Kiedyś świątynia i hala sportowa, teraz przestrzeń kulturalno-turystyczna. Kościół poewangelicki w Złotym Stoku przywrócony do życia

środa, 7.9.2022 13:37 1966 5

Za sprawą gruntownego remontu kościół poewangelicki w Złotym Stoku został przywrócony do życia, czyli zrewitalizowany.  Pomieszczenia zostały zaadaptowana na sale wystawiennicze i sale przeznaczone do wydarzeń kulturalnych, a wieży powstał punkt widokowy.

 

- W przypadku obiektu zabytkowego, aby móc mówić o jego rewitalizacji, oprócz remontu powinno również mieć miejsce przywrócenie go do użytkowania wraz z nadaniem nowej funkcji. Nadanie nowej funkcji wyraźnie odróżnia rewitalizację od remontu. Niedawno zakończoną inwestycją, która modelowo wpisuje się w tą definicję jest rewitalizacja dawnego kościoła ewangelickiego w Złotym Stoku.

Pierwotnie katolicka świątynia, której metryka sięga XVI w. najprawdopodobniej została zbudowana w miejscu wcześniejszego kościoła. Pierwsze wzniesione zostało późnogotyckie prezbiterium, następnie nawa wraz z wieżą, o cechach już wyraźnie renesansowych (na portalu głównym widnieje data 1545 r.). Przez lata użytkowania przez parafię ewangelicką wnętrze kościoła wzbogaciło się o bogate wyposażenie, głównie z XVII i XVIII w. W czasie II wojny światowej obiekt nie został uszkodzony, jednakże z uwagi na brak użytkowania w okresie po 1945 r. zaczął popadać w ruinę. W latach 80 XX w. w celu ratowania zabytku przed całkowitą destrukcją przebudowano wnętrza na halę sportową.

W tym przypadku również można mówić o rewitalizacji, jednakże jej efektów nie można ocenić pozytywnie, ponieważ usunięte zostało w całości wyposażenie wnętrz oraz większa cześć XVI i XVII-wiecznych epitafiów. Z wyposażenia zachowany został wyłącznie ołtarz główny.

- W 2019 r. Gmina Złoty Stok będąca właścicielem zabytku pozyskała dofinansowanie na jego rewitalizację z programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska w ramach projektu pn. Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza.  W latach 2020-2022 przeprowadzono kompleksowy remont kościoła wraz z przebudową na nową funkcję kulturalno-turystyczną.

Wyremontowano elewacje, konstrukcję dachu wraz z montażem nowego pokrycia dachowego (pokrycie dachu zostało zintegrowane z panelami fotowoltaicznymi imitującymi kształtem i kolorem dachówkę. Rozwiązanie to nie jest może idealne, jednakże dużo bardziej estetyczne niż tradycyjne panele, a jego zastosowanie było niezbędne dla uzyskania dotacji na rewitalizację), usunięto wszelkie pozostałości wyposażenia hali sportowej oraz wykonano nowe posadzki, klatkę schodową w wieży. Wszelkie detale kamieniarskie w postaci portali oraz epitafiów zostały poddane starannej konserwacji. Wnętrza zyskały sanitariaty, aneks kuchenny oraz zostały przystosowane do prezentowania ekspozycji multimedialnej.

- Realizacja inwestycji, która dotyczy zabytku przekształconego w tak dużym stopniu stanowiło duże wyzwanie od strony konserwatorskiej. Należało zachować delikatną równowagę pomiędzy przystosowaniem zabytku do nowej funkcji, a wyeksponowaniem nielicznych zachowanych oryginalnych detali wnętrz oraz częściowym przywróceniem pierwotnego charakteru świątyni. 

 

źródło: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków/ JM

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Korek środa, 07.09.2022 15:18
Czy ta świątynia obecnie hala sportowa ma jakąś nazwę
Ja czwartek, 08.09.2022 08:41
Po pierwsze to już nie hala gimnastyczna po drugie,...
Waldek środa, 07.09.2022 15:42
Proponuję POD ANIOŁKIEM
Ola środa, 07.09.2022 16:20
Pięknie się prezentuje ten kościółek
środa, 07.09.2022 15:37
W sumie to ciekawe czemu kiedyś z taką lubością kościoły...