Kolejna osoba ofiarą cyberprzestępców

środa, 28.7.2021 12:36 545 2

Kolejna osoba w powiecie ząbkowickim oszukana przez przestępców podszywających się pod firmę InPost. Cyberprzestępcy wyszukują ogłoszenia na portalach sprzedażowych a następnie „kupują” wystawiony produkt. Jako potwierdzenie wysyłają link do specjalnie spreparowanej płatności, a sprzedający proszony jest o podanie danych z karty do przelewu środków. Link w tej wiadomości jest fałszywy. 34-letni mieszkaniec Ząbkowic Ślaskich sprzedając laptopa za 300 zł stracił ponad 4000 zł.

W dniu 26 lipca br. na policję zgłosił się mężczyzna, który został oszukany klikając w fałszywy link InPost. Historia zaczęła się od tego, że mężczyzna na jednym z portali sprzedażowych wystawił na sprzedaż laptop cenie około 300 zł. Skontaktowała się nim osoba za pośrednictwem komunikatora WhatsApp z informacją że przelała cała kwotę za zakup za pośrednictwem firmy InPost. By uwiarygodnić swoja legendę oszust dołączył potwierdzenie wpłaty środków oraz link w który sprzedający miał kliknąć by odebrać pieniądze. 34-latek kliknął w link i podał wymagane dane karty bankomatowej oraz kod CCV. Następnie został przekierowany na stronę logowania do swojego Banku co również zrobił. Kilka minut później przyszedł SMS z banku mężczyzny, że z jego konta wykonano płatność na kwotę ponad 4000 zł. Jak tylko się zorientował, że to oszustwo, mieszkaniec Ząbkowic Śl. od razu zablokował kartę i powiadomił bank oraz policję.

Jeszcze raz przypominamy, aby nie klikać w przesłane przez osoby nam nieznane linki i nie podawać danych z krat bankomatowych, kredytowych, jak również nie logować się przy pomocy tych linków do bankowości elektronicznej.

st.asp. Katarzyna Mazurek

Źródło: zabkowice-slaskie.policja.gov.pl

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

środa, 28.07.2021 13:46
Super wiadomość
środa, 28.07.2021 12:56
Nie wiem czy się śmiać czy płakać?