komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 10 maja 2021

Izydora, Antoniny

EduBiblioSfera: AS-y, Aspi, ZA – życie z zespołem Aspergera

czwartek, 4.3.2021 00:00 , komentarze: 1 , odsłony: 808
kategorie artykułu:

Zespół Aspergera to najbardziej tajemnicze zaburzenie XXI wieku, które coraz częściej diagnozowane jest u dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, a nawet wśród dorosłych. Wywołuje szereg emocji w każdym, kto choć przez dłuższą chwilę miał kontakt z osobą z ZA. To zaburzenie, co do którego trudno przewidzieć rokowania na przyszłość, również odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie moje dziecko lub mój partner cierpią na zespól Aspergera, pozostaje w wielu wypadkach zagadką. Bez zrozumienia zaburzenia, które przez świat nauki zostało włożone do diagnostycznego worka razem z autyzmem, nie ma możliwości by ułożyć sobie harmonijne relacje ze swoim dzieckiem czy partnerem.

Osoby dotknięte ZA napotykają na liczne trudności w kontaktach społecznych. Mają obniżoną zdolność rozumienia kontaktów niewerbalnych, nie odczytują więc w pełni emocji z wyrazu twarzy czy postawy ciała. W związku z tym również ich komunikaty niewerbalne są ubogie i nieadekwatne, często mają też one trudności z utrzymaniem kontaktu wzrokowego. Nie rozumieją przenośni, drwiny czy ironii – kierowane do nich wypowiedzi traktują dosłownie. Ich mowa często jest pedantyczna, a ton głosu nienaturalny. Mają trudności z podtrzymaniem rozmowy, skłonność do powtarzania się, prowadzone przez nich rozmowy mogą mieć formę monologu na interesujący je temat. Typowa dla osób z ZA jest niechęć wobec zmian. Lepiej czują się w sztywnych, powtarzalnych ramach, a na nieoczekiwane zmiany mogą reagować bardzo emocjonalnie, a nawet agresywnie. Jednocześnie są pasjonatami, a ich zainteresowania są „sztywne”, często gromadzą wszelkie dane i obiekty związane ze swoją pasją. Typowe dla ZA są również zaburzenia integracji sensorycznej, a także gorsze umiejętności graficzne i manualne oraz dużo słabsza sprawność ruchowa.

Ponieważ każdy człowiek jest częścią systemu rodzinnego, społecznego i zawodowego, a o życiowym sukcesie i powodzeniu decydują przede wszystkim kompetencje społeczne, osoby z ZA przeżywają dramat. Z uwagi na to, że ich zachowania odbiegają od społecznie uznanych norm, a reakcje nawet na błahe bodźce są często nieadekwatne do sytuacji, są skazani na brak zrozumienia społecznego. Działając w najlepszej intencji, nie mając świadomości niestosowności swoich zachowań, nie dostrzegają własnych ułomności podczas interakcji społecznych, bardzo boleśnie odczuwają własne niepowodzenia i porażki w relacjach. Niestety, wewnętrzny dyskomfort wynikający z niepowodzeń społecznych w żaden sposób nie wzbudza refleksji na temat własnego zachowania. Wywołuje raczej poczucie niesprawiedliwości, krzywdy.

Zachęcam do zgłębienia tematu (pomocne będą zaproponowane książki), to pomoże otworzyć serca na inność, przygotuje do wyzwania życiowego jakim może się okazać nasze dziecko lub partner z zespołem Aspergera.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

Wasze komentarze

ZA w pigułce, dobrze napisane
czwartek, 04.03.2021 11:28 autor: internautka
czwartek, 6.5.2021 09:48
czwartek, 29.4.2021 10:27
środa, 28.4.2021 15:25
poniedziałek, 26.4.2021 11:14
piątek, 23.4.2021 09:48
czwartek, 22.4.2021 12:19
wtorek, 20.4.2021 10:39
piątek, 26.3.2021 09:01
1
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe