Jaremianka. Za wcześnie przerwane życie

środa, 29.5.2019 13:50 1881 0

Autorka złapała mnie za gardło już pierwszym zdaniem i trzymała do końca. Dawno nie czytałam tak dobrej biografii.

Magdalena Grzebałkowska o książce „Jaremianka. Biografia" Agnieszki Daukszy

Gdyby opowieść o niej była „tylko” historią życia i twórczości niezwykłej polskiej artystki, wielkiej miłości Kornela Filipowicza, ta książka byłaby „tylko” jedną  z niezwykłych biografii.
Gdyby życie Marii Jaremy dało się wpisać w jakikolwiek schemat, nie pozwalałaby odkrywać się wciąż i na nowo. 
61 lat po jej śmierci nie powstałaby książka o kobiecie, która w nowej epoce jawi się jako niezależna, zmienna, inspirująca  postać. 
Tymczasem Agnieszka Dauksza, laureatka Nagrody im. Teresy Torańskiejnapisała biografię, w której splątane losy Jaremianki ożywają, wciągają współczesnego czytelnika i każą ponowić przez lata powtarzane słowa: „Maria nie odeszła”.

A zatem: gdzie jest Maria?

„Jaremianka. Biografia” Agnieszka Dauksza  – porywająca opowieść o pasji, sztuce, miłości i za wcześnie przerwanym życiu. Pierwsza biografia genialnej artystki.

Premiera: 19 czerwca 2019 roku. 

Kobieta  – zjawisko.

O sobie zawsze: Jarema. O niej najczęściej mówią: Jaremianka. Emancypantka, zaangażowana aktywistka, jedna z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX wieku. Ideę równouprawnienia wyssała z mlekiem matki.
Dziewczyna ze Starego Sambora na Kresach, która przyjechała do Krakowa, by „wymyślić sztukę na nowo”. Studiowała pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, właśnie z nią najchętniej współpracował Tadeusz Kantor.
Ukochana żona Kornela Filipowicza, matka Aleksandra, siostra bliźniaczka Nuny, ceniona przyjaciółka m.in. Różewiczów, Sternów, Przybosiów. W ich wspomnieniach jawi się jako wcielenie ruchu, zmienna, zachwycająca postać, która pozostawiała po sobie wrażenie niedosytu. Gdy poznała diagnozę swojej choroby, pracowała w zapamiętaniu, by namalować kolejny obraz – chociaż jeszcze jeden. Jej prace wciąż zdumiewają nowatorstwem pomysłów, inspirują i prowokują.

„Nie umarła” – twierdzili zgodnie jej bliscy.

Kliknij TUTAJ, aby przeczytać fragment

Agnieszka Dauksza – laureatka Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę 2017 roku (Klub Auschwitz i inne kluby). Finalistka Nagrody Naukowej „Polityki” (2018). Autorka książek Kobiety na drodze. Doświadczenie emancypacji i Afektywny modernizm. Doktor literaturoznawstwa, pracuje na Wydziale Polonistyki UJ.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)