[WIDEO] Dobre duchy Frankenstein - siostry diakonisy

czwartek, 17.10.2019 14:34 3990 1

80 lat w Ząbkowicach Śląskich, dawnym Frankenstein, służyły i pracowały protestanckie siostry diakonisy. Historię zgromadzenia i jego działalności na Śląsku można było zgłębić podczas sesji polarno-naukowej "Diakonia żeńska na Śląsku – historia i spuścizna” , która odbyła się w sobotę 12 października w Izbie Pamiątek Regionalnych. 

W jej trakcie wygłoszone zostały referaty poświęcone historii sióstr diakonis, działających na Śląsku do 1945 r., w tym również w Ząbkowicach Śląskich. Tematyka ta, pomimo ogromnego wkładu diakonis w funkcjonowanie na Śląsku szpitalnictwa, szkolnictwa i rozwoju ekumenizmu, pozostaje do tej pory tematem, który nie znajduje szerokiego zainteresowania wśród badaczy. Miasto Ząbkowice Śląskie, wówczas Frankenstein,  było siedzibą jednego z najprężniej działającego Domu Sióstr Diakonis na historycznym Śląsku. Uważam więc, że spotkanie to znacznie poszerza wiedzę na ten temat   - mówi Kamil Pawłowski, historyk, organizator sesji popularno-naukowej. 

 

Siostry diakonisy przybyły do Ząbkowic Śląskich w 1866 roku, po wielkim pożarze miasta, kiedy bardzo wiele osób potrzebowało pomocy. Przez 80 lat działalności na tym terenie prowadziły m.in. szpital, sierociniec, szkołę gospodarstwa domowego, dom wdów. W 1946 zostały przesiedlone do Niemiec, jednak zgromadzenie nie zerwało kontaktów z miastem i jego mieszkańcami. Do tej pory fundują stypendia dla zdolnych uczniów, odwiedzają miasto i przekazują dary. 

 

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Ola piątek, 18.10.2019 13:19
Tłoku nie było a szkoda

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz