K. Kucharek o fizykach

piątek, 10.4.2015 09:29 1282 2

Klaudia Kucharek jest uczennicą II klasy gimnazjum w Samorządowym Zespole Szkół w Złotym Stoku. Bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym "Poszukiwanie talentów". Konkurs polega m.in. na wykonaniu doświadczeń, napisaniu limeryków, zrobieniu fotografii, przeprowadzeniu wywiadów z fizykami i napisaniu o nich artykułów. Oto dwa z nich.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prof. zw. dr hab. Andrzej Ślebarski dorastał w rodzinie, w której nauki ścisłe były już tradycją. W młodości, autorytetem Pana Andrzeja był jego stryj, astronom i matematyk, który pracował w Szkocji. Swoją fascynację fizyką odkrył dzięki swojemu nauczycielowi z liceum (uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Bielsku Białej). Studiował na Uniwersytecie Śląskim, a doskonalił swoje umiejętności na uniwersytetach w San Diego, Kolonii, Karlsruhe i kilku innych. Na pytanie, czym dokładnie się zajmuje i na czym polega jego profesja odpowiedział: „Badam układy z silnie skorelowanymi elektronami. To trudne zagadnienie, „wyprodukowało” już kilkunastu noblistów. Wymagane są badania w ultra-niskich temperaturach, w silnych polach magnetycznych i pod wysokimi ciśnieniami. W Katowicach zbudowałem odpowiednie laboratorium.”  Prof. M. Brian Maple, prof. Frank Steglich, prof. Hilbert von Lohneisen to naukowcy, z którymi Pan Andrzej utrzymuje kontakty naukowe. Profesora Józefa Spałkę podziwia za pracowitość, efektywność i osiągnięcia. Zapytany o to, kim byłby, gdyby nie został fizykiem, odpowiedział, ze astronomem. Cieszę się, że Pan Andrzej udzielił mi wywiadu, dzięki któremu mogłam napisać ten krótki artykuł.

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prof. dr hab. Grzegorz Musiał już w szkole podstawowej zauroczył się fizyką, w której pokładał nadzieję na spełnienie marzeń. Podczas nauki w Liceum Ogólnokształcącym w Żninie jeszcze bardziej zainteresował się fizyką, dzięki nauczycielom fizyki i matematyki. Studiował na wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, teraz sam pracuje w tej instytucji. Wraz z zespołem badawczym Pan Grzegorz prowadzi badania naukowe układów magnetycznych, ale również rozwijają narzędzia badawcze, które są autorskimi programami komputerowymi. Dzięki tym programom prowadzą eksperymenty. Są to symulacje komputerowe, które nie tylko określają wartości obliczanych parametrów, ale też pozwalają wyznaczyć ich niepewności pomiarowe, jak w realnych doświadczeniach. Największą motywacją do codziennej pracy Pana Grzegorza jest chęć odkrywania prawdy, która wywodzi się z fizycznego opisu świata oraz z tego, który znany nam jest z Pisma Świętego. Największym autorytetem jest dla niego Chrystus, a odkrywanie coraz większej ilości znaków, jakich nam pozostawił, fascynuje Pana Grzegorza. W dzieciństwie Pan Grzegorz marzył, jak każdy mały chłopiec, by zostać  kowbojem przyjaznym Indianom, bądź żołnierzem. W szkole średniej marzył o karierze naukowej i osiągnął swój cel. Uważa, ze w życiu najważniejsze są marzenia i ich realizacja.

 

Klaudia Kucharek

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

cio czwartek, 16.04.2015 09:28
zadolniacha
misiu piątek, 10.04.2015 23:44
Vegeta taka genialna ♥