Sytuacja hydrologiczna związana ze zjawiskami lodowymi i roztopami na Nysie Kłodzkiej oraz zbiornikach Topola i Kozielno

środa, 17.2.2021 13:59 2179 1

 Wody Polskie na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych, także tych w powiecie ząbkowickim. Sytuacja jest stabilna - mówią przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego. 

fot. Nysa Kłodzka w Przyłęku, Wody Polskie

 

- To, co w tej chwili się dzieje, to są zupełnie normalne zjawiska pogodowe, od których się odzwyczailiśmy. Woda utrzymuje się przede wszystkim w  stanach średnich oraz niskich i wysokich. Stany wysokie nie stanowią jednak jakiegoś zagrożenia - mówił podczas konferencji prasowej w czwartek 17 lutego Mariusz Przybylski, dyrektor wrocławskiego oddziału Wód Polskich, przedstawiając sytuację hydrologiczną na Dolnym Śląsku. 

Monika Mesjasz z Wód Polskich dodawała, że topnienie pokrywy śnieżnej będzie powodować wzrastanie stanów wód i trzeba się liczyć z lokalnymi podtopieniami na przykład pól uprawnych. Póki co, nie ma żadnych sygnałów, by występowało większe zagrożenie powodzią. 

- Na rzece Nysie Kłodzkiej na jazie w m. Przyłęk w dalszym ciągu występuje cofka ze śryżu z odłamkami lodu na odcinku około 700 m tj. od jazu w Przyłęku do około 200 powyżej wodowskazu w Bardzie. W ciągu ostatniej doby stan wody na wodowskazie Bardo podlegał wahaniom, obecnie nieznacznie jest przekroczony stan ostrzegawczy ale utrzymuje się tendencja malejąca. Ciężki sprzęt wykorzystany do udrożnienia koryta pozostaje przy MEW w Przyłęku i jest do dyspozycji na wypadek konieczności podjęcia dalszych działań. Nasze służby w terenie są w stałym kontakcie ze służbami z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bardzie oraz właścicielem elektrowni wodnej w Przyłęku - informuje w codziennym raporcie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. 

Pokrywa lodowa występuje na wszystkich zbiornikach retencyjnych, między innymi na Topoli – 100%  do 20 cm czy na zbiorniku Kozielno – 95%; do 20 cm. 

Zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe i dodatkowe, z wyjątkiem zbiornika Otmuchów, który zgromadził nadmiar dopływającej wody. Obecnie trwa odbudowa jego pojemności powodziowej. Dopływy do zbiorników kształtują się w strefie stanów średnich. Urządzenia upustowe są drożne, urządzenia manewrowe są sprawne. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe nie piętrzą wody. Poldery przeciwpowodziowe nie piętrzą wody. Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą - dodaje RZGW. 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Milośnik przyrody czwartek, 18.02.2021 12:30
Kilka dni temu przyjechałem na zbiornik Topola i prawie się popłakałem bo zobaczyłem zlikwidowana ,, ptasią wyspę'' Drzewa rosły prawie 20 lat , stanowiły raj dla ptaków i innych zwierzaków i nagle nie ma... Kto za to odpowiada, kto podejmuje decyzje. Czy w tamto miejsce zostanie przeniesione wydobycie żwiru?