komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 19 marca 2019

Józefa, Bogdana

Kontrole escape roomów w powiecie. Są już wyniki

piątek, 11.1.2019 17:53 , komentarze: 14 , odsłony: 7551
kategorie artykułu:

Po tragedii w Koszalinie, gdzie pięć 15-latek zginęło w pożarze escape roomu, trwają kontrole takich obiektów w całej Polsce. W powiecie ząbkowickim funkcjonują dwie takie atrakcje: w Ząbkowicach Śląskich i Złotym Stoku. I tu także straż pożarna, nadzór budowlany oraz urzędnicy sprawdzają bezpieczeństwo.

fot. pixabay

 

Escape room to zamknięte pomieszczenie, w którym grupa osób w ograniczonym czasie rozwiązuje różne zagadki, aby znaleźć klucz do wyjścia. Często przygotowywane są one tematycznie. Jako świetna rozrywka, wymagająca wysiłku umysłowego i działania zespołowego, escape roomy w całej Polsce szybko zyskały na popularności, stając się jednocześnie atrakcjami turystycznymi.

W Ząbkowicach Śląskich escape room „Komnata Tajemnic” funkcjonuje od 2016 roku,  administruje nim Izba Pamiątek Regionalnych. Mieści ci się w ruinach zamku w wieży bramnej i nawiązuje do historycznego wydarzenia w 1646 roku, jakie miało miejsce w Ząbkowicach Śląskich: oblężenia zamku przez wojska cesarskie, bronionego zaciekle przez szwedzką załogę. Ząbkowicki pokój ucieczek działa tylko sezonowo od 15 kwietnia do 30 września, gdyż w okresie zimowym jest tam po prostu za zimno.

Drugi escape room działa przy Kopalni Złota w Złotym Stoku także od 2016 roku i nosi nazwę Łamacz. Oferuje trzy „pokoje”: Lew, Czarownica i Stara Szafa, Trójkąt bermudzki i Tajemnica Sztolni Czarnej. Jest to obiekt całoroczny.

Tragiczna śmierć nastolatek w Koszalinie spowodowała, że w całym kraju ruszyły kontrole takich miejsc, choć ich działalności nie regulują specjalne przepisy.

W powiecie ząbkowickim przeprowadzono już takie kontrole escape roomów. Jak informują strażacy, na polecenie Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Komenda Powiatowa PSP w Ząbkowicach Śl. przeprowadziła czynności kontrolno-rozpoznawcze, w zakresie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych w związku z uzyskaniem informacji o możliwości występowania zagrożenia życia lub bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru w tego rodzaju obiektach.

 - W obiekcie „Łamacz” escape room w Złotym Stok przeprowadzono kontrolę wspólnie z przedstawicielem samorządu gminnego Gminy Złoty Stok oraz przy udziale funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śl. - mówi oficer prasowy PSP Ząbkowice Śl. mł. asp. Mirosław Gomółka W toku podjętych czynności ustalono nieprawidłowości z zakresu przepisów ochrony przeciwpożarowej dotyczące m.in. prawidłowego działania i funkcjonowania urządzeń i instalacji przeciwpożarowych oraz okresowych przeglądów. Ponadto nie stwierdzono nieprawidłowości w obszarze warunków ewakuacji z pomieszczeń escape roomów. W trakcie kontroli właściciel oświadczył, że zawiesza działanie escape-roomów do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Natomiast od 9 do 10 stycznia przeprowadzono czynności kontrolno-rozpoznawcze w Ząbkowicach Śląskich w escape roomie „Komnata Tajemnic”.

- Kontrolę przeprowadzono wspólnie z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego. Ustalone nieprawidłowości w zakresie ochrony przeciwpożarowej dotyczyły m.in. niepełnego oznakowania dróg ewakuacyjnych, braku oznakowania podręcznego sprzętu gaśniczego, braku rozmieszczonych instrukcji postępowania na wypadek pożaru wraz z wykazem nr. alarmowych. Zarządca budynku usunął powyższe nieprawidłowości w trakcie trwania kontroli - informuje mł. asp. Gomółka Ustalono także, że obiekt nie posiada opracowanej instrukcji bezpieczeństwa pożarowego – zarządca budynku poinformował, że jest on w trakcie jej opracowania. W toku przeprowadzonych czynności sprawdzono dokumentację techniczną obiektu, oraz sprawdzono parametry drogi ewakuacyjnej z pomieszczenia escape roomu, pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami. Nie stwierdzono w tym zakresie nieprawidłowości.

Równolegle do kontroli toczy się dyskusja o escape roomach. Obiekty tego typu są wręcz pokazywane  jako realne zagrożenie, które powinno być opatrzone tabliczką: „niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia”. Taka generalizacja jest jednak krzywdząca i może doprowadzić do wylania dziecka z kąpielą. Jak zwracają uwagę właściciele escape roomów, kiedy były one tworzone, ich powstawania nie regulowały żadne przepisy, jakie zasady bezpieczeństwa powinny być zachowane, to sami właściciele dokładali mniej lub więcej starań, by zabawa była maksymalnie pozbawiona ryzyka. 

Właścicielka escape roomu w Złotym Stoku, podkreśla, że nadal  nie ma rozporządzeń czy ustaw określających wytyczne dla takich miejsc. Należałoby się więc zastanowić, jaki wymierny efekt mają obecnie przeprowadzane kontrole i czy nie jest to trochę polowanie na czarownice prowadzone, by uciszyć nastroje społeczne.

- Na właścicieli pokoi zagadek od soboty nasyłane są kontrole. I nie ma w tym nic złego, bo każdy przedsiębiorca musi się liczyć z kontrolami. Problem jest taki, że nie ma ustawy regulującej urządzenie i wyposażenie ER i ich zabezpieczenia. Każdy przedsiębiorca starał się na swój sposób i według własnego sumienia sprawić, by pokoje były bezpieczne. Kamery, mikrofony, stały kontakt z klientami, przyciski paniki, które otwierają szybko drzwi, zapasowe klucze wiszące za szybką, którą w razie potrzeby można zbić… Nie jest to jednak sprawdzane, bo nie ma do tego procedury. Sprawdzane są tabliczki przy gaśnicach, drogi ewakuacyjne i papiery, tony papierów, pozwoleń i projektów. Rząd chwali się ilością zamkniętych pokoi, zamieniając tragedię rodzin na kiełbasę wyborczą – w końcu za kilka miesięcy staniemy przy urnach - mówi Małgorzata Szumska -Dziczkowska.

Jak dodaje Szumska, panika związana z pokojami już skutkuje odwoływaniem rezerwacji, a ucierpią na tym przedsiębiorcy, którzy zainwestowali często niemałe pieniądze, setki godzin i całą swoją wyobraźnię.

 

 

Wasze komentarze

A ja uważam, że to fajna zabawa. Byłam w takim...
niedziela, 13.01.2019 09:10 autor: s-
wreszcie
sobota, 12.01.2019 20:37 autor:
Po co rodzice puszczają dzieci na takie bzdety ???? Sami...
sobota, 12.01.2019 21:06 autor: Janko
Dlaczego do tej pory nie kontrolowano takich miejsc?
sobota, 12.01.2019 13:21 autor: Żyleta
To jest własnie państwo pis-u. 1000 ER w całym kraju...
sobota, 12.01.2019 13:21 autor: racjonalista
Pani Małgorzato jak się okazuje, że nie wszędzie było...
sobota, 12.01.2019 09:35 autor: A chciałam się wybrać...
lepiej późno niż wcale
piątek, 11.01.2019 19:05 autor:
Brawo Gosia.. słowa trafione w punkt
piątek, 11.01.2019 21:15 autor: ZlotyStok

sobota, 16.3.2019 08:54
piątek, 15.3.2019 10:55
czwartek, 14.3.2019 11:14
środa, 13.3.2019 10:08
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.