komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 18 marca 2019

Cyryla, Edwarda

Daniel Mrozek – nadzieja polskiego strzelectwa z Chwalisławia

piątek, 16.11.2018 14:06 , komentarze: 11 , odsłony: 6016
kategorie artykułu:

Maszyna wyrzuca z siebie pod różnym kątem gliniane krążki, zwane rzutkami. Zawodnicy z gładkolufowych strzelb śrutowych oddają do nich strzały z pięciu stanowisk rozmieszczonych po łuku oddalonym o 15 metrów od wyrzutni. Tak w skrócie wygląda trap w strzelectwie sportowym, dyscyplina olimpijska. 15-letni Daniel Mrozek z Chwalisławia w gminie Złoty Stok odnosi w niej coraz większe sukcesy, stając się nadzieją polskiego trapu. Już wkrótce może trafić do kadry narodowej, a jego marzeniem i celem jednocześnie jest występ na olimpiadzie.

Reprezentacyjna ściana w domu Daniela Mrozka szybko wypełnia się dyplomami i medalami, zazwyczaj za zajęcie I miejsca, na zawodach w trapie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że 15-latek z Chwalisławia dopiero rok temu rozpoczął treningi i został zawodnikiem w tej konkurencji sportowej.

- Mój tato jest myśliwym, jeszcze gdy było to możliwe, uwielbiałem z nim jeździć na polowania i strzelnicę. Pewnego razu poprosiłem tatę, żeby dał mi spróbować postrzelać do rzutek i tak się zaczęło. Nie przegapiłem żadnej okazji, żeby strzelać na strzelnicy. Pan Witek Tokaruk mówił, że świetnie sobie radzę i warto coś z tym dalej zrobić. W końcu pojechałem więc do Wrocławia i tam zobaczył mnie pan Robert Młodzianowski, były trener kadry narodowej juniorów i młodzieżowców, obecnie szkoleniowiec Reprezentacji Narodowej Kataru w konkurencji Trap. Ćwiczyłem pod jego okiem od czerwca ubiegłego roku – opowiada Doba.pl Daniel Mrozek.

Młody sportowiec od stycznia 2018 dołączył do sekcji strzeleckiej  Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk”  we Wrocławiu, jest członkiem Kadry Województwa Dolnośląskiego w kategorii młodzik. Od kwietnia ćwiczy w grupie szkoleniowej Piotra Stahl. Do tej pory, po roku treningów, na zawodach aż dziewięć razy zdobył pierwsze miejsce, ustanawiając jednocześnie cztery rekordy Polski, w tym na Mistrzostwach Polski Młodzików w Poznaniu.  

- Najbardziej zadziwia wszystkich, że Daniel jest w  młodzikach od stycznia, niedługo przejdzie do juniorów młodszych, ale cały sezon startował z juniorami, a więc rywalizował z zawodnikami starszymi od siebie o kilka lat i wygrywał – mówi z dumą mama Daniela, Violetta Mrozek.

Jak dodaje, trenerzy zgodnie przyznają, że Daniel ma prawdziwy dar. Kiedy strzela, to strzela równocześnie mózg i ciało, koordynuje te rzeczy doskonale.

- Inni pracują nad tym latami, a on w jakiś sposób to potrafi. Na pierwszym treningu trafił 17 rzutków na 25. Trener mówił, że Daniel rozbijał rzutki wbrew wszystkiemu. Miał złą postawę, z punktu widzenia techniki wszystko robił źle, a jednak trafiał do celu – wspomina mama sportowca.

fot. Daniel i jego trener Piotr Stahl

 

Sukcesy, które ma na koncie 15-latek, to nie tylko wrodzony talent, ale i godziny ciężkiej pracy, zdyscyplinowanie i ambicja. Daniel jest uczniem III klasy gimnazjum w Złotym Stoku i choć, jak sam przyznaje, nie należy do prymusów, musi godzić naukę z treningami.

- Treningi we Wrocławiu są zazwyczaj raz w tygodniu, jak szkoła pozwoli dwa. Jestem wobec siebie bardzo wymagający, na treningu muszę wykonać to, co sobie założyłem, inaczej nie przestaję strzelać. Codziennie muszę też trenować w domu „na sucho” składy.  W tym towarzyszy mi mama lub tata, którzy obserwują, czy wszystkie składy robię prawidłowo, chodzi o wyćwiczenie pamięci mięśniowej, prawidłowej postawy przy wykonywaniu strzału. Wykonuję też ogólne ćwiczenia fizyczne dla dobrej kondycji.   Przed samym występem na zawodach jest już tylko rozgrzewka i wyciszanie się, koncentracja na celu.

Trap to dyscyplina wymagająca refleksu, dobrego oka, a przede wszystkim opanowania i koncentracji. Tych  ostatnich Danielowi w dzieciństwie brakowało.

- Zawsze był energiczny, wszędzie było go pełno, ciężko było mu usiedzieć na miejscu czy skupić się na czymś. To zadziwiające, jak podczas ćwiczeń i zawodów Daniel potrafi się wyciszyć i skoncentrować, jak szybko to sobie wypracował i umie sfokusować się na celu. Paradoksalnie, choć czasu wolnego ma mniej, poprawiły mu się oceny w szkole – mówi Violetta Mrozek.

fot. Daniel Mrozek z rodzicami

 

 Mama 15-latka przyznaje, że choć sukcesy syna budzą dumę i radość, pojawiał się także strach, jak ogromny wysiłek wpłynie na młody organizm.  

- Jestem bardzo dumna z syna, choć początkowo miałam obawy czy 15-latkowi nie zaszkodzi ten sport. W ciągu roku Daniel wystrzelał już 10 500 sztuk amunicji, to bardzo dużo i bałam się, czy to nie obciąży zbytnio słuchu czy ramienia, tym bardziej, że miał powtarzające się bóle głowy. Trener rozwiał jednak moje obawy, a Daniel przez ten rok bardzo zmężniał.

Prywatna broń browning B525 trap, naboje i rzutki, dojazdy do Wrocławia i na zawody to ogromne obciążenie dla budżetu domowego. Daniel Mrozek szuka sponsorów, którzy pomogliby mu rozwijać talent i zdobywać kolejne mistrzostwa.

- Chcę się  rozwijać i zacząć występować na zawodach międzynarodowych, co będzie możliwe, gdy będę już w juniorach młodszych i otrzymam powołanie do kadry narodowej. Brałem już udział w zawodach zagranicznych, ale prywatnie, nie z klubu. Na Słowacji na początku sezonu zająłem 7 miejsce, a później w Niemczech byłem już pierwszy – mówi Daniel, jednocześnie zdradzając, że jego marzeniem są igrzyska olimpijskie – Zdaję sobie sprawę, że przede mną jeszcze lata pracy, ćwiczeń i wiele zawodów, ale to mój cel i będę do niego dążył.

Dokonania Daniela Mrozka są coraz częściej doceniane. Podczas uroczystej akademii z okazji 100-lecia Niepodległości chłopak otrzymał z rąk Grażyny Orczyk nagrodę burmistrza Złotego Stoku za osiągnięcia w sporcie. 

Nie byłoby jednak tych sukcesów gdyby nie wsparcie rodziny i szkoły.

- Chciałbym bardzo podziękować moim rodzicom i dziadkom, którzy bardzo mnie wspierają i dopingują, a także pani dyrektor i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Złotym Stoku, do której należy teraz gimnazjum, za umożliwianie mi wyjazdów na treningi - mówi sportowiec. 

 

Wygrane:

- I m. II Runda Pucharu Polski w kategorii Junior;
- I m. Puchar Prezesa PZSS w kategorii Junior Młodszy;
- I m. Puchar Prezesa PZSS w kategorii Junior Młodszy, konkurencja Mix Trap;
- I m. Złoty Rzutek w kategorii Junior Młodszy.
- I m. 40 Elbepokal zawody miedzynarodowe Niemcy w kategorii Junior.
- I m. III Runda Pucharu Polski w kategorii Junior
- I m. Miedzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Trap
- I m. Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Skeet
- I m. Mistrzostwa Polski Młodzików
Ustanowił 4 nowe Rekordy Polski.
Daniel jest Vicemistrzem Polski w Uniwersal Trapie i od 29 września Mistrzem Polski Młodzików z
nowym Rekordem Polski.

Rekordy Polski
1. Puchar Prezesa PZSS Wrocław 17-20.05.2018 konkurencja trap 100, 87/100 rzutków
2. Puchar Prezesa PZSS konkurencja Wrocław 17-20.05.2018 trap mix, 80/100 rzutków
3. III Runda Pucharu Polski Poznań 23-26.08.2018 strzelanie Finałowe, 40/50 rzutków
4. Mistrzostwa Polski Młodzików 27-30.09.2018 konkurencja trap 75, 63/75 rzutków

 

foto: Doba.pl i archiwum domowe D. Mrozek

 

 

Wasze komentarze

Gratulacje!!!!!
piątek, 28.12.2018 13:57 autor: Znajoma
Super! Chwalisław jest z Ciebie dumny!
poniedziałek, 19.11.2018 08:44 autor:
gratulacje!!!!
sobota, 17.11.2018 04:49 autor: Tomek
Gratulacje dla ciebie
sobota, 17.11.2018 06:50 autor: Abc
Ogromny podziw i wielkie GRATULACJE :) TAK TRZYMAJ CHŁOPAKU
piątek, 16.11.2018 22:59 autor: Mama Laury
BRAWO
piątek, 16.11.2018 14:23 autor: R
Brawo Ty
piątek, 16.11.2018 16:20 autor: Kamieniec

piątek, 7.12.2018 16:08
piątek, 3.8.2018 11:49
czwartek, 26.7.2018 15:19
wtorek, 10.7.2018 09:52
wtorek, 10.7.2018 09:27
czwartek, 5.7.2018 12:52
wtorek, 3.7.2018 12:28
piątek, 29.6.2018 12:55
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC