dla odwiedzających Karpacz. Najwyższa góra Śląska i Czech jest doskonałym punktem widokowym, symbolem i znakiem rozpoznawczym całego regionu. Niestety podziwiana przez kamienieckich seniorów jedynie z wysokości miasta

W sąsiedztwie Białego Jaru, pod Orlinkiem, który jest jednym z głównych miejsc, w którym spotyka się większość szlaków turystycznych, znajduje się skocznia narciarska (K-85 m), której rekord wynoszący 94,5 m należy do – co nie jest zaskoczeniem – Adama Małysza.

Swoistą atrakcją wartą zobaczenia (autor tekstu był, widział, biegał kilkadziesiąt lat temu ale o efektach sza) jest „Młynek Miłości” wybudowany w celu upamiętnienia historii miłości córki młynarza do Ducha Gór. Zgodnie z ludową przypowieścią: „tylko tu koło młyńskie ziarno na mąkę zmieniało i losami ludzi kręciło, a córkę młynarza - księżniczce równą czyniło”. Podobno Młynek ma cudowną moc, która sprawia, że uczucie miłości zostaje odwzajemnione.

Karpacz położony jest nad jedną z najbardziej dzikich i niebezpiecznych rzek Karkonoszy, Łomnicą. W średniowieczu koryto i dolinę rzeki przemierzali Walończycy w poszukiwaniu złota i kamieni szlachetnych. W ramach wielkiego programu przeciwpowodziowego Prus, w latach 1910-1915 na wielu odcinkach uregulowano koryto rzeki. Wzniesiono zapory przeciwrumoszowe, zatrzymujące materiały niesione przez wezbrane wody. Skuteczność systemu została potwierdzona podczas „Powodzi Tysiąclecia” w 1997 roku. Korona zapory ma długość 105 m, dzięki której powstało niewielkie jeziorko zaporowe, a nadmiar wód spada w dół malowniczymi kaskadami.

Podczas pobytu seniorów, w dniach 4-6 sierpnia, odbywał się zlot motocyklistów w ramach Polish Bike Week. Uczetnicy zaprezentowali swoje stalowe rumaki podczas przejażdu przez kurort i można było podziwiać te wspaniałe pojazdy, krtóre zawsze wyzwalają emocję i adrenalinę udzielająca się oglądającym i słuchającym ryku tych wspaniałych maszyn. W trzydniowej imprezie uczestniczyło kilka tysięcy fanów motocykli, które Karpacz zamieniły w miasteczko motocyklowe.

W celu zobaczenia i pooddychania atmosferą Karkonoszy warto się wybrać w ten region nawet na kilka dni, ponieważ oferuje turystom atrakcje dla każdego od lat 3 do 103.

Fot.: Zdzisław Torzecki

Dodaj komentarz

Komentarze (0)