GUS: na Dolnym Śląsku wskaźnik bezrobocia wynosi 10,6 proc.
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące stanu bezrobocia w końcu grudnia 2014 r. Wyniki wskazują, że w województwie dolnośląskim bez pracy pozostaje ponad 121 tysięcy osób. Jak podnieść swoje kwalifikacje? Jak zrobić to bezpłatnie?
W najlepszej sytuacji znajdują się mieszkańcy dużych miast. We Wrocławiu stopa bezrobocia wynosi 4,3 proc., w Jeleniej Górze 7,3 proc. a w Legnicy 8,3 proc. Po drugiej stronie skali znajdują się mieszkańcy powiatów wałbrzyskiego i złotoryjskiego, gdzie z brakiem zatrudnienia boryka się ok. 25 proc. osób aktywnych zawodowo.
Sytuacja w województwie dolnośląskim odzwierciedla ogólne tendencje na polskim rynku pracy. Wskaźnik bezrobocia od wielu lat nie schodzi poniżej 10 proc., w wielu regionach bez pracy pozostaje wielokrotnie większy odsetek zdolnych do pracy. Pracownicy skarżą się na niskie płace, a pracodawcy narzekają na niskie kwalifikacje kandydatów. Zarówno rząd, jak i samorządy podejmują wiele inicjatyw, które mają zwiększyć szansę na dostanie pracy – urzędy organizują szkolenia, finansują staże. Często jednak nie przystają one do wymagań pracodawców. Istnieją jednak inne możliwości podnoszenia kwalifikacji.
Portal Skilltrade to pierwsza platforma wymiany umiejętności w Polsce. W dodatku całkowicie bezpłatna – mówi Maciej Gliński, Prezes SMG Ventures, właściciela Skilltrade i dodaje – jeżeli nie mamy środków na szkolenia i naukę warto poszukać możliwości wymiany wiedzy. Może okazać się, że blisko naszego miejsca zamieszkania jest ktoś kto chciałby się nauczyć języka, który znamy a w zamian nauczy nas, na przykład, obsługi programów komputerowych, zależnie od naszych potrzeb. Warto skorzystać z takiej szansy.
Główny Urząd Statystyczny publikuje dane dotyczące wskaźników bezrobocia co miesiąc. Raporty oraz inne publikacje dotyczące rynku pracy w Polsce są dostępne na stronie internetowej www.stat.gov.pl.
Skilltrade.org jest pierwszą polską platformą bezpłatnej wymiany umiejętności. Obecnie zrzesza ponad 200 tysięcy użytkowników, wzajemnie wspierających się w poszukiwaniu i rozwijaniu pasji. Ideę portalu stworzyli w 2013 roku absolwenci stołecznej Szkoły Głównej Handlowej – Maciej Gliński oraz Wojciech Marciniak. Celem twórców Skilltrade jest stworzenie platformy łączącej potencjał komunikacji w sieci z energią spotkania w rzeczywistości.
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)