komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 28 listopada 2020

Leslawa, Zdzislawa

Jesień z kulturą w Ziębicach

wtorek, 3.11.2020 08:13 , komentarze: 0 , odsłony: 467
kategorie artykułu:

Za oknem deszcz, a pożółkłe liście niesione przez wiatr z wolna opadają na chodniki. W pamięci wciąż wybrzmiewają wakacyjne wspomnienia, choć tegoroczne są zdecydowanie mniej barwne od poprzednich. Rok 2020 bez wątpienia przejdzie do historii. Wirus mocno krzyżuje nasze plany, jednak pomimo przeciwności chcemy zaprosić Was na wyjątkową ziębicką kulturalną jesień. Bo nic nie ma mocy większej niż słowo, nic nie kołysze zmysłów bardziej niż melodia... Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas cykl spotkań i koncertów osłodzi nieco końcówkę roku.

W ramach projektu pn. "Henryków 2020 - 750. lat pierwszego zdania w języku polskim" realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2020, przygotowaliśmy dla Was aż sześć wydarzeń.

W dniach 5-8 listopada czekają na Was spotkania z pisarzami i wyjątkowe koncerty. W najbliższy czwartek (5.11) na scenie Ziębickiego Centrum Kultury zobaczymy Tomasza Duszyńskiego. To nie tylko pisarz, ale także dziennikarz i twórca scenariuszy do gier komputerowych. Warto dodać, że jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Strzelińskiego Festiwalu Literatury. Podczas spotkania Autor zabierze nas w podróż śladami zbrodni w dawnym Glatz, dowiemy się również jak stworzyć kryminał retro.

Dzień później, 6 listopada, naszym gościem będzie Sylwia Winnik. Pisarka pochodząca z Ząbkowic Śląskich w swoich książkach na pierwszym miejscu stawia ludzi i ich historie. Tłem dla jej opowieści są czasy drugiej wojny światowej. Zadebiutowała reportażem „Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet” w 2018 roku, który już przed oficjalną premierą stał się bestsellerem. Jej druga książka „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy” swoją premierę miała w 2019 roku i w kategorii non fiction także znalazła się wśród najlepiej sprzedających się książek.

 

Tego samego dnia, na scenie ZCK pojawi się wrocławski zespół Charles Pakowsky. Ta enigmatyczna nazwaskrywa skład zespołu, który tworzą: Kasia Pakowska, Karol Jagieła, Radek Łukaszewicz i Michał Lange. Ciekawy wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie refleksyjne teksty połączone prostą melodią. Kto raz był na ich występie wpada w nałóg. W piątkowy wieczór przyjdźcie i dajcie się ponieść zmysłowemu głosowi Kasi Pakowskiej, którą mogliście już usłyszeć w koncercie „Kolęda jest kobietą”, czy niedawnym koncercie KOSY w Henrykowie.

Sobota przyniesie kolejną dawkę emocji i wzruszeń. Ten dzień (7.11) zaczniemy od spotkania autorskiego z dwiema cudownymi kobietami: Mirką i Julią Szychowiak. Matka i córka, które poza więzami krwi łączy miłość do literatury. Obie wybrały chyba jedną z najtrudniejszych odsłon języka - poezję. Bo odkrywać siebie w wierszach jest niezwykle trudno. Tu każde słowo, każdy przecinek jest precyzyjnie zaplanowany. Ale najważniejsze ukryte jest między wersami. Poezja to opowieść o wielu zakończeniach, bowiem każdy czytelnik nosi w sobie oryginalną interpretację, którą naznacza własnymi emocjami i życiowym doświadczeniem. Zarówno Mirka, jak i Julia są nagradzanymi twórczyniami,
o czym świadczy choćby nominacja Mirki do Literackiej Nagrody Nike.

Tego samego dnia,w formule online, zaplanowaliśmy również koncert Marcina Stycznia. Ten kompozytor, pieśniarz i autor tekstów, zabierze nas w niezwykłą muzyczno-literacką podróż… Obdarzony przejmującym, ciepłym głosem, który koi i niepokoi, pobudza do refleksji i daje nadzieję. Jego artystyczny dorobek to dziesięć płyt, pięć z nich stworzył wspólnie z poetą, Ernestem Bryllem, z którym współpracuje od 2009 roku.

Na zakończenie naszej wędrówki z kulturą, w niedzielę 8 listopada, zaprosimy Was na spotkanie online z Gosią Szumską. Absolwentka szkoły teatralnej, nauczyciel jogi oraz life coach. Te trzy zawody łączy kilka rzeczy: to, że musisz być w nich szczery, to że pracuje się na prawdziwych emocjach i to, że zmienia się wewnętrznie swojego odbiorcę. Jak mówi, starała się to wszystko zawrzeć w książce. „Zielona sukienka” jest więc prawdziwa, emocjonalna i szczera. - Wydaje mi się, że to jej największy atut – dodaje. Ponadto Gosia to podróżniczka, właścicielka złotostockiego Złotego Jaru oraz aktywna instagramerka, która na bieżąco komentuje otaczający nas świat.

 

Jesienne wieczory najlepiej spędzić w towarzystwie muzyki i literatury. Cudowne doznania w tym tygodniu zagwarantuje Państwu Ziębickie Centrum Kultury.

 

Zapraszamy!

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe