Dwóch młodych mężczyzn dokonywało oszustw internetowych. Mylili się myśląc, że są bezkarni.

piątek, 4.2.2022 12:11 4350 5

Oszuści działający w internecie wciąż wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Często działają jako nieuczciwi sprzedawcy, którzy po otrzymaniu pieniędzy za oferowany produkt nagle znikają, nie wywiązując się transakcji. Czują się bezkarni. Jadnak tak nie jest. Ząbkowiccy policjanci zatrzymali na przełomie stycznia i lutego dwóch młodych mężczyzn, którzy na lokalnych portalach sprzedażowych wystawiali amplitunery. Jeden z pokrzywdzonych stracił ponad 2300 złotych, natomiast następny około 1000 złotych. 21 i 24-latek zostali zatrzymani, a sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca działał w tzw. recydywie sąd może zwiększyć karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Oszustwa przy zakupach przez internet to już dla policjantów chleb powszedni. Niestety na nic zdają się apele o szczególną ostrożność przy zawieraniu takich transakcji. Nie ma dnia by nie było tego typu zgłoszeń. Na forach internetowych roi się od postów, których autorzy wyznają, że zostali oszukani przez sklepy internetowe czy za pośrednictwem stron aukcyjnych, tym samym przestrzegając innych internautów przed usługami danej firmy lub osoby. Co jednak dziwi, niejednokrotnie okazuje się, że oszuści nawet nie starają się „zniknąć" z wirtualnej przestrzeni i w dalszym ciągu oferują na sprzedaż te same lub podobne produkty, po czym nigdy ich nie wysyłają. Czują się bezkarni.

Tak tez myślało dwóch młodych „przedsiębiorczych” mężczyzn z powiatu ząbkowickiego, którzy postanowili zarobić wystawiając na sprzedaż rzeczy, których nie zamierzali wysyłać. Na lokalnych portalach sprzedażowych oferowali wielofunkcyjne wzmacniacze dźwięku w okazyjnych cenach. Zgodnie z instrukcjami sprawców kupujący przelali pieniądze na wskazane w ogłoszeniach konta. Po przesłaniu pieniędzy stracili kontakt ze sprzedającymi, nie otrzymali też zamówionego towaru ani zwrotu przelanych środków. Z dwóch znanych policji pokrzywdzonych jeden stracił ponad 2300 złotych natomiast drugi około 1000 złotych. Oszuści myśleli że są anonimowi. Byli zaskoczeni kiedy zapukali do nich ząbkowiccy policjanci i zostali zatrzymani. Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich postanowił zastosować wobec 21- i 24-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy.

Wciąż jednym z najpowszechniejszych zagrożeń, pozostaje działalność internetowych oszustów, którzy wykorzystują niewiedzę, naiwność, brak zabezpieczeń w komputerach czy łatwowierność osób korzystających z sieci. Oszukują poprzez sprzedaż fikcyjnych towarów, włamania na konta bankowe, telefony komórkowe, kradzież czy wyłudzanie danych osobowych. Jest wysoce prawdopodobnym, że trafiając w sieci na niezwykle atrakcyjną ofertę, tak naprawdę nigdy jej nie otrzymamy. Dlatego podczas zakupów pamiętajmy o zdrowym rozsądku!

Źródło: KPP Ząbkowice Śl.

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Oszukany piątek, 04.02.2022 16:10
W Afryce albo przykładowo w Brazylii bez rozlewu krwi i...
sobota, 05.02.2022 12:17
Co ty pie....olisz baranie?
piątek, 04.02.2022 21:23
dla mnie zlodziej brzmi dumnie !!!! smierc ****o,m i frajerom...
piątek, 04.02.2022 18:33
Sensacja złapali jednego na stu!
Nick sobota, 05.02.2022 09:02
+ areszty walone opór, potem moze sie skonczyc byle grzywna,...