Festiwal Karla Dittersa w Javorniku

wtorek, 14.9.2021 10:52 171 0

Krzysztof  Woliński  zaprasza  i poleca:

ZAPROSZENIE NA KONIEC ŚWIATA

DLA MELOMANÓW I…  NIE TYLKO

 Już  po raz 29. w regionie położonym tuż przy naszej południowej granicy odbywa się Międzynarodowy Festiwal  Muzyczny im. Karla Dittersa z Dittersdorfu*.

Dzięki zaangażowaniu jawornickiego Stowarzyszenia patrona festiwalu oraz wytrwałości dyrektorki p. Hany Polaskovej melomani mogą uczestniczyć i cieszyć bezpośrednim kontaktem z artystami. Koncerty odbywają się w miejscowościach północnej części Republiki Czech.

Zapraszam na najbliższe koncerty, w weekend od 17 do 19 września gdzie, po wysłuchaniu koncertów o zróżnicowanych programach będzie można wyrazić nasz podziw i podziękować wykonawcom gromkimi brawami.

*************************

W najbliższy piątek, 17 września, warto pojechać do Doliny Raków gdzie w Sali „Tancirna” odbędzie się koncert „Sławne filmowe melodie” w wykonaniu „Shadow Quartet” w składzie: Stepan Svestka – wiolonczela, Marek Svestka – kontrabas, Jaromir Zizka – akordeon, Ondrej Plhal – skrzypce.  W programie sławne melodie filmowe, musicalowe oraz popularne w oryginalnych wykonaniach. Z ciekawostek: Warto przyjechać żeby wysłuchać również wykonania „Lotu trzmiela” A. Rimskiego-Korsakowa, które trafiło do Księgi Rekordów Guinessa.  Początek koncertu o godz. 1900. Warto przyjechać trochę wcześniej, żeby pospacerować i podziwiać okolicę.

Do Doliny Raków można dojechać od przejścia w Złotym Stoku lub od przejścia Paczków-Bily Potok. Do Doliny Raków można dojechać, albo przejeżdżając przez Javornik albo skręcając z obwodnicy miasta w prawo. W załączeniu mapki oraz zdjęcie wejścia do Tancirnej. 

W załączeniu notatki dokumentacja fotograficzna i kartograficzna, która ułatwi dotarcie na miejsca koncertów.

*****************************

W sobotę, 18 września, w kościele Św. Jadwigi w Supikovicach odbędzie się koncert „Z damską orkiestrą po stopach niemieckich mistrzów”  w wykonaniu  „Ambros Ladies Orchestra” założonej  w 2017 roku przez Miroslava Ambrosa.   Zespół składa się z 12 urodziwych i utalentowanych artystek. W programie koncertu rozpoczynającego się o godz. 1800 usłyszymy m.in. utwory Bacha, Handla, Vivaldiego.

Do miejsca koncertu można dojechać od przejścia Paczków-Bily Potok, drogą nr 60 do Javornika a następnie skręcić w lewo na drogę nr 457 i przez Bernartice, Vidnavę i drogą nr 455 dojedziemy do Supikovic. Warto wyjechać wcześniej i zobaczyć uroczy rynek oraz zamek- pałac w Vidnavie. 

***************************

W niedzielne popołudnie, 19 września, w kościele Św. Filipa w Vapennej odbędzie się finałowy koncert XXIX Festiwalu pt. „Exellante – flet i harfa”.

W programie utwory kompozytorów m.in. Telemanna, Mozarta, Debussego wystąpią  Katerina Englichova  - harfa oraz  Petr Pomkla – flet. Początek o godz. 1800

Do miejsca koncertu można dojechać od przejścia Paczków-Bily Potok, drogą nr 60 przez Uhelną, Vlcice, Żulovą. Warto wyjechać wcześniej i zobaczyć Skorosickie Vodospady lub wejść Na Bozi Horę w Zulovej. 

**********************

Na koncert można nabyć bilety, tuż ich rozpoczęciem, w cenie  150 i 100 koron (normalne i ulgowe dla dzieci, studentów i seniorów)**. Ponieważ koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem warto przyjechać ok. 20-30 minut przed ich rozpoczęciem.

UWAGA!!!:

W korony należy się zaopatrzyć przed przyjazdem ponieważ nie ma możliwości płacenia za bilety w złotówkach ani płatności kartą. 

Krzysztof Woliński
 _______________________

*/ Karel Ditters von Dittersdorf - austriacki barokowy kompozytor i muzyk. Jest autorem 50 oper i 200 symfonii. Połowę swojego życia spędził na Śląsku, z czego kilka lat mieszkał w Javorniku.

**/ aktualny kurs wymiany to ok. 18,00 złotych za 100 koron czeskich.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)