„Sto telefonów i nadal nie udało się umówić wizyty na złożenie wniosku o paszport” – alarmuje nasz Czytelnik

czwartek, 24.6.2021 15:05 3981 4

Jeden z naszych czytelników bezskutecznie usiłuje umówić się na wizytę w sprawie złożenia wniosku o wyrobienie paszportu w delegaturze Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu. Jak tłumaczy DUW, obecnie obłożenie biur paszportowych jest bardzo duże, ale sposobów na umówienie wizyty kilka.

fot. MSWiA

 

Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego, nie kryjąc irytacji, opowiada, że chcąc umówić się na wizytę do delegatury w Wałbrzychu w sprawie wyrobienia paszportu, wykonał około 100 telefonów i nie udało mu się uzyskać połączenia i ustalić terminu.

Wiem od znajomych, że wcale nie jestem rekordzistą, gdyż niektórzy dzwonią nawet 400 razy. To jest jakieś kuriozum. Co ciekawsze, ja już zapłaciłem wszelkie opłaty przelewem, a na wizytę nie mogę się umówić – mówi Czytelnik i dodaje, że dostawał nawet rady, by w ciemno udać się do Wałbrzycha i próbować wepchnąć do kolejki -  Nie chcę tego robić, dlaczego mam się zachowywać jak cham, skoro chcę tylko skorzystać z usługi urzędu, do czego mam prawo.

Jak tłumaczy Dolnośląski Urząd Wojewódzki, obsługa klienta w delegaturze w Wałbrzychu odbywa się na bieżąco. Liczba osób chcących obecnie złożyć wniosek jest bardzo wysoka - do połowy czerwca przyjęto w Wałbrzychu ponad 900 wniosków, a do końca miesiąca wszystkie terminy wizyt w biurze paszportowym są już zarezerwowane. 

Wzmożone zapotrzebowanie na paszporty spowodowane jest zarówno wysokim zainteresowaniem wyjazdami zagranicznymi w związku z polepszającą się sytuacją epidemiologiczną i możliwością podróży, jak i obserwowanym od lat zainteresowaniem w okresie letnim (jesienią zainteresowanie było dużo niższe), a dodatkowo w tym roku mamy tzw. wzmożenie roku zerowego - polskie paszporty są ważne 10 lat i wydawane od 1990 roku.

- W związku z powyższym Dolnośląski Urząd Wojewódzki dokłada wszelkich starań, aby stale usprawniać obsługę klienta i dostosowywać ją do potrzeb. Systematycznie prowadzone są nabory. W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu zatrudnionych zostało 10 dodatkowych osób do Oddziału Paszportowego i Obsługi Klienta. Należy zaznaczyć, że we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego otwarte zostały dodatkowe Terenowe Punkty Paszportowe w: Lubinie, Polkowicach, Trzebnicy i Bogatyni. Wcześniej działał już punkt w Głogowie – informuje Doba.pl Biuro Prasowe DUW.

Dodatkowo w całej Polsce urzędy wojewódzkie wydłużą czas pracy w sprawach paszportowych. Zgodnie z wytycznymi MSWiA, we wszystkich 16 urzędach wojewódzkich będzie możliwość składania wniosków paszportowych także w soboty. Urzędy będą dostępne dla obywateli od najbliższej soboty (26 czerwca br.) do końca lipca (łącznie w jedną sobotę czerwca i 5 sobót lipca). Wydłużenie godzin pracy w tym zakresie nastąpi również w dni powszednie.

 Wizytę w sprawie paszportu można umówić telefonicznie, mailowo (paszporty@duw.pl) lub za pośrednictwem strony https://rezerwacje.duw.pl/reservations/pol/login

  - Infolinia paszportowa w Delegaturze w Wałbrzychu działa od poniedziałku do piątku od godz. 8:30 do wyczerpania terminów. Stworzona została także dedykowana skrzynka mailowa: paszporty@duw.pl – odpowiedzi na przesłane wiadomości udzielane są w terminie do 14 dni. Pracownicy obsługują skrzynkę mailową również w soboty. Istnieje także możliwość internetowej rezerwacji terminu – jest to bardzo proste – w systemie zawarta została także instrukcja obsługi. Wymogiem jest posiadanie skrzynki elektronicznej -adresu email – dodaje DUW i apeluje -  Wszystkie osoby, które nie mają pilnej potrzeby wyrobienia paszportu, zachęcamy do podjęcia działań z tym związanych na jesień – po zakończeniu sezonu urlopowego. We wrześniu i październiku obserwuje się dużo mniejsze zainteresowanie sprawami paszportowymi.

 

 Jeśli chcesz umówić się na wizytę, a by złożyć wniosek o paszport, zajrzyj TUTAJ

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Mały poniedziałek, 28.06.2021 11:10
Najlepiej sprawy paszportu załatwiać jesienią - listopad . A nie w czerwcu gdzie wszyscy wtedy walą do urzędu.
Pozdro czwartek, 24.06.2021 22:34
Byłam osobiście bez rezerwacji gdyż miałam taki sam problem i także wykonałam mnóstwo telefonów. Kiedy wyszła pani z zapytaniem kto ma rezerwacje, okazało się że była to tylko jedna osoba. A reszta cca 20 osób (więc wcale niedużo) była na tak zwany krzywy ryj. Wszyscy zostali obsłuzeni. Paszport był gotowy za tydzień. Gdyby było tyle chętnych jak piszą to tak szybko by się nie uwinęli.
czytelnik 2 czwartek, 24.06.2021 21:51
9 okienek 10 petentów dziennie na okienko ,10 dni i załatwione 900. JAJA. Po tygodniu miałem sms paszport do odbioru. Cała reszta to 5 tygodni czekania. Paszport wydrukowali w TYDZIEŃ.
Zaradny czwartek, 24.06.2021 18:19
Sprawę złożenia wniosku załatwiłem już przy pierwszej wizycie bez wcześniejszej rejestracji telefonicznej w ciągu 1 godziny, a na paszport czekałem ok 7 dni. "Zapisy na wizytę " to tylko wymówka urzędników, każdy interesant zostanie obsłużony w dniu w którym się pojawi, nikt nie wyjdzie z niczym...to usłyszałem od urzędniczki przyjmującej ode mnie wniosek! To prawda że dodzwonić się do urzędu graniczy z cudem więc jedziesz i czekasz, a najlepiej powiedzieć że było się umówionym na godzinę - o której się tam zjawisz- bo tego nikt nie sprawdza. Po odbiór robisz tak samo! Pozdrawiam.