Nieoczywiste oblicza sztuki z Fundacją Sztukupuku

wtorek, 8.11.2022 16:15 409 0

Na terenie powiatu ząbkowickiego dzięki Fundacji Sztukupuku, którą tworzą lokalne animatorki i artystki - dr Dorota Felcenoben, Baśka Chrząszcz-Trzybulska oraz Aleksandra Mikłasz-Janik, odbywają się zajęcia, warsztaty, spotkania i wycieczki, które mają zachęcić do wyjścia ze sztuką w teren otwarty.

- Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparcia Gminy Ziębice – która jest partnerem zadania – mamy okazję uczestniczyć w  oryginalnych zajęciach, np. plenerze akwarelowym, gdzie uczestnicy warsztatów malowali ptaki z okolicy. Ponadto mieliśmy okazję dowiedzieć się, od kiedy jest używana technika akwarelowa, jakie są optymalne narzędzia oraz techniki nakładania farb. Czy da się coś poprawić lub wymazać? Uczestnicy dowiedzieli się, jak malować akwarelami po (prawie) każdej powierzchni - od liścia po kamień i metal oraz jak używać złocenia. Była szansa na zapoznanie się z twórczością najsłynniejszych akwarelistów - ornitologów z XVIII i XIX wieku - mówią uczestnicy zajęć. 

Kolejną ciekawą propozycją była sztuka, która puka do naszych lokalnych małych miejscowości. Pomalowano bowiem wiejskie przystanki w Gminie Ziębice, tematyka naściennych malowideł była również związana z florą i fauną regionu.

- Przed nami plener ceramiczny i zapoznanie się z tajemniczą metodą „raku”, czyli tradycyjną japońską techniką plenerowego tworzenia ceramiki, dającą wyjątkowe, niepowtarzalne efekty dzięki pracy w kontakcie z żywym ogniem i powietrzem. Uczestnicy wylepią z białej gliny przedmioty użytkowe - miseczki, czarki, ozdobią je roślinnymi pieczątkami znalezionymi w czasie wycieczek - szyszkami, nasionami, liśćmi. Następnie wysuszone i wypalone prace zostaną przez nich poszkliwione i wypalone ponownie w piecu do raku- wypał ten daje niecodzienne efekty kolorystyczne na wypalanej ceramice dzięki procesowi redukcji w trocinach lub trawie, co można obserwować na żywo - opowiadają organizatorki. 

Kolejnym cyklem będzie sztuka latania, czyli warsztaty z filmowania dronem. Czy sztuka może przenieść się w przestworza? Czy można stać się podniebnym artystą? Jak sterować małym robotem, aby uchwycić piękno naszych wsi i miejscowości? Co to jest "złota godzina"? Trening uważności - czyli niezbędnik każdego podniebnego artysty: wizja terenowa, obserwacja obiektów, prognozpogody, ocenianie ryzyka. Dbanie o bezpieczeństwo i przyrodę. Czy bezzałogowe statki powietrzne to przyszłość naszych artystycznych działań? Nowe technologie w służbie sztuce, fotografii. Dzieci, młodzież oraz dorośli będą mogli poznać tajemnice dronowania. Uczestnicy spotkania będą autorami ujęć i zdjęć, które powstaną w czasie warsztatów. To oni będą kreatorami podniebnej wizji naszego powiatu.

Jeszcze w tym roku zaplanowane są warsztaty lampionów ogrodowych z wikliny i papieru oraz wizyta w Wieżogrodzie, w ogrodzie rzeźb, autorstwa artysty Tomasz Domańskiego, który na Wzgórzach Strzelińsko -Niemczańskich we wsi Komorowice zbudował kolekcję abstrakcyjnych rzeźb.

Więcej na temat zajęć na FB: https://www.facebook.com/FundacjaSztukupuku

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek