komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 19 maja 2019

Iwa, Piotra

Daniel Mrozek – nadzieja polskiego strzelectwa z Chwalisławia

piątek, 16.11.2018 14:06 , komentarze: 11 , odsłony: 7182
kategorie artykułu:

Maszyna wyrzuca z siebie pod różnym kątem gliniane krążki, zwane rzutkami. Zawodnicy z gładkolufowych strzelb śrutowych oddają do nich strzały z pięciu stanowisk rozmieszczonych po łuku oddalonym o 15 metrów od wyrzutni. Tak w skrócie wygląda trap w strzelectwie sportowym, dyscyplina olimpijska. 15-letni Daniel Mrozek z Chwalisławia w gminie Złoty Stok odnosi w niej coraz większe sukcesy, stając się nadzieją polskiego trapu. Już wkrótce może trafić do kadry narodowej, a jego marzeniem i celem jednocześnie jest występ na olimpiadzie.

Reprezentacyjna ściana w domu Daniela Mrozka szybko wypełnia się dyplomami i medalami, zazwyczaj za zajęcie I miejsca, na zawodach w trapie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że 15-latek z Chwalisławia dopiero rok temu rozpoczął treningi i został zawodnikiem w tej konkurencji sportowej.

- Mój tato jest myśliwym, jeszcze gdy było to możliwe, uwielbiałem z nim jeździć na polowania i strzelnicę. Pewnego razu poprosiłem tatę, żeby dał mi spróbować postrzelać do rzutek i tak się zaczęło. Nie przegapiłem żadnej okazji, żeby strzelać na strzelnicy. Pan Witek Tokaruk mówił, że świetnie sobie radzę i warto coś z tym dalej zrobić. W końcu pojechałem więc do Wrocławia i tam zobaczył mnie pan Robert Młodzianowski, były trener kadry narodowej juniorów i młodzieżowców, obecnie szkoleniowiec Reprezentacji Narodowej Kataru w konkurencji Trap. Ćwiczyłem pod jego okiem od czerwca ubiegłego roku – opowiada Doba.pl Daniel Mrozek.

Młody sportowiec od stycznia 2018 dołączył do sekcji strzeleckiej  Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk”  we Wrocławiu, jest członkiem Kadry Województwa Dolnośląskiego w kategorii młodzik. Od kwietnia ćwiczy w grupie szkoleniowej Piotra Stahl. Do tej pory, po roku treningów, na zawodach aż dziewięć razy zdobył pierwsze miejsce, ustanawiając jednocześnie cztery rekordy Polski, w tym na Mistrzostwach Polski Młodzików w Poznaniu.  

- Najbardziej zadziwia wszystkich, że Daniel jest w  młodzikach od stycznia, niedługo przejdzie do juniorów młodszych, ale cały sezon startował z juniorami, a więc rywalizował z zawodnikami starszymi od siebie o kilka lat i wygrywał – mówi z dumą mama Daniela, Violetta Mrozek.

Jak dodaje, trenerzy zgodnie przyznają, że Daniel ma prawdziwy dar. Kiedy strzela, to strzela równocześnie mózg i ciało, koordynuje te rzeczy doskonale.

- Inni pracują nad tym latami, a on w jakiś sposób to potrafi. Na pierwszym treningu trafił 17 rzutków na 25. Trener mówił, że Daniel rozbijał rzutki wbrew wszystkiemu. Miał złą postawę, z punktu widzenia techniki wszystko robił źle, a jednak trafiał do celu – wspomina mama sportowca.

fot. Daniel i jego trener Piotr Stahl

 

Sukcesy, które ma na koncie 15-latek, to nie tylko wrodzony talent, ale i godziny ciężkiej pracy, zdyscyplinowanie i ambicja. Daniel jest uczniem III klasy gimnazjum w Złotym Stoku i choć, jak sam przyznaje, nie należy do prymusów, musi godzić naukę z treningami.

- Treningi we Wrocławiu są zazwyczaj raz w tygodniu, jak szkoła pozwoli dwa. Jestem wobec siebie bardzo wymagający, na treningu muszę wykonać to, co sobie założyłem, inaczej nie przestaję strzelać. Codziennie muszę też trenować w domu „na sucho” składy.  W tym towarzyszy mi mama lub tata, którzy obserwują, czy wszystkie składy robię prawidłowo, chodzi o wyćwiczenie pamięci mięśniowej, prawidłowej postawy przy wykonywaniu strzału. Wykonuję też ogólne ćwiczenia fizyczne dla dobrej kondycji.   Przed samym występem na zawodach jest już tylko rozgrzewka i wyciszanie się, koncentracja na celu.

Trap to dyscyplina wymagająca refleksu, dobrego oka, a przede wszystkim opanowania i koncentracji. Tych  ostatnich Danielowi w dzieciństwie brakowało.

- Zawsze był energiczny, wszędzie było go pełno, ciężko było mu usiedzieć na miejscu czy skupić się na czymś. To zadziwiające, jak podczas ćwiczeń i zawodów Daniel potrafi się wyciszyć i skoncentrować, jak szybko to sobie wypracował i umie sfokusować się na celu. Paradoksalnie, choć czasu wolnego ma mniej, poprawiły mu się oceny w szkole – mówi Violetta Mrozek.

fot. Daniel Mrozek z rodzicami

 

 Mama 15-latka przyznaje, że choć sukcesy syna budzą dumę i radość, pojawiał się także strach, jak ogromny wysiłek wpłynie na młody organizm.  

- Jestem bardzo dumna z syna, choć początkowo miałam obawy czy 15-latkowi nie zaszkodzi ten sport. W ciągu roku Daniel wystrzelał już 10 500 sztuk amunicji, to bardzo dużo i bałam się, czy to nie obciąży zbytnio słuchu czy ramienia, tym bardziej, że miał powtarzające się bóle głowy. Trener rozwiał jednak moje obawy, a Daniel przez ten rok bardzo zmężniał.

Prywatna broń browning B525 trap, naboje i rzutki, dojazdy do Wrocławia i na zawody to ogromne obciążenie dla budżetu domowego. Daniel Mrozek szuka sponsorów, którzy pomogliby mu rozwijać talent i zdobywać kolejne mistrzostwa.

- Chcę się  rozwijać i zacząć występować na zawodach międzynarodowych, co będzie możliwe, gdy będę już w juniorach młodszych i otrzymam powołanie do kadry narodowej. Brałem już udział w zawodach zagranicznych, ale prywatnie, nie z klubu. Na Słowacji na początku sezonu zająłem 7 miejsce, a później w Niemczech byłem już pierwszy – mówi Daniel, jednocześnie zdradzając, że jego marzeniem są igrzyska olimpijskie – Zdaję sobie sprawę, że przede mną jeszcze lata pracy, ćwiczeń i wiele zawodów, ale to mój cel i będę do niego dążył.

Dokonania Daniela Mrozka są coraz częściej doceniane. Podczas uroczystej akademii z okazji 100-lecia Niepodległości chłopak otrzymał z rąk Grażyny Orczyk nagrodę burmistrza Złotego Stoku za osiągnięcia w sporcie. 

Nie byłoby jednak tych sukcesów gdyby nie wsparcie rodziny i szkoły.

- Chciałbym bardzo podziękować moim rodzicom i dziadkom, którzy bardzo mnie wspierają i dopingują, a także pani dyrektor i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Złotym Stoku, do której należy teraz gimnazjum, za umożliwianie mi wyjazdów na treningi - mówi sportowiec. 

 

Wygrane:

- I m. II Runda Pucharu Polski w kategorii Junior;
- I m. Puchar Prezesa PZSS w kategorii Junior Młodszy;
- I m. Puchar Prezesa PZSS w kategorii Junior Młodszy, konkurencja Mix Trap;
- I m. Złoty Rzutek w kategorii Junior Młodszy.
- I m. 40 Elbepokal zawody miedzynarodowe Niemcy w kategorii Junior.
- I m. III Runda Pucharu Polski w kategorii Junior
- I m. Miedzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Trap
- I m. Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Skeet
- I m. Mistrzostwa Polski Młodzików
Ustanowił 4 nowe Rekordy Polski.
Daniel jest Vicemistrzem Polski w Uniwersal Trapie i od 29 września Mistrzem Polski Młodzików z
nowym Rekordem Polski.

Rekordy Polski
1. Puchar Prezesa PZSS Wrocław 17-20.05.2018 konkurencja trap 100, 87/100 rzutków
2. Puchar Prezesa PZSS konkurencja Wrocław 17-20.05.2018 trap mix, 80/100 rzutków
3. III Runda Pucharu Polski Poznań 23-26.08.2018 strzelanie Finałowe, 40/50 rzutków
4. Mistrzostwa Polski Młodzików 27-30.09.2018 konkurencja trap 75, 63/75 rzutków

 

foto: Doba.pl i archiwum domowe D. Mrozek

 

 

Wasze komentarze

Gratulacje!!!!!
piątek, 28.12.2018 13:57 autor: Znajoma
Super! Chwalisław jest z Ciebie dumny!
poniedziałek, 19.11.2018 08:44 autor:
gratulacje!!!!
sobota, 17.11.2018 04:49 autor: Tomek
Gratulacje dla ciebie
sobota, 17.11.2018 06:50 autor: Abc
Ogromny podziw i wielkie GRATULACJE :) TAK TRZYMAJ CHŁOPAKU
piątek, 16.11.2018 22:59 autor: Mama Laury
BRAWO
piątek, 16.11.2018 14:23 autor: R
Brawo Ty
piątek, 16.11.2018 16:20 autor: Kamieniec

piątek, 7.12.2018 16:08
piątek, 3.8.2018 11:49
czwartek, 26.7.2018 15:19
wtorek, 10.7.2018 09:52
wtorek, 10.7.2018 09:27
czwartek, 5.7.2018 12:52
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Praca na GoWork
Praca na GoWork
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa