EduBiblioSfera: Literatura Ziemi Ząbkowickiej i o Ziemi Ząbkowickiej

czwartek, 7.3.2019 11:37 4820 2

Literatura o charakterze regionalnym cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W dzisiejszym odcinku EduBiblioSfery przedstawiamy przegląd książek, które trafiły do Biblioteki Pedagogicznej w ciągu dwóch ostatnich lat, co nie znaczy, że ukazały się po 2016 r. Pojawiło się sporo książek, które mogą zainteresować mieszkańców ziemi ząbkowickiej (dalej zz). Wcześniejsza prezentacja regionalików miała miejsce na początku 2017 roku  ( https://doba.pl/dza/artykul/edubibliosfera-coraz-wiecej-ksiazek-o-ziemi-zabkowickiej-i-autorstwa-mieszkancow-powiatu/8970/46).

Przegląd rozpocznę od wydawnictw, których zz jest mniejszą, czy większą częścią. Przebogaty w różne treści dziedzinowe jest „Atlas Śląska Dolnego i Opolskiego”. Dzieło zespołu naukowców Uniwersytetu Wrocławskiego wydane w formie kart złożonych w tekę o formacie foliału. Niemiecki naukowiec dr Yaman Kouli opracował tytuł „Dolny Śląsk 1936-1956. Szybki rozwój i nieudana odbudowa” z b.bogatą literaturą przedmiotu. O wcześniejszej epoce i innym przedmiocie zainteresowań piszą w książce „I wojna światowa na Śląsku. Historia-literatura-kulturaGrażyna B. Szewczyk i Ryszard Kaczmarek.

Pochodząca z Kamieńca,  wykładowczyni Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Marta Śleziak zajmuje się wąskimi zagadnieniami językowymi w aspekcie historycznym. Mamy w bibliotece podarowane przez autorkę „Klepsydry na tle innych tekstów pożegnalnych” oraz „Ziemie odzyskane w drukach ulotnych z lat 1945-1948”. M. Śleziak jest także współautorką tomu „Słownik nazw żeńskich polszczyzny”.

Nasz rodzimy historyk, ząbkowiczanin dr Bartosz Grygorcewicz z dwoma innymi autorami opracował „Szlak cysterski na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym”, wydawnictwo w formie albumu.

Popularyzacji regionu, w tym zz służy kolejny tytuł Wojciecha ChądzyńskiegoWędrówki po Dolnym Śląsku i jego stolicy. Fakty, legendy, sensacje”.

Książki najpełniej związane z zz otwiera wiekopomna „Księga henrykowska”, owszem wielokrotnie wydawana w języku polskim od 1949 r. Biblioteka dość, że ma nareszcie ten tekst, to w formie dwuczęściowego wydawnictwa uzupełnionego o faksymile oryginału!

Plonem znamienitych konferencji naukowych organizowanych w Ząbkowicach w l. 2017, 2018 są wydawnictwa z cyklu „Wokół dziejów miasta”. Wcześniejsze zostało wydane z okazji 730. rocznicy Ząbkowic. Drugi tom referatów w rocznicę wielkiego pożaru miasta, pożaru, który pozbawił Ząbkowice bezcennych źródeł historycznych. Spirytus movens i konferencji i wydawnictw jest młody historyk Kamil Pawłowski, o którym jeszcze na pewno w zakresie książek regionalnych wiele dobrego usłyszymy.

W 2017 r. przypadła 50. rocznica powołania w Ząbkowicach Oddziału PTTK (oddziały funkcjonują zwykle w większych miastach – np. Wrocław , Jelenia G., Kłodzko). Długoletni działacz organizacji, wytrawny krajoznawca, Jerzy Organiściak opracował z tej okazji monografię „Zarys dziejów turystyki i krajoznawstwa w Ząbkowicach Śląskich”.

Charakter monografii ma książka Janiny LacelIkony ziębickiej kultury”, jak tytuł wskazuje będącej podsumowaniem dokonań kulturalnych w mieście nad Oławą. Zbiory widokówek w bibliotece zostały powiększone o mini album „Ślady przeszłości. Ziębice na dawnej widokówce” autorstwa Mariusza Szpilarewicza.

Literaturę podmiotową, czyli książki napisane przez mieszkańców zz reprezentuje druga powieść Sławomira Michała (pseudonim) „Człowiek, który zabił Jamesa Pereza”. Po nieco apokaliptycznej „Strefie Pawłowa” młody autor dał czytelnikom balladę westernową z przewrotnym zakończeniem.

Dołożę do tej półki trzeci tom „Wspomnień sybiraków”, w którym swoje relacje zamieściły: Aleksandra Giryn-Moryl (z Ząbkowic) oraz Czesława Kacik (z Bobolic). Do literatury już naukowej należy praca doktorska Mariusza SzpilarewiczaTwórczość pisarzy pogranicza romantyczno-pozytywistycznego”, którą dzisiejszy burmistrz Ziębic obronił w 2009 r. w Uniwersytecie Wrocławskim.

Dla potrzeb tego przeglądu bibliografii regionalnej Biblioteka Pedagogiczna wzbogaciła się o kilka wydawnictw ziębickich, które zawdzięczamy ks. doc. dr. hab. Bogusławowi Konopce. Do księgozbioru zostały wprowadzone: „Bazyliki mniejsze w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem bazyliki ziębickiej”; „Bazylika mniejsza. Uroczystość związana z nadaniem tytułu bazyliki mniejszej kościołowi św. Jerzego w Ziębicach”; „Bazylika mniejsza. Parafia św. Jerzego i sanktuarium męki pańskiej”; „Błogosławiona Aniela Salawa (1881-1922). Życie i duchowość”.

Nowe nabytki biblioteka zawdzięcza w znacznej mierze ofiarodawcom, ludziom, którzy książki przekazali nieodpłatnie. Uprzejmie dziękujemy za wzbogacenie oferty biblioteki P.P. Bogusławowi Konopce, Jerzemu Piaseckiemu, Mariuszowi Szpilarewiczowi, Marcie Śleziak, Helenie Wolnik-Kliber oraz Sławomirowi Michałowi (pseud.)

 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

czytelnik czwartek, 07.03.2019 19:45
A gdzie nowa ksiazka o Zlotym Stoku?
czwartek, 07.03.2019 20:21
w drugim zdaniu jest że to ksiażki z biblioteki pedagogicznej. Na końcu, że je przekazano bezpłatnie...Czytaj czytelniku ze zrozumieniem