EduBiblioSfera: Paląc papierosa, skracasz sobie życie o 5,5 minuty!

czwartek, 2.6.2016 13:02 3314 0

Moda na palenie papierosów rozpoczęła się w latach powojennych. Na początku lat 80. XX wieku palaczami było prawie 15 milionów Polaków. Wśród osób w wieku 20-29 lat paliło 80 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Lekarze mówią wprost - powszechność palenia papierosów doprowadziła do katastrofy zdrowotnej. Rosnąca liczba osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywołanymi paleniem papierosów sprawiła, że w 1987r. WHO ustanowiło 31 maja Światowym Dniem Bez Papierosa.

Obecnie palenie tytoniu jest przyczyną prawie 4 milionów zgonów rocznie. Oznacza to, że z powodu tzw. chorób odtytoniowych umiera dziennie 11 tys. palaczy. W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku 35-69 lat. Każdy papieros skraca życie średnio o 5,5 minuty, czyli przeciętny palacz dobrowolnie rezygnuje z 5 lat życia. Szacuje się, że palenie papierosów jest przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, alkoholizm, wypadki samochodowe, narkotyki, pożary, zabójstwa i samobójstwa razem wzięte.

A co wdychamy zaciągając się papierosem? Ponad 4000 substancji chemicznych, z których aż 40 to substancje rakotwórcze. A wśród nich:

  • nikotyna – silny alkaloid o działaniu trującym i uzależniającym;
  • tlenek węgla – nazywany również czadem;
  • aceton – jego wpływ na organizm to między innymi rozpuszczanie tkanki łącznej;
  • cyjanowodór – niegdyś stosowany do ludobójstwa;
  • substancje smoliste – o działaniu rakotwórczym;
  • polon – działanie radioaktywne;
  • arsen – substancja trująca;
  • formaldehyd – składnik do konserwacji preparatów biologicznych;
  • chlorek winylu – stosowany w produkcji plastiku.

Dym papierosowy inhalowany przez palacza wywiera szkodliwy wpływ na prawie wszystkie organy: podrażnia błonę śluzową jamy ustnej, przełyku i żołądka; ma właściwości alergizujące, zatruwa układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, trzustkę, pęcherz moczowy, prowadzi do mutacji oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Palenie ma negatywny wpływ na procesy życiowe m.in.: immunologiczne i hormonalne. Dym papierosowy ma również bardzo niekorzystny wpływ na urodę. Dermatolodzy mówią wręcz o "tytoniowej twarzy". Skóra jest niedotleniona, z czasem cera staje się coraz bladsza i bardziej poszarzała. Papierosy wywołują także chorobę zwaną rosacea - trwałe zaczerwienienie środkowej części twarzy, pękające naczyńka, oraz powstawanie krostek i ropnych nacieków.

Dzień Bez Papierosa jest okazją nie tylko do 24-godzinnej abstynencji, ale również do zastanowienia się nad konsekwencjami palenia. Świadomość skutków i korzyści wynikających z rzucenia palenia, pomaga w walce z nałogiem. Wystarczy znaleźć odpowiedni sposób i mieć świadomość złożoności procesu rzucania palenia. Pomocne mogą być materiały dostępne w Bibliotece Pedagogicznej w Ząbkowicach Śl.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

Ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)