Gmina Złoty Stok dołączyła do Dolnośląskiego Programu Profilaktyki raka jelita grubego

czwartek, 10.6.2021 11:21 981 1

Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk podpisała porozumienie z marszałkiem Grzegorzem Macko dołączając do Dolnośląskiego Programu Profilaktyki raka jelita grubego.

Program oferuje bezpłatne badania dla mieszkańców naszej gminy w ramach „Profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badania na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”.

Badanie, o którym mowa to diagnostyka kału na krew utajoną, które przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat, jest kompletnie nieinwazyjne –wykonuje się je w domu za pomocą bezpłatnego zestawu testowego otrzymanego w punkcie odbioru – rejestracji.

Diagnostyka krwi utajonej w kale to jedno z podstawowych badań profilaktycznych w walce z nowotworami jelita grubego, których wczesne wykrycie jest kluczowe w dalszym leczeniu – warto się zbadać. W programie badań przesiewowych mogą wziąć udział:
• osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
• osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
• osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną. Jak wziąć udział w akcji

W rejestracji telefonicznej pod nr 74 81 64 159 w urzędzie, należy odebrać ankietę uczestnictwa i bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce, z której został pobrany, a wynik dostaniemy po około 14 dniach.

Więcej szczegółów w Urzędzie Miejskim w Złotym Stoku, tel.: 74 81 64 159oraz na pod adresem: https://umwd.dolnyslask.pl/zdrowie/programy-profilaktyczne/

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

czwartek, 10.06.2021 18:18
Marszałek nie przybił pieczątki może być nie ważne