komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Borysa, Filomeny

„Śladami wspólnej średniowiecznej historii”. Znamy plan prac na ząbkowickim zamku

wtorek, 5.11.2019 09:21 , komentarze: 7 , odsłony: 3742
kategorie artykułu:

Gmina Ząbkowice Śląskie wraz z partnerem projektowym Sdruzeni pro Vizmburk, z.s rozpoczęła realizację projektu „Śladami wspólnej średniowiecznej historii”.

17 października 2019 roku w Havlovicach w Republice Czeskiej odbyło się kolejne spotkanie robocze partnerów projektu. W imieniu Burmistrza Ząbkowic Śląskich Marcina Orzeszka, udział w nim wziął zastępca Dariusz Małozięć oraz koordynator Marta Ptasińska. Oprócz przedstawicieli stowarzyszenia Sdružení pro Vízmburk, w spotkaniu uczestniczył starosta Havlovic  Pavel Dvořáček.

Ustalono terminy wspólnych działań – pierwszy z nich to konferencja naukowa, która odbędzie się w 13 listopada w Havlovicach. Na konferencji Gmina Ząbkowice Śląskie zaprezentuje historię naszego zamku oraz zamierzenia projektu. Na wiosnę przyszłego roku u czeskiego partnera odbędzie się rekonstrukcja bitwy, podobna inscenizacja odbędzie się w Ząbkowicach Śląskich na rozpoczęcie sezonu 2021.

Do końca roku w obu obiektach rozpoczną się prace budowlane związane z udostępnieniem  zamków do zwiedzania. Na zamku w Ząbkowicach Śląskich wykonana zostanie adaptacja wieży bramnej wraz z pomieszczeniami przyległymi na cele użytkowe, trasa turystyczna i pomieszczenia ekspozycyjne, aranżacja dziedzińca wraz odbudową podcienia przy wieży bramnej oraz poprowadzenie instalacji m.in. wod-kan przez pomieszczenia piwniczne skrzydła wschodniego. Przewidziana jest również wspólna ekspozycja polskiego i czeskiego zamku – w obu obiektach.

Powstanie również nowy produkt turystyczny - atrakcyjna ścieżka dydaktyczna - rozpoczyna się ona po czeskiej stronie na zamku Vízmburk, a kończy po polskiej w Ząbkowicach Śląskich. Prowadzić będzie przez miejsca związane w przeszłości z wojnami husyckimi. Turyści poznają  również inne, mniej znane zabytkowe miejsca i miejscowości, które obecnie są mało odwiedzane.

Projekt „Śladami wspólnej średniowiecznej historii” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020, wartość całego projektu to 1 249 878,74 euro, a dofinansowanie do części Gminy Ząbkowice Śląskie wynosi 484 242,36 euro. Zakończenie projektu planowane jest na maj 2021 roku.

 

UMiG Ząbkowice Śląskie

Zobacz podsumowanie remontów ząbkowickiego zamku w 2015 roku Kolejny etap remontu zamku zakończony

 

Wasze komentarze

Najwidoczniej. Bez zgody konserwatora nic by nie zrobili

wtorek, 05.11.2019 20:43:52 autor: Xxxxx

wtorek, 4.8.2020 14:38
6
piątek, 31.7.2020 09:33
piątek, 31.7.2020 09:28
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe