komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 26 stycznia 2021

Tymoteusza, Michała

Ogólnopolska akcja: „Rzuć palenie razem z nami!”

czwartek, 19.11.2020 13:24 , komentarze: 0 , odsłony: 819
kategorie artykułu:

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest  zawsze w  trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z  inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W  efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z  Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem przyjęła się także w innych krajach, a od 1991 roku do rzucenia palenia namawia się również Polaków.
Celem samej akcji jest trwała zmiana zachowań zdrowotnych społeczeństwa, poprzez zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej oraz braku poszanowania praw osób niepalących do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, a  także:

 • zmniejszenie liczby osób palących przy dzieciach i kobietach w ciąży,
 • zmniejszenie liczby osób będących biernymi palaczami,
 • eliminowanie zdrowotnych skutków biernego palenia,
 • edukacja osób palących, aby nie palili papierosów w miejscach objętych zakazem palenia, a także w miejscach nie ujętych w ustawie, takich jak: klatka schodowa, plaża; park, wejścia do budynków, przejścia dla pieszych,,

Polska jest krajem, w którym palenie tytoniu od lat stanowi jedną z  najczęstszych przyczyn utraty zdrowia. Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne (głównie schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory) oraz jest przyczyną zaostrzania przebiegu wielu schorzeń,  takich jak: łuszczyca, trądzik młodzieńczy, cukrzyca. Jest niezwykle niebezpieczne dla kobiet ciężarnych, dzieci i młodzieży. Poza konsekwencjami zdrowotnymi, bardzo dotkliwe są także konsekwencje ekonomiczne i społeczne

Mimo to najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez KANTAR Polska (2019 r), na zlecenie GIS, pozytywnie i jednoznacznie wskazują na powolną tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy – z 31% w 2011 roku do 21% w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. Ponadto, w 2019 roku zauważalny jest spadek odsetka osób, które próbowały rzucić palenie – różnica 7 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z 2017 roku (16% wobec 23%).

Dlatego tak ważna jest ciągła edukacja społeczeństwa, gdyż bez względu na wiek „rzucanie palenia zawsze się opłaca”, a jeśli zaczniemy od dziś zyskamy:

 • większą ilość tlenu i łatwiejsze oddychanie,
 •  więcej energii,
 • mniejsze ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych,
 • poprawę kondycji fizycznej i psychicznej – zwiększy się odporność na stres i przeciwności,
 • lepszy smak i węch,
 • lepszą kondycję skóry i paznokci,
 • pieniądze, które będzie można przeznaczyć na inne cele.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śl. w tym szczególnym dniu zachęca wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie.

Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady- zadzwoń!

Jeśli chcesz pomóc rzucić palenie komuś z twoich bliskich- zadzwoń!

Jeśli chciałbyś namówić kogoś z twoich bliskich, aby rzucił palenie, a nie wiesz jak to zrobić - zadzwoń!

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym tel.  801 108 108

 

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

czwartek, 21.1.2021 13:36
środa, 13.1.2021 13:30
środa, 13.1.2021 11:09
piątek, 8.1.2021 09:35
czwartek, 7.1.2021 13:13
poniedziałek, 4.1.2021 13:36
czwartek, 31.12.2020 10:49
7
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa