Joanna Lamparska w ząbkowickiej bibliotece

środa, 2.11.2022 11:27 359 0

26 października 2022 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śl. kolejny raz gościła Joanna Lamparska. To wnikliwa dziennikarka, dokumentalistka, regionalistka oraz autorka książek i programów radiowych.

Zajmuje się rozwiązywaniem zagadek przeszłości. Bada głównie tajemnice zabytków oraz podziemi. Jest autorką reportaży historycznych i licznych książek o tajemnicach związanych z Dolnym Śląskiem. Pisze także przewodniki po dolnośląskich zamkach, pałacach, podziemnych trasach turystycznych, lochach, sztolniach i jaskiniach. Wnikliwie poszukuje informacji o zaginionych w czasie II wojny światowej zabytkach i dokumentach.

Tematem spotkania były „Prawdziwe historie ukrytych skarbów”. Polacy, którzy przybyli na Dolny Śląsk po II wojnie światowej, odkrywają poniemieckie „skarby”. Znajdują dzieła sztuki w domowych skrytkach, a w ścianach budynków natrafiają na zamurowaną porcelanę i biżuterię.

Joanna Lamparska dociera do świata poszukiwaczy. W archiwach dokopuje się do dramatycznych historii zbrodni dokonanych, by zdobyć złoto. Śledzi mafię, która handluje dokumentami oficerów SS oraz rozmawia z potomkami odziedziczonych skarbów. Dzieła sztuki zostały także ukryte w podziemnych obiektach i pałacach , do których dociera regionalistka.

Szczegóły tych historii, które wydarzyły się naprawdę, zostały opisane w książce „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów.”

Książka znajduje się w księgozbiorze Biblioteki Publicznej w Ząbkowicach Śl. (Ratusz).

Spotkanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w ramach programu BLISKO.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)